Відновне правосуддя: коли замість вироку - урок на все життя
Підліткова самовпевненість інколи грає злий жарт з підлітками: абстрактність покарання, відсутність життєвого досвіду створюють ілюзію можливості уникнути наслідків, а як результат, отримують цілком реальне покарання та «клеймо» злочинця на все життя.

Так могла б скластись і життєва історія із 17-літнім Олексієм (ім’я змінено з етичних міркувань) зі Сновська, якби не проєкт «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
Одного вечора, повертаючись додому, він вирішив, що було б не погано доїхати додому на машині, але так як власного транспорту не мав – він вирішив взяти чуже авто, яке потім збирався непомітно повернути. Заволодівши автомобілем, він відправився в дорогу, але залишитися непоміченим у нього не вийшло. Під час руху Олексій не впорався з керуванням та потрапив у ДТП. Побачивши серйозність пошкоджень, він вирішив залишити машину та втік.
В не меншому шоці був і власник, котрого про аварію за участю його авто, повідомили працівники поліції. Приїхавши на місце і побачивши сліди крові в авто, перше, за що взявся власник і поліцейські – це шукати водія, який, як вони думали, потребує медичної допомоги. В подальшому це зіграє свою роль в усвідомленні провини підозрюваним.
Пізніше, причетність Олексія до вчинення даного кримінального правопорушення було доведено. Його дії було кваліфіковані за частиною першою статті 289 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність у вигляді обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Оскільки потерпілий та підозрюваний були не проти взяти участь в проєкті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» до справи вступила адвокат-медіатор Наталія Дубовик.
Наталія Дубовик вивчивши обставини справи, приступила до процесу примирення підозрюваного та потерпілого, зокрема, вона провела ряд зустрічей між ними, під час яких вони могли щиро поговорити.
«Коли я підійшов до автомобіля і побачив кров, перше, про що я подумав, що сталось з водієм, чи він живий. В той момент я не переживав за автомобіль, тож метал, що за нього турбуватись, а життя людини вартує більше. Коли мені повідомили, що знайшли особу, яка викрала авто, мені стало легше, і не через те, що знайшли викрадача, а через те, що з ним було все в порядку», - описує свої емоції потерпілий під час процесу медіації.
Ці слова мали на Олексія куди більший вплив, ніж можливі заходи кримінально-виховного характеру. Почувши їх, він вибачився перед потерпілим та пообіцяв в подальшому не порушувати закон, а також зазначив, що ця ситуація стане для нього уроком на все життя. Олексій отримав шанс переосмислити скоєне та відсвяткувати своє 18-річчя в колі друзів, а не в місцях позбавлення волі.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).