Громадська оцінка якості роботи судів Чернігівської області – результати дослідження
24 липня в конференц-залі Чернігівського апеляційного суду відбулася презентація звіту за результатами дослідження задоволеності відвідувачів судів окремими аспектами роботи суду за методологією КГЗ в рамках системи оцінювання роботи суду (СОРС) в Чернігівській області.

Участь у заході взяли керівництво та судді апеляційного, господарського, адміністративного та інших загальних судів Чернігівської області, представники державної судової адміністрації, Головного територіального управління юстиції та Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області, представники адвокатської та правозахисної спільноти.
Опитування проводив Чернігівський громадський комітет захисту прав людини в рамках проекту «Проведення опитувань учасників судових проваджень з використанням методології карток громадянського звітування (КГЗ) в Чернігівській та Сумській областях», що реалізовувався за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Нове правосуддя».
На протязі квітня-травня 2019 року спеціально підготовленими інтерв’юерами було проведено опитування в середньому по 60 респондентів - відвідувачів (1466 осіб) в 26 судах Чернігівської області. Опитування проводилися безпосередньо в приміщеннях судів шляхом індивідуального особистого інтерв’ю.
«Відвідувачі судів мали змогу оцінити їх діяльність за такими параметрами: доступність суду, зручність та комфортність перебування в суді, повнота та ясність інформації, дотримання термінів судового розгляду, сприйняття роботи працівників апарату суду, сприйняття роботи судді, а також надати свої рекомендації щодо покращення зазначених параметрів та надати свою оцінку нещодавно створеній системі «Електронний суд» - зазначила під час презентації Катерина Данькова, керівник програм Чернігівського громадського комітету захисту прав людини.
За словами Катерини Данькової, загалом за 5-ти бальною шкалою роботу судів Чернігівщини відвідувачі оцінили досить високо. Середній інтегральний показник по всім зазначеним параметрам – вимірам якості по 26 судах області становить 4,48 балів.
Так, «доступність суду» респонденти по судах Чернігівської області оцінили на 4,28 бали. Зауваження до роботи судів є типовими: «безперешкодний доступ до приміщення суду людей з обмеженими можливостями», «багато хто немає змоги дозволити витрати на послуги адвоката», «парковку для автомобілів відвідувачів».
Вищої оцінки, якої досягли суди Чернігівської області, виявлена за виміром «повнота та ясність інформації». Тут середня оцінка виміру сягла 4,57 балів. Про це свідчить наявність у судах інформаційних стендів з необхідною для відвідувачів інформацією про справи, призначені справи до розгляду, зразки необхідних документів. Разом із цим, суди є досить відмінними за повнотою наповнення інформаційних стендів, наприклад зразків позовних заяв, клопотань.
Найбільш варіативною є середня оцінка зручності і комфортності перебування в суді. Так досить часто відвідувачі судів нарікали на відсутність ремонту та проблеми вільного доступу до побутових приміщень (туалетів). Наприклад, у деяких судах, які розташовані у районних центрах Чернігівської області, є проблема пов’язана з тим, що туалети, в основному, розміщені на вулиці. Окрім того, поняття зручності та комфортності у багатьох відвідувачів судів пов’язано з проблемами підключення до вільного wi-fi в суді, наявності буфету, терміналу для сплати судового збору, кулеру з водою, кавового апарату.
Як зазначив Генадій Салай, голова Чернігівського апеляційного суду, дослідження щодо оцінювання рівня якості роботи судів є актуальним на сьогоднішній день, оскільки врахування думки відвідувачів є необхідною умовою отримання цілісного та несуперечливого уявлення про фактичні результати діяльності суду. Але в той же час, такі критерії оцінювання, як доступність суду та зручність перебування у суді залежать від державного фінансування, і є нижчими, ніж ті, що напряму залежать від суду, а саме повнота та ясність інформації, сприйняття роботи працівників апарату судів та суддів тощо.
Під час обговорення результатів дослідження, представники суддівського корпусу запевнили, що вони готові до критичних зауважень та мають бажання змінюватись, оскільки це може сприяти досягненню суттєвого покращення ефективності судочинства та зміцненню довіри до суду в українському суспільстві.
Останні новини Чернігівщини
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.
На прикордонні Чернігівщини внаслідок ворожої атаки постраждала цивільна жінка: поліція документує наслідки 13:42
Сьогодні вранці у прикордонній Сновській громаді Корюківського району ворожий дрон поцілив у 54-річну жінку, яка їхала мопедом.