Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 16 вересня, 20:56:03

Щодо захворюваності на гострі кишкові інфекції

09.06.2016   08:04Агенцiя

Кишкові інфекції - це група інфекцій, що характеризується різноманітністю клінічних проявів. Спільним для цієї групи інфекцій є локалізація збудника у різних органах травного каналу.

Зараження відбувається через рот, в який збудники потрапляють з водою, харчовими продуктами, та контактно-побутовим шляхом (заносяться немитими руками). Мікроби проходять через травний канал, в окремих його відділах збудники знаходять сприятливі умови і розмножується. На цьому шляху шлунок є в певному розумінні бар'єром, тому що кислотність шлункового соку згубно діє на мікроорганізми.

Незважаючи на це, при деяких умовах патогенні збудники виживають, проходячи через шлунок. Це буває, коли в шлунку ще немає або мало кишкового соку, при вживанні їжі натщесерце, при поганому пережовуванні їжі, коли великий шматок їжі недостатньо змочується шлунковим соком, при зниженні кислотності шлункового соку, при вживанні великої кількості води в жаркий період року, а також у осіб, що мають патологічно знижену кислотність.

Таким чином, збудники з випорожненнями виводяться назовні, потрапляють на об'єкти зовнішнього середовища, потім - до організму іншої людини. Такий шлях передачі називається фекально-оральним і є основним для кишкових інфекцій.

При передачі кишкових інфекцій особливе місце займає недостатньо знезаражена вода.

Найчастіше причиною захворювань на кишкові інфекції можуть бути харчові продукти. Їх забруднення відбувається через "немиті" руки носіїв, що працюють на харчових підприємствах. Також інфекція може передаватися через забруднені руки осіб, що доглядають за хворими людьми.

В забрудненні харчових продуктів велику роль відіграють мухи, вони переносять збудників з випорожнень хворих чи носіїв. Високі сезонні підйоми захворюваності деякими кишковими інфекціями пояснюється участю мух в рознесенні патогенних мікроорганізмів.

Збудниками кишкових інфекцій можуть бути бактерії (дизентерійна паличка, сальмонела, протей, стафілокок та інш.), їх токсини (ботулізм), віруси (ентеровіруси, ротавіруси). Практично всі збудники стійкі до впливу зовнішнього середовища. Вони здатні існувати та розмножуватися у воді, грунті, на предметах повсякденного вжитку (посуд, меблі, ручки дверей, комп'ютерна мишка тощо), а також у харчових продуктах (молоко, м'ясо, риба, овочі).

Від моменту зараження до перших ознак хвороби проходить в середньому від 6 до 48 годин. Найбільш характерні симптоми відомі всім: діарея, нудота, блювота, болі в животі, підвищення температури тіла, загальна слабкість.

За 5 місяців 2016 році в Чернігівській області на гострі кишкові інфекції захворіло 836 осіб, що на 8,9% менше ніж за аналогічний період 2015 року, серед них діти до 17 років, що становить 66% від кількості всіх хворих.

Реєструвалися поодинокі випадки, групових захворювань та спалахів не було.

У зв'язку з наближенням теплої пори року, гостро стає проблема збільшення кількості випадків кишкових інфекцій.

Здебільшого кишкові інфекції - це проблема гігієнічна, тому для того, щоб захистити себе від патогенних збудників та запобігти захворюваності, експертами Всесвітньої організації Охорони Здоров'я були розроблені 10 "золотих" правил:
1. Вибирайте та вживайте безпечні харчові продукти.
Багато харчових продуктів вживають в сирому вигляді, але окремі з них ризиковано вживати без попередньої обробки. Молоко вживайте тільки пастеризоване або кип'ятіть. Не вживайте продуктів з вичерпаним терміном придатності. Продукти, що вживають сирими - ретельно мийте.
2. Правильно готуйте їжу.
Багато сирих продуктів: м'ясо, риба, сире молоко, часто забруднені патогенними мікроорганізмами, що гинуть в процесі термічної обробки.
3. Їжте приготовану страву негайно.
Коли приготована їжа охолоджується до кімнатної температури, мікроби в ній починають активно розмножуватись. Чим довше вона залишається в такому стані, тим більший ризик отримати харчове отруєння.
4. Правильно зберігати харчові продукти.
Якщо ви хочете зберігати приготовану їжу, то повинні знати, що вона повинна зберігатися або гарячою 600С і більше або холодною 100С і менше. Це важливо знати, якщо зберігати їжу більше 4-5 годин.
5. Піддавайте термічній обробці їжу, що була приготовлена раніше.
Це найкращий засіб захисту від мікробів, що могли розмножитись в їжі під час її зберігання.
6. Виключайте контакт між сирими та приготованими харчовими продуктами.
Такого перехресного зараження можна уникнути, коли використовувати різний кухонний інвентар ( ножі, дошки для нарізки) для сирої і вареної, смаженої їжі.
7. Частіше мийте руки.
Ретельно мийте руки перед приготуванням та вживанням їжі, особливо, якщо ви сповивали дитину або були в туалеті, а також після оброблення сирих продуктів (м'ясо, риба тощо) та контакту з домашніми улюбленцями. Якщо у Вас на руках є інфікована подряпина або інша мікротравма, слід обов'язково ізолювати її (пов'язка, пластир) перш ніж почати готувати їжу.
8. Утримуйте кухню та місця приготування їжі ідеально чистими.
Розглядайте кожен харчовий шматок, крихти чи брудні плями, як потенційний резервуар мікробів. Рушники для протирання посуду міняйте кожного дня.
9. Зберігайте їжу захищеною від комах, гризунів та інших тварин.
Тварини часто бувають переносниками патогенних мікроорганізмів. Для надійного захисту продуктів зберігайте їх в щільно закритих контейнерах.
10. Використовуйте тільки чисту воду.
Чиста вода важлива для приготування їжі та пиття, якщо у Вас виникли сумніви по відношенню до якості води - прокип'ятіть її перед використанням.

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 169 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 169 нових випадків COVID-19 19:41

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 16 вересня в області зафіксовано 169 нових випадків COVID-19.

Владислав Кухар: Усі, хто зараз у стаціонарі з діагнозом Covid-19 – невакциновані й наразі жалкують, що не зробили вчасно щеплення

Владислав Кухар: Усі, хто зараз у стаціонарі з діагнозом Covid-19 – невакциновані й наразі жалкують, що не зробили вчасно щеплення 19:35

У Чернігові днями вакцинували проти Covid-19 вже 50-тисячного мешканця. Проведення масової вакцинації в нашому місті було однією з тем обговорення на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради, 16 вересня.

Про дотримання суб’єктами господарювання законодавства у фітосанітарній сфері йшлося під час семінару за участю чернігівських студентів

Про дотримання суб’єктами господарювання законодавства у фітосанітарній сфері йшлося під час семінару за участю чернігівських студентів 19:30

16 вересня в Управлінні фітосанітарної безпеки відбувся семінар на тему «Дотримання суб’єктами господарювання законодавства у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, захисту рослин, а також запобігання поширенню контрафактного насіння при здійсненні реалізації та зберіганні насіння і садивного матеріалу». До участі у ньому запросили студентів випускного курсу Чернігівського Національного технологічного університету, які навчаються за спеціальністю «Агрономія».

В’ячеслав Чаус: Формування тарифу на тепло залежить від місцевої влади. Наше завдання – максимальна співпраця

В’ячеслав Чаус: Формування тарифу на тепло залежить від місцевої влади. Наше завдання – максимальна співпраця 17:03

Уже зовсім скоро розпочнеться черговий опалювальний сезон. І чим ближче, тим «гарячіше» обговорюються тарифні питання.

Цифровізація в архівній справі – тема зустрічі голови обласної ради Олени Дмитренко з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим 14:35

Сьогодні голова обласної ради Олена Дмитренко провела робочу зустріч з головою Державної архівної служби України Анатолієм Хромовим та директором Державного архіву Чернігівської області Раїсою Воробей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини