Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 22 червня, 06:57:22

Як дотримуються права внутрішньо переміщених осіб

17.02.2018   11:38Агенцiя

15 лютого в прес-центрі «Чиста політика» відбувся круглий стіл на актуальну тему: «Стан дотримання соціально-гуманітарних прав внутрішньо переміщених осіб на Чернігівщині», організатором якого став Чернігівський громадський комітет захисту прав людини.

До обговорення за круглим столом були запропоновані такі питання:
- вирішення матеріально-побутових питань внутрішньо переміщених осіб в Чернігівській області як механізм соціальної адаптації в місцевих громадах;
- моделі допомоги на шляху інтеграції внутрішньо переміщених осіб в регіоні;
- захист прав людини внутрішньо переміщених осіб: пошук сталих рішень задля вирішення житлових та соціальних питань.

В заході взяли участь представники Чернігівської облдержадміністрації, обласного центру зайнятості, управління Державної міграційної служби, управління Пенсійного фонду України, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернігівській області, представники інших профільних органів влади, установ соціального захисту та правозахисної спільноти регіону тощо.

- Питання вимушених переселенців для нас болюча та нова, але всі ми з нею працюємо з 2014 року, тому пропоную кожному розповісти про власний досвід роботи в цій сфері, - розпочала захід представник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Надія Едієва, - а наш Чернігівський громадський комітет захисту прав людини надає консультативну, первинну і вторинну юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам по всій області, представляємо інтереси людей у суді та активно співпрацюємо з іншими профільними організаціями.

Фахівець соціальної роботи Чернігівського міського центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді Ярина Тур розповіла, що їхній центр надає безкоштовні послуги психолога, юриста, фахівця з соціальної роботи та гуманітарно-речову допомогу за її наявності в результаті співпраці з різними громадськими організаціями. Починаючи з 2014 року на цей час до центру звернулася 831 сім’я, яких було скеровано до відповідних громадських організацій, 428 сімей отримали гуманітарну речову допомогу, 67 сімей отримали продуктові набори, 273 сім’ї отримали правову консультацію. Також центр допомагав в оздоровленні – діти направлялися до оздоровчого табору «Світанок» в Київській області, до табору «Перлини Придністров’я», до Хорватії, Німеччини, також 6 сімей отримали ваучери по 1000 грн.

За сприяння благодійних організацій видавалися благодійні подарунки до Різдвяних свят та організовувалися святкові концерти. Крім того, центр був зобов’язаний відвідувати всі сім’ї з метою виявлення тих, що перебувають у складних життєвих обставинах та потребують допомоги.
- Для нашої організації наразі допомога вимушеним переселенцям є основним напрямком роботи, до якої підключилися як наші обласні організації, так і міжнародна федерація та комітет Червоного Хреста, - зазначила голова Чернігівської обласної організації Товариство Червоного Хреста України Оксана Мудра, - у нашій області надавалася допомога у вигляді постільної білизни, засобів гігієни, грошових ваучерів по 1000 грн. для придбання товарів першої необхідності для одиноких матерів, багатодітних сімей, інвалідів, пенсіонерів. Також було оздоровлено 40 дітей в дитячому таборі «Електронік» та 46 дітей в дитячому таборі Київської області. Завдяки населенню та благодійникам ми продовжуємо надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам. Зверталася за медикаментозною допомогою онкохвора жінка, яка наразі перебуває в Чернігівській жіночій колонії.

Начальник служби у справах дітей Новозаводської районної у місті Чернігові ради Юрій Назаренко зауважив, що їхня служба виявляє внутрішньо переміщених дітей і протягом 7 днів встановлює її особу, відомості про родичів, у разі відсутності документів звертається до підрозділу ДМС за видачею тимчасового посвідчення особи, оформлює заяву про взяття на облік таких дітей тощо. У разі незнайдення батьків і родичів дитині надається статус позбавленої батьківського піклування та вживаються заходи по її влаштуванню в сім'ю. З таким випадком служба зустрілася поки що 1 раз.

Методист Чернігівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Світлана Лукашенко доповіла, що їхні служби теж надають соціальні послуги внутрішньо переміщеним особам, які у 2017 році зверталися 805 разів за допомогою на території області, 129 сімей поставлено на облік, як таких, що перебувають у складних життєвих обставинах, надано юридичну допомогу 236 сім’ям, працевлаштовано 14 осіб, 36 дітей було оздоровлено, 415 осіб отримали гуманітарну допомогу за сприяння благодійних організацій та завдяки пункту обміну речей.

Стосовно житлових проблем, то в Центрі соціально-психологічної допомоги на Масанах (вул. Елеваторна, 6) вимушені переселенці можуть жити безкоштовно 3 місяці, протягом яких відбуваються перемовини з головами ОТГ стосовно можливого придбання недорогого сільського житла у розстрочку.

- Починаючи з 2014 року велика кількість переселенців прибула до Ладинки у санаторій «Десна», серед яких було багато дітей без супроводу батьків, а тому велася робота по відновленню документів, встановленню дітей на облік та виплаті їм допомоги, - повідав завідувач сектору служби у справах дітей Чернігівської РДА Микола Бабинець, - серед цих дітей 4 отримали статус позбавлених батьківського піклування, з яких 3 влаштовано у сім'ю (2 вже навчаються у вишах, а 1 в технікумі), а 1 навчається в аграрному ліцеї на повному державному забезпеченні.

Директор Чернігівської ОУНБ ім. Короленка Інна Аліференко розповіла, що вони теж допомагали вирішувати обговорювану проблему – для переселенців було організовано навчання комп’ютерній грамоті, підприємництву, майстер-класи та тренінги з пошуку роботи і житла, роздруковано вже третє видання довідкових посібників для внутрішньо переміщених осіб, в бібліотеці отримали роботу 2 жінки з відповідним фахом та досвідом, а переселенець фотохудожник нещодавно влаштовував фотовиставку в бібліотеці.

Регіональний координатор Уповноваженого ВРУ в Чернігівській області Алла Лепеха наголосила, що з 2014 року вона теж долучилася до проблем (економічних, соціально-побутових, психологічних) внутрішньо переміщених осіб, починаючи з відвідування місць проживання людей в Ладинці, Остречі, Бобровиці та завершуючи проблемами людей з інвалідністю, але ці питання мають вирішуватися на загальнодержавному рівні, адже основною вимогою цих людей є потреба у житлі і роботі, що й для наших місцевих жителів є актуальним - проте наразі відсутня державна стратегія роботи з такими людьми. Також були випадки, коли вимушені переселенці, що жили в місті, досить напружено сприймали нелегкі умови сільського життя нашого краю та віддаленістю шкіл і медзакладів, але, в той же час, захоплювалися чистотою нашого повітря й води та натуральними і смачними продуктами харчування.

- Минулого року вийшов відповідний Закон України про безоплатну правову допомогу внутрішньо переміщеним особам, відповідно до якого ці люди мають право на допомогу у складенні документів процесуального характеру та представлення їх інтересів у судах, - звернув увагу директор Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Володимир Бобруйко, - але багато людей приходять за консультацією чи просто поспілкуватися з приводу пошуку житла і роботи. Також ведеться робота по інформуванню таких громадян стосовно їх прав.

Представник Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Катерина Данькова погодилася з іншими спікерами та додала, що наразі за рахунок співпраці з міжнародними організаціями виділяється грантова допомога внутрішньо переміщеним особам, в рамках чого вже надано 95 грантів для перекваліфікації, ведення бізнесу, закупівлі обладнання тощо.

Таким чином, ще з 2014 року Чернігівщина активно долучилася до різностороннього вирішення проблем внутрішньо переміщених осіб та й зараз працює в цьому напрямку, але дане питання повинно мати більшу підтримку ще й на державному рівні.

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині майже 267 тис. пацієнтів отримали ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою “Доступні ліки” 15:25

“Доступні ліки” – це програма, за якою українці з хронічними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки та медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. Їх вартість напряму аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Конфлікт “двовладдя” в Чернігові: яку участь в цьому приймають локальні медіа 15:18

Низка чернігівських медіа та пабліків в соціальних мережах вже понад півтора роки втягнута у протистояння між Чернігівськими міською радою та міською військовою адміністрацією. Це відображається на матеріалах видань, які присвячені висвітленню позицій сторін. Хто на чиєму боці, - розбираємося у цьому блозі.

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне”

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне” 15:11

Психічні травми у військових та цивільних, постраждалих від війни, — проблема масштабна, яка не зникне після завершення бойових дій. Радше варто очікувати, що насліки невидимих поранень тільки посилюватимуться та набуватимуть інших проявів. На цьому наголошує директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.

Від фізичної до продовольчої безпеки: начальник ОВА відвідав Бахмацьку громаду 15:05

Свій робочий візит до Бахмацької ТГ начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у супроводі начальника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна та голови громади Павла Шимка розпочав із одного з навчальний закладів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини