COVID-19 та туберкульоз: як не сплутати хвороби
Коронавірусна хвороба COVID-19 та туберкульоз мають схожі симптоми. Обидва захворювання можуть мати тяжкі наслідки для життя та здоров’я людини, тому варто знати, як їх відрізнити та коли звертатись за медичною допомогою.
За даними Центру громадського здоров’я, за 9 міс. 2021 р. на Чернігівщині було зафіксовано 382 випадки захворювання на активний туберкульоз, включаючи його рецидиви. Показник захворюваності склав 39,5 на 100 тис. населення.
Як правило, туберкульоз не проявляється швидко: початок захворювання може розтягнутися на кілька тижнів, а інколи – місяців. Хворобі COVID-19 притаманний гострий перебіг протягом тижня та загальна тривалість близько двох тижнів.
У хворого на туберкульоз може спостерігатись зниження працездатності та загальна втомлюваність. У пацієнтів із COVID-19 все залежить від тяжкості захворювання. Водночас коронавірусна хвороба може супроводжуватись вираженою лихоманкою. При легкій формі – до 38 °С, при важкій – понад 38 °С. При туберкульозі спостерігається незначне підвищення температури тіла до 37–37,2 °С, при важких формах – виражена лихоманка.
Для останнього також характерна підвищена пітливість уночі та зниження маси тіла без «визначеної» причини. Для COVID-19 ці прояви не характерні.
А ось головний біль, нежить, закладеність носа, біль у горлі та м’язах – все це можливі симптоми коронавірусної хвороби. При COVID-19 також може бути постійний сухий кашель, якщо ж у людини туберкульоз, то кашель може тривати понад 2 тижні та, як правило, з мокротинням. Також для коронавірусної хвороби характерне спотворення смаку та/чи запаху або повна втрата їх сприйняття.
Задишка є симптомом обох захворювань, проте може мати різні особливості. Зокрема, при туберкульозі вона може з’являтись під час фізичного навантаження. Також задишка може спостерігатись при важких поширених формах туберкульозу зі значним враженням легеневої тканини. Для COVID-19 вона не характерна лише при легкій формі перебігу, але може з’являтись при середній та важкій формі.
При важкій формі COVID-19 може траплятись кровохаркання. У випадку туберкульозу цей симптом спостерігається при важких поширених формах хвороби зі значним враженням легеневої тканини.
Окрім того, для важких форм коронавірусної хвороби може бути характерна зміна психічного стану людини.
У будь-якому разі завжди варто консультуватись із лікарем та не встановлювати собі діагнози самостійно.
З повагою
пресслужба Міністерства охорони здоров'я
Останні новини Чернігівщини
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 14:10
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння грошима пенсіонерки в Чернігові.
Рада ветеранів при Чернігівській ОДА: завершено прийом заяв 13:38
На Чернігівщині триває формування оновленого складу Ради ветеранів при обласній державній адміністрації.
ДПС пропонує бізнесу долучитися до обговорення змін щодо удосконалення системи СМКОР 12:35
ДПС пропонує бізнесу долучитися до обговорення змін щодо удосконалення роботи системи СМКОР.
Інформація про надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані на території області за добу 12:11
Протягом минулої доби зареєстровано 8 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення, 7 пожеж.