Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 05:32:06

Ніжин: відбувся міжрегіональний форум енергоефективності та сталого розвитку

03.10.2019   10:50Агенцiя

Другого жовтня відбувся міжрегіональний форум енергоефективності та сталого розвитку на тему: "Підвищення енергоефективності будівель як необхідна умова сталого розвитку громад".

У заході взяли участь міський голова Анатолій Лінник, заступники міського голови, технічний директор Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк, консультант IFC Микола Коломієць, керівник Центру енергоефективності Асоціації енергоаудиторів України Вадим Литвин, спеціаліст з розвитку проектів "Термомодернізація в житловому секторі" ТОВ "Данфосс" Олександр Гут, технічний консультант з матеріалів ТОВ з ІІ "Хенкель Баутехнік (Україна)" Володимир Вороненко, національний консультант ПРООН в Чернігівській області Світлана Рожок, а також представники місцевого самоврядування та ОСББ міст Прилук, Бахмача, Чернігова, Кіптівська ОТГ, м.Славутич, м. Мена,, м. Бобровиця, м.Бобровиця, смт. Куликівка, Вертіївська отг, с. Новий шлях, смт.Талалаївка.

Відкрив форум міський голова Анатолій Лінник та привітав його учасників.

Під час форуму учасники мали змогу поділитися досвідом та поставити запитання, які їх хвилюють.

Зокрема, обговорили технічні та правові аспекти реалізації проектів в рамках програми «Енергодім»; етапи реалізації проектів з підвищення енергоефективності будівель: від енергоаудиту до експлуатації; свідомий вибір матеріалів та обладнання – запорука успішної реалізації проекту; Як реалізація проектів енергоефективності сприяє сталому розвитку громад?.

Перейшли до другої частини форуму. Під час Панелі № 1 «Енергоефективність у житловій сфері», модератором якої була Світлана Рожок, міський голова Анатолій Лінник та Сосницький селишний голова Андрій Портнов поділилися досвідом щодо реалізації місцевих програм підтримки енергомодернізації житлової сфери.


Панель №2 «Енергоефективність у громадській сфері», модератором якої була  начальник сектору інвестиційної діяльності та енергозбереження Тетяна Плетньова.

Під час другої частини Анатолій Валерійович презентував перші кроки у залученні ЕСКО-інвесторів: виклики і можливості. Зазначивши, що в Чернігівський області Ніжин перший і поки що єдиний наважився на впровадження ЕСКО-партнерства. На сьогодні місто уклало 5 договорів щодо впровадження енергоефективних заходів в освітніх закладах міста.

Три договори підписано за класичною ЕСКО-моделлю. Відповідно до цих договорів у ЗОШ № 1, гімназії № 3 та НВК № 16 «Престиж» встановлені індивідуальні теплові пункти з погодним регулюваннямта диспетчеризацією і передбачається досягнення не менше 20% економії теплової енергії.Вартість договорів – близько 3 млн. гривень. Термін дії– 5 років.

Також у результаті тісної співпраці з Держенергоефективності України та у рамках Проекту ПРООН «Усунення бар’єрів для сприяння інвестиціям в енергоефективність громадських будівель в малих та середніх містах України шляхом застосування механізму ЕСКО» місто уклало2 ЕСКО-договори за моделлю поглибленого партнерства, відповідно до якої замовник співфінансує комплексні енергоефективні заходи на об’єкті та залишає частину економії на свою користь.

Найбільш масштабний проект реалізується у ЗОШ № 9. Завдякисамепоглибленому ЕСКО-партнерству у школі буде впроваджено не один, а відразукількаенергоефективнихзаходів. Наразі у школі вже встановили ІТП,утеплено горище та трубопровод, очікується налагодження індивідуального теплового пункту під час подачі теплоносія (під час початку опалювального періоду).Завдяки використанню моделі поглибленого партнерства загальна економія, що отримується від впровадження енергосервісних заходів, перевищує економію від проведення окремих робіт. Якщо в ЕСКО-контрактах, що укладаються за традиційною моделлю, середня економія планується на рівні 20-25%, то в цьому договорі скорочення споживання теплової енергії становитиме до 57% від базового рівня. Досягнуту економію передбачається розподілити наступним чином:інвестору – 74%; замовнику - 26%.

Анатолій Лінник зазначив, що місто вкладає мінімальні кошти, але вже з самого початку після реалізації заходів 26 % отриманої економії залишиться у замовника, що зможуть бути направлені на вирішення інших соціальних проблем. А після завершення контракту вся економія стає чистим доходом замовника. Також очевидною вигодою є те, що температурні умови досягнуть нормативних значень, а комунальні платежі за тепло будуть зменшені.  ЕСКО-компанія сама відповідає за якість робіт та несе усі фінансові ризики, пов’язані із реалізацією енергоефективного проекту та забезпечує сервісне обслуговування обладнання протягом усього терміну дії контракту.

Анатолій Валерійович відмітив, що в кожному ЕСКО-проекті, інвестор зіштовхується з низкою ризиків – це і економічні, і політичні, і технічні, але у випадку з Ніжином  ці ризики ще більш вагомі, адже інвестор наважився на довгостроковий договір терміном 11 років, хоча загалом, ЕСКО-компанії більш схильні до швидкоокупних проектів. Але ми сподіваємося, що наше партнерство буде успішним і покладе початок для реалізації ще більш масштабних проектів.

Форум закінчився навчальним поїздками щодо реалізації проектів з енергоефективності, енергомодернізації.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.