Наставник є тією рятівною соломинкою, що може посприяти виходу із зачарованого кола
Багато дітей-сиріт, які проживають в інтернатах, з різних причин не можуть бути всиновленими. У дітей старше п’яти років шанси знайти батьків різко знижуються. А бажаючих усиновити підлітка – одиниці. Це значно шкодить їх емоційному та душевному стану.

Як результат, діти не підготовлені до самостійного життя, тому, більшість з них після виходу з інтернату ведуть асоціальний спосіб життя.
Тому наставник є якраз тією рятівною соломинкою, що може посприяти виходу із зачарованого кола. Наставник може допомогти дитині виявити і розкрити свій потенціал, повірити в себе, захотіти змін і поступу. На мою думку на Чернігівщині дуже багато добрих та чуйних людей, які із задоволенням візьмуться бути наставником.
5 жовтня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав закон щодо запровадження наставництва. Відтепер українці зможуть на державному рівні допомагати вихованцям інтернатів адаптуватись до самостійного життя, не оформлюючи опікунства і не укладаючи інших правових відносин. Згідно закону, наставник укладає угоду з інтернатним закладом, а моніторить процес дотримання прав і свобод дитини служба у справах дітей.
НАСТАВНИЦТВО – це реальна, ефективна допомога дітям з інтернатних закладів у соціалізації та адаптації до самостійного життя.
Сьогодні майже 106 000 дітей знаходяться в українських інституціях. З них лише 8% мають статус для всиновлення або опікунства - влаштування в сім'ю. Всі інші вихованці – батьківські діти, які не можуть бути всиновлені або влаштовані до сім'ї.
Саме тому, наставництво актуальне для дітей, які потрапили в систему інтернатів, та не будуть виведені з неї довгий час. Їм життєво необхідна підтримка дорослого друга!
Виходячи з інтернату, підлітки часто падають на дно соціуму і стають для нього загрозою. У дорослому житті вихованці інтернатів схильні до ранніх статевих відносин/вагітності, вчинення злочинів, самогубства, алкоголізму та наркоманії. Їхні діти часто також потрапляють до інституційних закладів. Хто розірве це замкнене коло?
Після виходу з інтернатних установ:
- Кожна друга дитина скоює злочин;
- Кожен п'ятий - стає безхатченком;
- Кожен сьомий - здійснює спробу самогубства;
- Тільки 1% дітей-сиріт отримує вищу освіту.
Завдяки державі та спонсорам незахищені діти мають продукти, одяг і дах над головою. Але у них немає того, що не купиш за гроші – близької людини, яка могла б навчити елементарним навичкам життя. Приготувати їжу, заощадити кошти, оформити документи, влаштуватися на роботу - це очевидні речі для нас і невідомі для дітей. Концерти, цукерки чи зошити не замінять дитині індивідуальної людської підтримки. Місток до реального світу - ось що їй потрібно.
Упродовж 7 років 1358 людей в Україні стали наставниками і значимими друзями для дітей з інтернатів. Наставники допомагають дітям відчути себе особистістю, визначити інтереси та здібності, визначитися з професією, вибудовують моральні цінності, вчать робити вибір, вирішувати повсякденні проблеми та спілкуватися з людьми. Завдяки наставнику дитина отримує шанс на нову, щасливу долю.
Кожен наставник обов'язково проходить навчання і підписує Договір про наставництво, тому наставництво – це впорядковане професійне волонтерство.
Відтепер це – офіційна форма допомоги дітям в інтернатах, яка розгортає діяльність у регіонах, щоб досягти головної мети - подарувати кожній самотній українській дитині наставника.
За даними організації «Віg brothers big sisters» (USA) вихованці, які регулярно зустрічаються зі своїми Наставниками:
На 46% менше схильні до вживання наркотиків;
На 27% менше схильні до зловживання алкоголем;
На 55% більше здатні вступити до університету;
На 78% більше схильні регулярно брати участь у волонтерській діяльності;
На 90% більше зацікавлені в тому, щоб стати наставниками;
На 130% більше готові займати лідерські позиції та керівні посади.
Доля майже 106 000 українських дітей у наших руках. Долучайтесь до національної програми наставництва!
За додатковою інформацією звертайтесь до працівників обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді:
м.Чернігів, вулиця Шевченка, 21.
тел.: (0462)77-89-84
e-mail: oblsocsluzhba@ukr.net
Чернігівський обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.