Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 13 липня, 13:21:12

Як громади Чернігівщини наближають медичні послуги до людей. Приклад Парафіївської ОТГ

21.03.2018   17:48Агенцiя

Наближення послуг до людей – такою є основна мета реформи децентралізації. Разом із адміністративними, освітніми, комунальними та іншими послугами, ближчою має стати і медицина.

На сьогоднішній день ситуація з медичним обслуговуванням та передачею лікарень, амбулаторій та ФАПів у більшості об’єднаних громадах характеризується як «хто в ліс хто по дрова».

 «Станом на 1 березня 2018 року із тридцяти семи об’єднаних громад Чернігівської області тільки шість взяли на себе відповідальність в управлінні закладами первинної медичної допомоги», - зазначає Ніна Подколзіна, радник з питань муніципальних послуг Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

Але є громади, де керівники з перших днів об’єднання потурбувалися про медичну сферу і створили Центри медико-санітарної допомоги. Як це зробили у Парафіївській об’єднаній територіальній громаді ще у 2016 році.

На сьогоднішній день в громаді створені всі умови для надання якісних медичних послуг. У Парафіївці функціонує Центр медико-санітарної допомоги, розташований у приміщенні колишньої районної лікарні. Йому підпорядковуються дві амбулаторії у Парафіївці та Іваниці та чотири ФАПи у інших населених пунктах громади. «Ми намагалися створити всі умови для того, щоб люди були забезпечені якісною первинною медичною допомогою», - розповідає Валентина Карпенко, голова Парафіївської громади.

Амбулаторія у Парафіївці знаходиться у приміщенні колишньої районної лікарні, під час передачі якого громаді отримали і частину обладнання. Потім вже за власний рахунок купили решту необхідного обладнання та устаткування. Тут можна пройти медичне обстеження, фізпроцедури та здати аналізи. Працюють три сімейні лікарі та необхідний медичний персонал. Лікарі забезпечені автомобілями і мають можливість виїжджати на виклик. «Знаєте, що в першу чергу дивувало наших людей? Що за бензин лікарю платити не треба», - продовжує розповідь Валентина Федорівна.

Схожий набір послуг і у Іваницькій амбулаторії. Тільки тут працює два сімейні лікарі, вони також забезпечені транспортом.

У обох амбулаторіях працюють денні стаціонарні відділення. У Парафіївці на 15 ліжок, а у Іваниці – на десять. Тут можна відпочити після медичних процедур та побути під наглядом медичних працівників. За потребою, можна залишитися на ніч, бути під постійним наглядом фахівців.

«У нас перших така практика в області. У Парафіївці в приміщенні, де амбулаторія, розташований  центр соціальної допомоги. А тому ті, хто залишаються на ніч, перебувають під наглядом медичного працівника цього центру. Крім того, тут же знаходиться пункт екстреної допомоги. У Іваниці амбулаторія працює з 8 до 16 години, а далі приходить медичний працівник і чергує до 8 години ранку. І якщо люди звертаються телефоном чи приходять, то вона може надати першу медичну допомогу, викликати лікаря, приїхати додому, забрати в амбулаторію», - пояснює Валентина Карпенко.

Центр соціальної допомоги створили у 2017 році. Його працівники допомагають одиноким жителям літнього віку, а їх у громаді 123. Також створені всі умови для цілодобового догляду за літніми людьми. Заклад розрахований на тридцять ліжок, передбачено чотириразове харчування та медичний догляд. Утримання одного місця в цьому закладі обходиться у сім тисяч гривень. Людина сплачує 75% своєї пенсії, решту видатків покриває громада.

Фельдшерсько-акушерські пункти на території громади також забезпечені всім необхідним і люди отримують необхідну першу медичну допомогу.

За словами Валентини Карпенко медична субвенція, яка виділяється державою громаді, становить біля п’яти мільйонів на рік. Шістдесят відсотків передається в районних бюджет на медицину другого рівня, а сорок залишається на первинну ланку. Але цих коштів не вистачає і доводиться дофінансовувати цей напрямок із бюджету громади.

Фактично Парафіївська громада власними силами підготувалася до медичної реформи. Жителі громади розуміють, що медичні заклади працюють. Є сімейні лікарі. Є денний стаціонар. І є розуміння того, що у громаді турбуються про своїх людей і не залишать їх без допомоги.

«По тому як я розумію медичну реформу, то зараз ставиться питання про те, щоб на рівні громади функціонувала первинна ланка медичної допомоги. Можу сказати, що наша Парафіївська громада готова до цих змін. Нам вдалося зберегти все те, що було. І не лише зберегти, а і підсилити матеріально-технічну базу і персонал утримати», - зазначає Валентина Карпенко.

До речі, у Парафіївській громаді є вакансія лікаря. Його чекають не тільки пацієнти, а і службова квартира з усім необхідним.

Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).