На Чернігівщині лікують "донбаський синдром"
Методи психологічної реабілітації українських військовослужбовців, котрі захищають державні кордони на Сході України – є надзвичайно актуальними. Практично по всій країні зараз створюються чи відновлюються спеціальні центри, де надають фахову психологічну допомогу тим, хто її потребує.

Про таку необхідність заговорили ще тоді, коли в державі була оголошена антитерористична операція. Вже на початку травня минулого року Кабінет Міністрів України розробив план заходів, який передбачав психологічну, медичну та соціальну адаптацію учасників АТО.
Одною з перших таких установ, котра почала надавати кваліфіковану медичну допомогу захисникам вітчизни став Центр медико-психологічної допомоги воїнам АТО та демобілізованим, створеного на базі Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні. Ще задовго до офіційних розпоряджень та вказівок з Києва чернігівські лікарі та психологи вже підставили своє плече українським воякам.
- Практично з перших днів конфлікту на Сході України ми почали надавати всебічну фахову допомогу військовослужбовцям, - сказав головний лікар Чернігівської обласної психоневрологічної лікарні Володимир Ященко. – Ми побачили проблему, і одразу визначилися, що, як і де нам робити. Використовували досвід роботи з людьми, котрі пережили посттравматичні стресові розлади, такі, як в’єтнамський чи афганський синдроми. Тепер, за допомогою консультацій іноземних спеціалістів, навчилися лікувати так званий «донбаський синдром».
Активні бойові дії на Донбасі призвели до численних смертей та поранень. Як наслідок, почастішали й випадки психологічних розладів. Тому, з метою покращення соціальної реабілітації пацієнтів з першого січня цього року в Центрі розпочала роботу Служба психолого-соціального відновлення. Психологів лікарні одразу виділили в окрему структуру, надали їм нові кабінети та розширили повноваження – аби робота була ефективнішою.
- В нашій роботі ми використовуємо найрізноманітніші методи психологічного відновлення, - говорить керівник Служби психолого-соціального відновлення воїнів АТО Людмила Беленок. – Це і групові заняття з бійцями, й індивідуальна робота з кожним армійцем. Широко запроваджена психокорекційна робота та навчання навичкам саморегуляції. В більшості випадків роботу поєднують в малих групах – до трьох осіб, з індивідуальним консультуванням. Це пов’язано з тим, що в 90% випадків бійцям, що приймали участь в тяжких боях, складно розкривати свої почуття ділитися пережитим при великому обсязі групи.
Центр знаходиться на окраїні Чернігова в мальовничій місцевості. Тут створені всі умови для необхідного відновлення організму, а спеціалісти використовують найсучасніші види терапії, для того аби чоловіки змогли якнайшвидше призвичаїтися до буденного життя.
- За час проведення антитерористичної операції ми уже вилікували більше трьохсот воїнів, - повідомив керівник Центру медико-психологічної допомоги воїнам АТО та демобілізованим Валентин Скрипник. – Повний курс лікування триває майже півроку, проте бувають вийнятки, коли військові одужують раніше. Деякі з них навіть готові їхати одразу на передову.
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.