Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 01:19:43

Побудова сміттєпереробних заводів блокується на законодавчому рівні, - мер Чернігова

13.08.2019   16:37Агенцiя

Чому в Чернігові поки що не будують сміттєпереробний завод – Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко публічно пояснив на розширеній нараді в мерії, яка традиційно проходить з онлайн-трансляцією та в присутності журналістів. Міський голова зауважив, що спеціально інформує про це громаду публічно, щоби зменшити кількість чуток і перекручень.

Питання будівництва сміттєпереробного заводу вже кілька років поспіль дуже серйозно вивчається і прораховується як їм самим, так і профільними фахівцями. Очевидно, що такий завод Чернігову вже потрібен.

Разом з тим, очікується, що в найближчому майбутньому у цій сфері з’явиться нове законодавство, яке передбачатиме фінансову державну підтримку для тих міст, які здійснюють сміттєпереробку. Це може бути як підтримка в напрямку «зеленого тарифу», коли держава за високими цінами закуповує електроенергію, яка виробляється при спаленні сміття. Тоді треба будувати сміттєпереробний завод саме такого типу. І також це може бути, наприклад, передбачене законом формування спецфонду із внесків виробників усіх упаковок, з подальшим розподілом коштів по муніципалітетах у залежності від обсягу переробки сміття за рік. Тоді місто може йти по шляху так званої «глибокої переробки» сміття, яка є більш прогресивною ніж спалення. І, приміром, екологи всього світу виступають саме за глибоку переробку.

Якщо ж місто почне будувати завод за кошти міського бюджету зараз, а в цей час з’явиться закон, який дає преференції іншим типам сміттєпереробних заводів – місто опиниться у вкрай невигідному становищі. Тоді Чернігову доведеться самотужки, тільки за кошти громади, добудовувати і утримувати те, на що до інших прийдуть державні кошти.

- Я хочу щоб чернігівці розуміли, що затримка не через те що я нібито не хочу будувати завод. Я прекрасно розумію наскільки це важливе питання. Але якщо вибирати технологію не маючи відповідного закону – то ми можемо обрати хибний напрямок сміттєпереробки. Тоді в нас не буде економіки, - наголосив Владислав Атрошенко.

А витрати на будівництво будь-якого сміттєпереробного заводу дуже значні. За словами міського голови, це 30-35 мільйонів євро, плюс відсотки за кредитом, тому що таку суму місту доведеться позичати в фінансових установах. Запозичень дешевше за 6% річних українським містам навіть зарубіжні кредитори сьогодні не дають. Тобто 2 мільйони євро, це 60 мільйонів гривень, потрібно щороку тільки на відсотки.

Погашення такого кредиту, в оптимістичному варіанті – за 10 років, вимагатиме ще по 3-3,5 мільйони євро щорічно, тобто 100 мільйонів гривень. Тобто сумарно 160 мільйонів гривень на рік потрібно буде платити з бюджету протягом 10 років.

На сьогодні дыючий тариф, та ще й при тому відсотку реальної сплати яка є, і близько не покриває таких витрат.  Він передбачає тільки виконання тих робіт, які здійснюються зараз.

- Багатьом вже сьогодні здається, що за вивіз сміття вони платять багато. Але ви врахуйте, що це треба вивозити за 18 кілометрів, що треба придбати і утримувати спеціальні машини і працівників на них, утримувати сміттєзвалище, сплачувати за нього додатково 6,5 мільйонів екологічного податку на рік і нести ще багато інших витрат, - зауважив міський голова. 

Як відомо, у тих країнах, де здійснюється цивілізована сміттєпереробка, плата громадян за вивіз і утилізацію сміття набагато більша ніж зараз в Україні. Разом з тим, Україна не може і далі просто складати сміття, не переробляючи його, бо потужності сміттєвих полігонів у містах практично скрізь вичерпані або на грані цього, інформує пресслужба Чернігівської міської ради.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.