Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 14:54:45

Лисиця зайцю – не товариш?

30.04.2012   09:30Агенцiя

Природа – З яких причин біднішає польова фауна та хто цьому допомагає? Чому у деяких місцевостях нашого району зменшилося зайців, а хитрі лисиці виживають та виходять на полювання у села…

ОХРАМІЄВИЧІ БЛОКУВАЛИ ЛИСИЦІ?

Від жителя Корюківки Владислава Данильченка почув таку репліку: “А скільки у нас звірів лишилося, зокрема зайців? Кажуть небагато і диких кабанів та косуль. А лосів на пальцях рук можна полічити. Я чогось думаю, що ситуація тривожна з лісовою і польовою фауною. У мене брат ще рік два у мисливцях числився. Проживає у Чернігові. Розповідав, що навіть у кущистих місцях Чернігівського району, на полях зайців набагато більше, ніж у вас у районі. Йому доводилося ходити польовими стежками Корюківщини цієї зими. Зрідка де бачив заячі сліди.”

Схвильовано, майже плачевним голосом висловлював думку наш земляк. Він порівнював, що лишилося з фауни, а особливо із зайців. Про інших польових звірків та пернатих, на яких полювали, згадував з нотками тривожності у голосі. Чому? Бо їх дуже зрідка можна побачити.

Взагалі, про “заячі проблеми” доводилося чути і раніше. А насправді ж яка ситуація та що впливає на те, що чисельність їх та інших звірів то виростає то зменшується до катастрофічної межі?

В Охрамієвичах деякими оптимістичними фактами порадували, іншими ніби засмутили. Наприклад, досить живучою у нашому лісовому краї вважається лисиця. Це не вигадки, так воно і є. Пухнасті хитруні, за словами мисливців з досвідом, уміють краще пристосовуватися, оперативніше знаходити корм: коли його нема у лісі та полі, тоді ідуть на полювання у село і там знаходять здобич. З різних джерел, в тому числі і від сільських жителів, знаю, що їх розвелося дуже багато.

Наприкінці лютого і в першій половині березня зачастили вони в Охрамієвичі. Були такі дні, коли у селі по вулиці Польовій серед дня та рано – вранці ходило по 34 лисиці. Зустрічалися вони і на інших околицях села. Наприклад, мій чоловік проводив сина на семенівський автобус. Було це два тижні тому. І бачив під вечір на околицях села лисицю. Не можна сказати, що вона хвора на сказ. Вона шукала їжу, говорить мешканка Охрамієвичів Маргарита Наумовець.

У цьому ж населеному пункті 10 березня у дворі пенсіонерки Надії Лебех серед ночі побувала лисиця. До сараю не могла пробратися: двері щільно були зачинені. А коли поверталася, погризла хвіртку. Не пройшла, а тому перестрибнула через парканчик в іншому місці.

Мисливець з чималим досвідом, житель Охрамієвичів Петро Шамара розповів інше

На зайця полювання закрито. Проте, зайців у нашій зоні, біля Червоної Буди, Лупасового, Охрамієвичів вистачає. Я бачив їх цієї зими неоднораз, які і тепер біжать до сіл, шукають щось поїсти погризти. Нещодавно на снігу бачив багато заячих слідів, по яких теж можна визначити, що вухані не перевелися. Їх я помічав по краях села, у полі.

А Віктор Тарасенко з цього ж села дещо іншої думки:

Зайці є і я бачив їх сліди. Та чомусь вважаю, що вухастих, цих красивих польових звірків, значно менше, ніж було їх у недалекі дев’яності роки. Тоді практично не знали хімізації, багато полів не оралося, не труїлося жахливими гербіцидами. Від останніх гине усе живе. Саме у той період дуже часто вухані зустрічалися у полі на околицях лісів.

А В ПЕРЕЛЮБІ СТРИБАЮТЬ БІЛОЧКИ

На хвойних деревах восени і взимку біля лікарської амбулаторії у Перелюбі доводилося бачити екзотичної привабливості крупних птахів. Подалі від неї – заячі сліди.

Про зайців запитав і в жінок, які прямували центральною вулицею.

У нас тут, біля лікарні, нашої школи, у центрі на деревах з гілочки на гілочку стрибають білочки. Не перший рік проживають вони. Їх у нас кілька. Ми не раз бачили їх.

І коли спостерігаєш за такими красивими звірками – душа відпочиває, відповіли вони.

У Перелюбському лісництві майстер лісу Василь Муха повідомив інше. Мовляв, зайців цієї зими зустрічав дуже мало. У попередні роки більше. Причина зменшення – кормова база для них бідна: зменшилося озимих, які цієї зими опинилися під великим снігом. А ще зросла кількість лисиць, які знищують зайців. Між ними міжвидова боротьба. Це ж підтвердив і лісник Анатолій Погуляй, який набагато частіше бачить лисиць…

Більш оптимістичну картину про фауну змалював лісничий вищезгаданого лісництва Борис Чепурний, сказавши, що у лісах ще достатньо диких свиней, лосів, козуль, вовків, а на полях бачив зайців.

Прибинські поля – недалеко. На них і за колишньою Костянтинівкою кущувата місцевість, де любили у попередні роки прогулятися вухані. Проте, слідів їх не помітно.

Житель Прибині Петро Рябець сказав наступне “Зайців дійсно малувато. Мисливці нашого села, коли було дозволено полювання, не вбили жодного. По полях – сліди зустрічаються дуже й дуже рідко”.

А ось думка фахівця, голови районної організації УТМР Володимира Гаврюша:

За даними зимового обліку станом на 22 лютого на угіддях мисливсько – рибальского підприємства Корюківської організації УТМР нараховується 84 лосі, диких свиней – півтори сотні, зайців трохи більше, ніж півтори тисячі. Зайців приблизно однаково в усіх місцевостях району. Але є такі особливості: де поля не засіяні – тут нема максимально сприятливих умов, а саме засіяні – дають поштовх до розмноження цього звірка. Проте, там, де на земельних масивах застосовують гербіциди–ефект розмноження зводиться нанівець. Додам ще й таке заєць, упольований на озимині – жирний, а якщо на незасіяних полях, – то погано вгодований з причини малокалорійності кормової бази.

http://koryukivka-mayak.com/Rayon/Lisitsya-zaytsyu-ne-tovarish.html

Останні новини Чернігівщини

Пам’яті Андрія Юрченка: у Чернігові відбулися змагання з дзюдо на честь загиблого Героя 09:41

Цим видом спорту Захисник України займався з дитинства і аж до вступу в Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою. Де, навички та вміння, отримані під час тренувань з бойового мистецтва допомогли самореалізуватися та показати чудові результати в навчанні.

На варті безпеки дітей: у Чернігові офіцер «СОБ» виявив біля школи підозрілий предмет 09:32

Вчора під час обстеження території поблизу чернігівської школи офіцер «Служби освітньої безпеки» виявив у землі підозрілий предмет, що візуально схожий на міну. Пильний поліцейський негайно відреагував на знахідку та убезпечив дітей від наближення до ймовірно вибухонебезпечного предмета.

 До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних

До довічного позбавлення волі засуджено двох російських військових за умисне вбивство чотирьох цивільних 09:27

За публічного обвинувачення прокурорів Прилуцької окружної прокуратури в порядку спеціального судового розгляду визнано винними двох військовослужбовців зс рф у порушенні законів та звичаїв війни, вчинених групою осіб за попередньою змовою, поєднаних з умисними вбивствами (ч. 2 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України). Вироком Ічнянського районного суду їх засуджено до довічного позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:25

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

29 березня: цей день в Україні і світі

29 березня: цей день в Україні і світі 09:22

ДЕНЬ 765 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 765 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини