Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 11 липня, 03:50:17

У Сосниці відкрито пам’ятний знак одному з творців Української держави початку XX століття

14.09.2020   08:35Агенцiя

12 вересня під час святкування дня селища у Сосниці Чернігівської області урочисто відкрито пам’ятний знак на честь свого земляка — політичного і державного діяча, члена Української Центральної Ради, міністра уряду Української Народної Республіки, кооператора, публіциста, дослідника національної політики СРСР Миколи Ковалевського.

«Ми приступаємо до третього етапу повернення до нас Миколи Ковалевського. Спочатку треба було осмислити постать нашого славетного земляка, спираючись на існуючі матеріали. Це стало можливо завдяки нашому відомому поету, письменнику, краєзнавцю Миколі АДАМЕНКУ та його праці «Потужна велич роду Ковалевських» (2019). Другий етап — сьогодні, тут, у людному місці – в парку Слави – ми відкриваємо пам'ятний знак Миколі Ковалевському. На якому, до речі, розміщено і вірш Миколи Адаменка на честь борця за Україну. А далі маємо популяризувати його постать серед освітніх закладів, серед молоді, взагалі серед дорослих – не лише в Сосниці, а й далеко за її межами», — так окреслив плани щодо вшанування Українського Героя Андрій ТКАЧ, модератор заходу, краєзнавець, начальник відділу економічного розвитку Сосницької селищної ради та один із організаторів встановлення пам’ятного знаку.

«Знаково, що пам’ятний знак на честь вашого земляка Миколи Ковалевського встановлено спільними зусиллями краєзнавців, істориків, активістів громадських організацій та місцевої влади — Сосницької селищної ради. Отже, маємо чудовий зразковий приклад реалізації положень статті 5 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті», яка стосується державної політики щодо відновлення, збереження та вшанування національної пам’яті про боротьбу та борців за вільну й незалежну Україну», — зауважив Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.

«За кілька днів до гетьманського перевороту 29 квітня 1918 року він отримав понад 2 млн. карбованців службових коштів. Отже, у хаосі зміни влади у тих умовах слабка людина могла б спокуситися їх привласнити. Проте, Ваш земляк і відданий український патріот доклав чимало зусиль, щоб зберегти ці кошти й потім спрямувати на державні справи. Микола Ковалевський — яскравий приклад чесної людини на державній службі. Тому пропоную започаткувати традицію, щоб новопризначені державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування Ваших місцевих органів влади публічно біля цього пам’ятного знаку приймали присягу замість простого формального підписування папірця. Сучасна війна наочно нам показала актуальність цього питання», — так, розповідаючи про одного з творців Української державності початку XX століття, послідовного та незламного борця за волю нашого народу, він привернув увагу до виключної чесності Миколи Ковалевського.

«Він написав у спогадах: «Коли розігралася революція 1917 року, то багато з цих бувших російських бюрократів українського походження, не бачучи іншого виходу, увійшло в український державний апарат з тим переконанням, щоб при першій нагоді зрадити і перейти назад, де, як вони думали, чекало на них давнє щедре корито Російської імперії». У сучасній Україні в умовах війни з російським агресором це теж гостро актуальне питання», — вказав представник Інституту національної пам’яті на застереження М. Ковалевського щодо важливості формування державного апарату України виключно з професійних патріотів.

«Ми повертаємо постать Миколи Ковалевського до родини сосничан, в наше суспільство, до нашої громади. Ми пишаємося, що така людина походить із Сосниччини, людина, яка не на словах, а на ділі уособлювала справжній патріотизм, по камінчикам формуючи підвалини Незалежної України. Щиро вдячний всім ентузіастам, завдячуючи спільній роботі яких ми маємо можливість відкривати цей пам'ятний знак» — підкреслив Андрій ПОРТНИЙ, Сосницький селищний голова, який у важкому 2015 році охороняв північний кордон нашої держави.

Він відзначив офіційними подяками Селищного голови за активну громадянську позицію та внесок у встановленні пам’ятного знаку на честь Миколи Ковалевського Юрія КОСЕНКА, голову правління ГО «Українська ініціатива»; Олександра ЯСЕНЧУКА, історика, краєзнавця, громадського діяча; Євгена ЗІНИЧА, волонтера; Олега КУРИЛЕНКА, голову Спілки учасників АТО Ічнянщини; Миколу АДАМЕНКА, українського поета, філолога, члена Спілки письменників України, лауреата обласних премій імені Б. Грінченка та імені М. Коцюбинського; Олександра КАРЕТУ, почесного громадянина Сосниччини, головного лікаря Комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна дитяча лікарня».

Олександр Панасович КАРЕТА під час свого виступу поділився родинними спогадами: «Моя бабуся Мотря певний час працювала у Ковалевських по найму. Вона передала своєму роду теплі спогади про господиню хутора Ковалевських, яка подарувала своїй робітниці кришталеву вазу (вона й нині знаходиться в нашій родині), а ще досить цікаве зауваження про події часів революції: «Ну що, Мотрона, більшовики владу беруть?» – «Та, кажуть, беруть». – «Що ж, нехай беруть. Та тільки що вони з нею робитимуть?».

Олександр ЯСЕНЧУК подарував сосницькій бібліотеці примірник книги Миколи Ковалевського «При джерелах боротьби: Спомини, враження, рефлексії», виданої у 1960 році (!) в австрійському Інсбруці, та власну книгу «600 біографій. Генерали, старшини, козаки: нариси».

Прикметно, що всі виступаючі, високо оцінюючи життя та діяльність М. Ковалевського, його заповіти, оцінки та застереження, зверталися до сьогодення, проблематики відбиття російської агресії, розбудови сильної та успішної України.

Учасники заходу поклали квіти до меморіального знаку, до якого, за повідомленням Андрія ТКАЧА, незабаром буде додано Тризуб, виготовлений місцевим майстром. До речі, озеленення території меморіального знаку зробила місцева мешканка Людмила Кликова, фахівець з ландшафтного дизайну.

Сергій ГОРОБЕЦЬ, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).