Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 7 травня, 15:14:00

Випалювання сухої рослинності шкодить довкіллю і карається значними штрафами

27.10.2021   20:13Агенцiя

Нині триває осіннє прибирання полів, городів та присадибних ділянок. Часто ці роботи завершуються спалюванням сухої рослинності та пожнивних решток. Це, у свою чергу, може спричинити масштабні пожежі, скорочення біологічного різноманіття, а найстрашніше – людські жертви.

Попри застереження та законодавчі заборони, дехто продовжує наражати на небезпеку власне життя і здоров’я, господарство та цілі природні комплекси. Деякі досі вірять у міф про корисні властивості попелу для ґрунту, інші палять сухостій заради забави, не розуміючи, якої шкоди завдають довкіллю.

Але кожен має пам’ятати, що за спалювання рослинності та відходів українським законодавством передбачено покарання. Торік Верховна Рада України прийняла закон, яким значно посилено відповідальність за злочини проти природи.

    Так, штраф за знищення або пошкодження рослинності вогнем становить 91 800 гривень.
    Максимальний штраф за підпали рослинності навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав сягає 153 000 гривень.
    За випалювання трави на землях сільськогосподарського призначення можуть покарати навіть обмеженням волі на строк від двох до п'яти років.
    За порушення пожежної безпеки в лісах винуватцям доведеться заплатити від 1 530 до 4 590 гривень, а якщо вони — посадові особи — від 4 590 до 15 300 гривень.
    За випалювання луків, пасовищ, парків та газонів у населених пунктах передбачено штраф у розмірі від 3 060 до 6 120 гривень.
    Випалювання рослинності на території заповідників коштуватиме від 6 120 до 30 600 гривень.
    Мінімальний штраф за забруднення повітря, яке створило небезпеку для життя складає 30 600 гривень.

Під час спалювання рослинних решток утворюються небезпечні продукти горіння. При згорянні 1 тонни таких решток у повітря вивільняється біля 9 кілограмів мікрочастинок диму. У туманні дні багаття створюють свого роду смог (мікрочастинки, що виділяються при неповному згорянні сміття, зв'язані з водяною парою), шкідливий для людей.

До того ж вогнем знищується мікрофлора та фауна верхнього шару ґрунту, гинуть комахи та їх личинки, запилювачі рослин, дощові черв'яки та інші організми, які беруть участь у процесі утворення ґрунту. Знищуються дрібні тварини, птахи та місця їх гніздування. Збіднюється склад трав, оскільки згорає насіння рослин та  шар сухої трави, який утримував вологу, перегнивав і формував ґрунт. Знижується родючість ґрунтів погіршується їхня структура.

З огляду на шкоду, яку завдають пожежі, усім жителям варто дотримуватись правил благоустрою та пожежної безпеки, не спалювати сміття та рослинні залишки.

За інформацією Департаменту екології та природних ресурсів
Чернігівської облдержадміністраці

Останні новини Чернігівщини

У Чернігові поліцейські затримали підозрюваного у зґвалтуванні та погрозі вбивством жінці

У Чернігові поліцейські затримали підозрюваного у зґвалтуванні та погрозі вбивством жінці 10:02

Поліцейські Чернігівського райуправління встановили та затримали зловмисника, який в одному з мікрорайонів Чернігова зґвалтував жінку, погрожуючи їй ножем. Затриманому повідомили про підозри у злочинах та помістили його до ізолятора тимчасового тримання.

Грант на створення, розвиток або відновлення виробництв переробної промисловості після російських обстрілів

Грант на створення, розвиток або відновлення виробництв переробної промисловості після російських обстрілів 09:38

До урядової програми надання грантів на створення або розвиток виробництв переробної промисловості Державна служба зайнятості доєдналась у 2023 році, а влітку 2025 року до них додалися гранти для підприємств, які оновлюють основні засоби виробництва, знищені або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Заступниця міського голови Вікторія Пекур обговорила зі студентами інструменти соціальних змін 09:36

Заступниця Чернігівського міського голови Вікторія Пекур 1 травня взяла участь у зустрічі зі студентською молоддю, тема якої «Від норми до практики: як лобіювати соціальні зміни через органи місцевої влади».

Зарплати вчителям, шкільні автобуси та укриття на Чернігівщині – на спеціальному освітньому селекторі з урядовцями

Зарплати вчителям, шкільні автобуси та укриття на Чернігівщині – на спеціальному освітньому селекторі з урядовцями 08:54

Начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус разом із першим заступником Костянтином Мегемом, заступницею Жанною Шерстюк і керівниками профільних структурних підрозділів долучився до освітнього селектора під головуванням Премʼєр-міністерки Юлії Свириденко. Модерував заступник керівника Офісу Президента Віктор Микита.

Бюджети Чернігівщини у квітні 2026 року отримали 2,5 мільярди гривень податків та зборів 08:50

Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує кожному, хто сплатив податки, адже сьогодні це має особливу вагу. Попри всі воєнні ризики, постійні атаки росіян, пошкодження енергетичної інфраструктури, деяких виробничих потужностей, платники податків продемонстрували відповідальність перед країною

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини