Хутірна медицина Семенівської ОТГ. ВІДЕО
Наша команда проїхала 400 км. дорогами Семенівщини, щоб дізнатися, як проходить медична реформа у найбільшій за площею об’єднаній територіальній громаді Чернігівщини. Як кампанія «Лікар для кожної сім’ї» впливає на роботу місцевих лікарів? Як проходить фінансування медицини в громаді?
Семенівська громада утворилася наприкінці 2017 року. Із того часу вся первинна ланка медицини знаходиться в її комунальній власності.
Зараз на території ОТГ знаходиться 5 амбулаторій (4 з яких належать їхній громаді, і 1 – Холминській ОТГ) та 23 ФАПи. Із всіх фельдшерсько-акушерських пунктів 17 є малопотужними, тобто кількість мешканців у радіусі 7 км. сягає менше 300 чоловік. Таїса Іваненко, головна лікарка первинного ЦНМСД, розповіла, що вони планують об’єднувати 2 малопотужних ФАПи в 1.Хоча проблема не тільки в малій кількості пацієнтів, а й у нестачі медпрацівників та фінансів на утримання таких установ.
«Субвенцію держава повинна була дати на 6 місяців, тому що йде реформа. По факту, її вистачило на 3 місяці», – говорить Сергій Деденко, голова Семенівської ОТГ. На первинку з державного бюджету виділили 2 млн. 445 тис. грн. Цих грошей виявилося недостатньо: 1 млн. 646 тис. грн. довелося дофінансовувати з місцевого бюджету, з яким у Семенівській громаді й так великі проблеми. Громаді не вистачає 8 млн. грн. для того, щоб до кінця року виплатити заробітну плату з бюджету ОТГ.
Розпочалася кампанія «Лікар для кожної сім’ї» 2 квітня 2018 року. Населення Семенівщини почало укладати декларації з місцевими медиками. Наразі близько 5300 чоловік (із 17000 зареєстрованих в ОТГ) визначились у кого б вони хотіли лікуватися. Зараз медичні заклади громади налічують 9 лікарів загальної практики, із них 2 педіатри.
Для зареєстрованого населення Семенівщини такої кількості медиків буде цілком достатньо, але проживає на території тергромади людей менше, ніж зазначено на паперах. То чи потрібна така кількість лікарів, чи, можливо, з цією роботою справиться й менший колектив медиків, буде зрозуміло наприкінці року. Це покаже загальна кількість підписаних декларацій, для укладання яких лікарі повинні кожного свого пацієнта ввести в електронну систему. Від кількості укладених декларацій залежить фінансування медичної галузі Семенівської ОТГ.
Самі ж працівники лікарень говорять, що після цієї реформи у роботі сільської медицини майже нічого не змінилося. «Ми називалися раніше терапевтами, але ми були сімейними лікарями з 1985 року, так і залишились» – розповідає Ганна Короткова. Вона працює сімейним лікарем в Погорільській амбулаторії 33 роки.
Перший етап реформування медицини стосується зміни системи фінансування, саме тому на практичну частину вона впливає опосередковано.
Громадське.СN та Ксенія Заворотна
Останні новини Чернігівщини
Завдяки допомозі Латвії родини, що втратили житло, отримали ключі від модульних будинків у Чернігові 14:00
12 червня 2025 року на території модульного містечка у Чернігові відбулося урочисте вручення ключів від житлових будинків. Нові помешкання стали результатом міжнародної співпраці в межах Угоди між Міністерством економіки Латвійської Республіки та Чернігівською міською радою.
Перевірка використання коштів Ukraine Facility – пріоритет для держаудиторів Чернігівщини 12:38
11 червня 2025 року в Управлінні Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області відбулось обговорення результатів проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Тупичівської сільської ради за період з 01.01.2021 по 31.03.2025 за участю начальника Управління Олександра Кондрашова та сільської голови Тупичіва Лариси Шовкової.
Чернігівські легкоатлети — серед призерів чемпіонату України 11:34
З 9 до 11 червня в Івано-Франківську відбувся чемпіонат України з легкої атлетики серед юнаків та дівчат 2010–2011 рр.н.

Жінки за сприяння служби зайнятості опановують «чоловічі» професії 11:32
Чернігівка Інна Ольховик вчиться на електрогазозварницю. Це одна із низки професій (а їх у переліку – 31), які можна обрати у межах експериментального проєкту, який віднедавна реалізує служба зайнятості з метою навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були недостатньо представлені.
Незаконно «утилізували» небезпечні відходи, забруднюючи землю – викрито працівників місцевого підприємства 11:29
За процесуального керівництва прокурорів Чернігівської окружної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами забруднення земель відходами та зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 239, ч. 2 ст. 364-1 КК України).