Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 11:49:55

Які порушення допускають замовники в публічних закупівлях в Чернігівській області. ВІДЕО

16.10.2019   10:48Агенцiя

Громадський моніторинг виявив порушення у більше, ніж 150 публічних закупівлях, які здійснювались в Чернігівській області. Такі результати оприлюднили представники Центру політичних студій і аналітики.

15 жовтня відбулася презентація результатів громадського моніторингу публічних закупівель, який проводився Центром політичних студій та аналітики спільно з громадською організацією Центр “Ейдос”.

Моніторинг проводився протягом 2018-2019 років та включав в себе закупівілі, які оприлюднювали розпорядники бюджетних коштів в Чернігівській області за цей період. Основними інструментами, які використовували для здійснення моніторингу, були сайт системи “Прозоро”, публічний модуль аналітики bi.prozorro.org, а також аналітичний сервіс “Youcontrol”.

За словами представників організації, серед  порушень, які були виявлені під час моніторингу найчастіше зустрічаються уникнення замовниками процедури відкритих торгів, коли замовники ділять предмет закупівлі на декілька допорогових частин (87 процедур).
 
Також серед частих порушень були  відсутність специфікацій до оприлюднених договорів (16 закупівель), вимоги про оприлюднення цінової пропозиції учасника до початку аукціону у торгах з публікацією англійською мовою (14 закупівель), 13 закупівель містили неправомірні вимоги до учасниківпереможців торгів (наприклад, надати довідки щодо інформації, яка знаходиться у відкритих реєстрах і яку замовник відповідно до законодавства повинен перевіряти самостійно); 15 закупівлях мали порушення щодо складання форм документів ( не накладення електронного цифрового підпису, відсутність вказівок на джерело фінансування та порядок розрахунків, в 5 процедурах було виявлено неправильне визначення предмету закупівлі; в 2 закупівлях- замовники не вірно обрали процедуру закупівлі (процедура звітування замість “відкритих торгів”).

Крім того, було виявлено антиконкурентні узгоджені дії між учасниками закупівель харчування для шкіл та садочків в Козелецькому районі, коли учасники зареєструвались для участі в торгах лише для того, щоб забезпечити перемогу в тендері “потрібному” підприємству. Такі дії є порушенням законодавства.

По всім вищезазначеним порушенням представники організації зверталися до контролюючих органів з метою усунення порушень. Так до Північного територіального офісу Державної аудиторської служби було направлено 50 звернень, ще 15 звернень було надіслано безпосередньо самим замовникам, та 2 звернення щодо антиконкурентних дій учасників торгів направлено до Антимонопольного комітету України.

Не дивлячись на те, що  ще на початку 2018 року набрав чинності Закон № 2265-19 «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законів України щодо здійснення моніторингу закупівель» і Державна аудиторська служба та її територіальні органи отримали повноваження щодо моніторингу публічних закупівель на всіх стадіях, у 2018 році факти ДАСУ в Чернігівській області не проводила моніторинг закупівель, тож на звернення надіслані в цей період представники організації отримали формальні відписки. Але вже з 2019 року, коли ДАСУ почали активно здійснювати функцію моніторингу закупівель, на звернення отримано відповідну реакцію.

Так за результатом звернень до ДАСУ: 9 договорів було розірвано після проведеної перевірки, 11 закупівель було відмінено у зв'язку з неможливістю усунути порушення, по 9 закупівлям було внесено зміни до тендерної документації. Крім того 4 замовника самостійно внесли зміни до ТД в закупівлі після звернення до них.

Також після розгляду справи колегією Антимонопольного комітету щодо змови учасників торгів в Козелецькому районі при закупівлях харчування для шкіл та садочків було встановлено порушення законодавства та накладено на винних осіб адміністративний штраф.

Тож, проведення громадського моніторингу є однією з можливостей впливу на дотримання розпорядниками бюджетних коштів законодавства при проведенні публічних закупівель та можливостей зробити цей процес більш прозорим та ефективним.

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:55

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 3 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 09:51

Український ветеранський фонд започатковує терапевтичну групу для тих, хто зазнав страждань внаслідок війни – людей, які чекають рідних з фронту, внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто відчуває тривогу і знесилення через війну.

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.