Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 11 травня, 06:00:05

В онкодиспансері запровадили "золотий стандарт" лікування

18.02.2017   12:14Агенцiя

Днями в Чернігівському обласному онкологічному диспансері двом пацієнтам провели безкоштовну установку підшкірних систем для тривалої внутрішньовенної інфузії* лікарських речовин, включаючи хіміопрепарати, забору крові на дослідження і переливання кровокомпонентів. Про таку новацію сповістив головний лікар медичного закладу Валерій Зуб.

Ці системи називаються інфузійними портами, або ж просто портами. Застосування порт-систем у хворих з онкологічними захворюваннями – це невід'ємна частина «золотого стандарту» лікування. Порти широко використовуються у пацієнтів із вперше виявленим онкологічним захворюванням та яким планується проведення множинних сеансів хіміотерапії, особливо цитостастичними  препаратами***, які викликають пошкодження периферичних вен. Крім того, інфузійні порти встановлюються пацієнтам із тонкими периферичними венами на руках і ногах.

Згідно з рекомендаціями, найбільш раціональним є установка порт-системи на самому ранньому етапі хіміотерапії тим онкологічним пацієнтам, яким планується проведення тривалої хіміотерапії.

Валерій Зуб, головний лікар Чернігівського обласного онкологічного диспансеру:
У різних країнах Західної Європи інфузійні порти встановлюють 30−35% всіх пацієнтів, які отримують тривалі курси хіміотерапії. Чернігівщина ж почала робити лише перші кроки відносно впровадження такого «золотого стандарту» лікування.
Інфузійний порт дозволяє спростити процедури забору венозної крові на лабораторні дослідження, істотно полегшити парентеральне* (див. нижче) харчування, підвищити ефективність переливання компонентів крові, особливо тромбоконцентрату, а також ряд інших маніпуляцій, які потребують постановки центрального внутрішньовенного катетера.
Порт являє собою титановий резервуар у вигляді товстої монети діаметром близько 4−4,5 см і товщиною близько 1 см, який  вкритий  зсередини біоінертним полімером. На верхній його плоскій частині встановлена ​​мембрана з багатошарового силікону, через яку вводять лікарські препарати. Порт має тонку трубочку-катетер довжиною до 10−15 см, яка пропускається в яремну вену і рідше − в артерію. Сам інфузійний порт встановлюється, як правило, під шкірою у верхній третині грудної клітки за допомогою невеликої хірургічної операції. Місце і спосіб постановки порт-системи визначається загальним станом пацієнта та запропонованого виду лікування.

Процедура імплантації інфузійного порту проводиться в умовах операційної під короткочасним наркозом. Наразі в онкодиспансері вже є число фахівців, що мають  досвід установки порт-систем як під рентгенівським, так і під ультразвуковим контролем. Після обробки шкіри спеціальним дезинфікуючим розчином виконують укол голкою в центральну вену, потім у голку заводять тонкий металевий провідник, по якому вводять спеціальний катетер приблизно 2 мм в діаметрі. Виконують невеликий розріз шкіри і встановлюють порт під шкіру, потім з'єднують порт і встановлений у вену катетер.

Розріз зашивають декількома косметичними швами.

Установка порт-систем рекомендована всім пацієнтам, яким планується проведення багаторазових або тривалих (до 46 годин) курсів хіміотерапії. Крім того, планується  активне використання  порт-системи у пацієнтів, які перебувають на симптоматичної паліативній терапії, в яких утруднений звичайний венозний доступ, і які вимагають парентерального харчування через розвинутий стеноз стравоходу і кишечника.

Під час виконання процедури імплантації пацієнт не відчуває ніяких хворобливих відчуттів і дискомфорту. Через декілька годин після операції і перевірки працездатності порту пацієнт може йти додому або переходити до наступного етапу лікування  – хіміотерапіі.

Інфузійний порт допомагає швидко і безболісно здійснити забір крові, ввести лікарські препарати в екстреній ситуації для порятунку життя пацієнта. Порт-системи для тривалого введення − це новий щабель розвитку техніки внутрішньовенних процедур після периферичних і центральних венозних катетерів.

Основні переваги застосування інфузійної порт-системи для постійного венозного доступу в онкологічних пацієнтів:

· дозволяє налагодити швидкий венозний доступ за необхідності отримання крові або екстреного введення препаратів з метою порятунку життя;

· істотно зменшує ризик розвитку флебітів на тлі постійних внутрішньовенних втручань під час спеціального лікування;

· створює можливість багаторазового введення препаратів подразнюючої дії (хіміопрепаратів), зменшуючи неприємні відчуття;

· дозволяє проводити регулярний безболісний забір крові з вени для проведення лабораторних досліджень;

· формує психологічний комфорт для більшості пацієнтів, оскільки усуває страх частих і хворобливих ін'єкцій;

· порт може використовуватися тривалий час (протягом 12−24 міс.) без необхідності перевстановлення;

· інфузійний порт встановлюється непомітно під шкірою, що забезпечує хороший косметичний ефект, зменшує ризик інфікування при проведенні регулярних внутрішньовенних маніпуляцій;

· інфузійний порт не створює дискомфорту при звичайному житті (робота, заняття спортом, прийняття душу, басейн та ін.).

Максимальний термін спостереження пацієнтів з інфузійними порт-системами − 3−5 років за умови забезпечення правильного догляду за ними. Сучасні порт-системи забезпечують дуже високу якість життя онкологічних хворих. Порт-система зазвичай розміщується в м'яких тканинах у підключичній ямці над областю молочної залози, ближче до плечового суглобу. У більшості пацієнтів порт практично не помітний. У будь-якому випадку на шкірі немає ніяких деталей, що стирчать. Будь-яких обмежень після постановки порту не виникає.


Довідково:

* Інфузія – повільне введення речовини, найчастіше у вену (внутрішньовенне вливання (intravenous infusion). Цей метод зазвичай застосовується для заповнення втраченої рідини й електролітів в організмі, введення продуктів крові або для тривалого введення лікарських речовин (наприклад, антибіотиків або знеболюючих ліків), а також для харчування хворого.

**Парентеральне харчування – спосіб введення лікарських засобів, вакцин та інших імунобіологічних препаратів, при якому лікарський препарат потрапляє в організм людини, оминаючи шлунково-кишковий тракт.

***Цитостастичні  препарати – група протипухлинних препаратів, які порушують процеси росту, розвитку та механізми розподілу всіх клітин організму, включаючи злоякісні.

Останні новини Чернігівщини

Рік «єВідновлення» на Чернігівщині: понад 700 млн гривень у вигляді різних компенсацій 16:34

Починати відбудову потрібно, не чекаючи закінчення війни. Такого принципу Україна дотримується від самого початку повномасштабного вторгнення росії. Рік тому Міністерство інфраструктури України запровадило програму "єВідновлення", мета якої допомогти українцям, чиє житло понівечили або зруйнували росіяни.

Горизонтальні контакти та медичне партнерство: Чернігівщина на другому Міжнародному саміті міст і регіонів 16:32

Делегація з Чернігівської області, яку очолив перший заступник голови Чернігівської ОДА Костянтин Мегем, взяла участь у другому Міжнародному саміті міст і регіонів. Захід відбувся у Києві на базі Конгресу регіональних і місцевих влад при Президентові України 9 травня – у День Європи.

На що скаржаться пацієнти у Чернігівській області. Як подати скаргу до НСЗУ: алгоритм дій 13:44

Національна служба здоров’я України з початку 2024 року отримала 1 080 звернень від пацієнтів щодо надання медичної допомоги, зокрема на лікарні Чернігівської області – 20.

 Росіяни вдарили

Росіяни вдарили "Іскандером" по території Прилуцької громади 13:40

Росіяни 9 травня вдарили ракетою "Іскандер-М" по території Прилуцької громади на Чернігівщині.

Місяць служби за три: для кого діятиме норма про пільговий розрахунок вислуги років — роз’яснення юристів

Місяць служби за три: для кого діятиме норма про пільговий розрахунок вислуги років — роз’яснення юристів 13:32

По новому рахуватимуть вислугу років особам, звільненим з військової служби, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Кого стосуватимуться зміни — у розʼясненні юристів Українського ветеранського фонду

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини