Чернігівщина: Щоб наблизитися до європейського рівня, потрібне європейське фінансування
Чернігівський онкологічний диспансер — потужний лікувальний заклад, який традиційно входить до п’ятірки найкращих профільних установ України за рівнем надання медичної спеціалізованої онкологічної допомоги та основними показниками.

Останніми роками фінансування диспансеру на капітальні видатки недостатнє, що не дає змоги забезпечити заклад сучасною лікувально-профілактичною апаратурою та провести вкрай потрібний капітальний ремонт.
Сумні реалії
Головна проблема закладу — катастрофічна нестача сучасного лікувального та діагностичного обладнання. На сьогодні ми один із небагатьох обласних онкологічних диспансерів, які залишилися не оснащеними сучасною апаратурою для променевого лікування, зокрема лінійним прискорювачем. Цей апарат конче нам потрібний, адже забезпечує точкове опромінювання, без ураження критичних органів — на відміну від застарілих методів променевої терапії, коли під час лікування окрім пухлини опромінюються й сусідні органи.
Бракує закладу й сучасної наркозно-дихальної апаратури, ендоскопічного обладнання, дуже потрібні хірургічний лапароскоп, устаткування для трансуретральної резекції простати та сечового міхура й деяке інше операційне обладнання для проведення малоінвазивних оперативних втручань. Заклад потребує й нового магнітно-резонансного томографа, бо той, що маємо, працює більше восьми років і практично вичерпав свій ресурс.
Одне з нагальних питань — ремонт приміщень онкодиспансеру, зокрема радіологічного корпусу. Протягом останніх років силами працівників косметичний ремонт проводили в усіх відділеннях, але капітального не було вже понад 40 років. Крім того, плануємо утеплити поліклінічне відділення, якому вже більше 50 років. Зараз подали заявку на участь у державній програмі енергозбереження, готуємо технічну документацію.
В очікуванні законодавчих змін
А ще ми дуже сподіваємося на зміни в законодавстві щодо збільшення фінансової незалежності, які були анонсовані Міністерством як основна складова медичної реформи, але й досі не прийняті.
Якщо наша установа отримає можливість надавати деякі платні послуги непрофільним пацієнтам, ми зможемо залучити кошти на придбання необхідного обладнання, проведення ремонту та інші потреби. Адже наші лікарі виконують унікальні оперативні втручання, які ми могли б проводити і непрофільним хворим. Наприклад, у нас є спеціалісти з пластичної хірургії — вони можуть здійснювати майже весь спектр таких операцій. Також маємо сучасний УЗ-апарат, що дає змогу робити УЗД серця, суглобів тощо.
Суттєву економію коштів, на мою думку, може дати і ефективніше використання приміщень. Наприклад, зараз маємо вільне приміщення: його слід або відключати від опалення або ж здавати в оренду. Але якщо в нас не використовується за призначенням лише невелика підсобна кімната, то в районних лікарнях стоять майже порожніми цілі корпуси — на їх опалення взимку витрачаються чималі кошти. Тож за умови фінансової незалежності лікувального закладу його керівник зможе ефективніше розпорядитися ресурсами та намагатиметься щось заробити для лікарні.
На короткому повідку?
На жаль, сьогодні навіть тими незначними коштами, що виділяються з державного бюджету, лікарні не можуть розпоряджатися самостійно. Наприклад, обласний онкодиспансер має один мамограф, потужностей якого вкрай недостатньо для потреб області. Хотіли придбати прилад за кошти обласного бюджету, але виділених грошей не вистачило, тож питання залишається відкритим. Водночас Міністерство охорони здоров’я України закупило для нашої області три мамографи харківського виробництва, але їх можна використовувати лише для скринінгу захворювань молочної залози в центральних районних лікарнях. Ці мамографи нашому закладу не підходять, адже нам потрібні тільки високоточні апарати.
Під час зустрічі з Міністром охорони здоров’я України Олександром Квіташвілі я особисто звертався до нього з проханням надати нам можливість на місці вирішувати питання щодо закупівлі обладнання. У закладі є тендерний комітет, є фахівці, які визначать вимоги до обладнання, — чому ж досі ми не маємо права самостійно його закуповувати? Наше Міністерство начебто говорить про надання більшої самостійності медичним закладам, але ситуація досі не змінилася на краще.
Проблеми починаються на первинці
Ще одна проблема — недостатня укомплектованість медзакладів області фахівцями-онкологами. Зазвичай онкологами в ЦРЛ за сумісництвом працюють хірурги, терапевти, травматологи тощо (подібна ситуація спостерігається і в інших областях). Сучасна діагностика дає змогу виявляти рак на ранніх стадіях розвитку, завдяки чому хворий отримує шанс на повне одужання, тому нині велика увага приділяється профілактиці. І тут ключова роль відводиться лікарям первинної ланки: саме від них залежить раннє виявлення злоякісних пухлин, а відповідно — й ефективність лікування онкохворих. Ми можемо вплинути лише через санітарно-освітню роботу: наші спеціалісти щоквартально проводять навчання для лікарів первинної ланки — під час теоретичних і практичних занять навчають їх вчасно діагностувати рак різної локалізації.
Сьогодні, на жаль, лікар первинної ланки не завжди володіє всіма методами діагностики та не забезпечений у повному обсязі необхідною апаратурою, тож пацієнт змушений звертатися за консультацією до фахового спеціаліста. Я це бачу по нашій поліклініці, що працює з великим перевантаженням. Минулого року до неї звернулося понад 120 тис. пацієнтів, із них більше 30% — без направлення, обґрунтовуючи звернення бажанням проконсультуватися саме в наших спеціалістів. Звичайно, дуже добре, що пацієнти так нам довіряють, але, з іншого боку, це відволікає спеціаліста, який повинен консультувати онкохворих або ж пацієнтів із підозрою на онкологічну хворобу, а не відвідувачів із косметичними проблемами. Як наслідок — під кабінетами створюються черги, і профільний хворий інколи не може вчасно потрапити на прийом до лікаря.
Що чекає на диспансер?
Зараз говорять про те, що в Україні взагалі не буде спеціалізованих закладів, тож колектив диспансеру готується й до таких реформаторських рішень Міністерства. Я вважаю, якщо нас будуть об’єднувати з іншим лікувальним закладом, хірургічне відділення слід залишити окремим підрозділом, адже маємо потужну хірургічну базу і спеціалістів, що виконують унікальні операції. Крім того, у нас — єдине в області гематологічне відділення. На мою думку, його теж потрібно залишити в якості окремого підрозділу.
Але поки в Міністерстві розмірковують, кого ще їм оптимізувати та в якій кількості, онкодиспансер продовжує жити своїм звичайним щоденним життям: медики лікують пацієнтів, ремонтують приміщення, шукають гроші на оновлення обладнання. А ще — дуже сподіваються, що реформи допоможуть, а не нашкодять і без того обділеним українським пацієнтам
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.