Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 13 липня, 13:26:59

Чи ходять гроші ДНР по Чернігову?

06.03.2015   13:53

Нещодавно в одному чернігівському супермаркеті мережі АТБ на мене чекав неприємний сюрприз. Касир повернула мені мою 50-гривневу купюру, голосно зауваживши: «Ми такі гроші не приймаємо. Вони «мічені» в ДНР».

Як? Що? А Боже ж ти мій! Перші кілька секунд я була спантеличена, а потім заспокоїлася і вирішила розібратися. Ці 50 гривень дісталися мені або з банкомата, або на здачу з супермаркету, бо так сталося, що вже кілька тижнів я на базарі нічого не купувала. Поглянула на них уважно. Звичайні, 2011 року випуску, 50 гривень. Лише там, де портрет Грушевського – тоненька синя смужка. Вона й насторожила дівчину на касі. Чи має право бути в обігу ця банкнота, і що це за гроші, мічені в ДНР – вирішила поцікавитися у фахівців з Управління Національного банку України в Чернігівській області.

«Коли на банки на Сході країни почалися збройні напади, їм було дозволено пошкоджувати банкноти спеціальною фарбою чи іншим способом, який робить ці гроші неплатіжними. Це було зроблено для того, щоби кошти, які банки не змогли вчасно вивезти з тимчасово окупованих територій і потрапляли до рук терористів, мали ознаки неплатіжних банкнот, – розповідає заступник начальника Управління Нацбанку в Чернігівській області Геннадій Риженко. — Ми не маємо офіційної інформації про те, що на окупованих територіях випускають свої гроші».

Отже, побоювання можуть викликати лише пошкоджені банкноти із зони АТО. Як їх розпізнати? Про це розповідає експерт з грошових знаків національної валюти Управління Нацбанку в Чернігівській області Денис Дригайло:

— Такі банкноти можуть бути пошкоджені спеціальними розчинами синього, зеленого і червоного кольорів. Деякі з них були забруднені жирною речовиною, схожою на олію. Банки також склеювали гроші, ставили на них штампи «Неплатіжна», надрізали або проколювали дірки. Але найчастіше великі пачки з банкнотами заливали фарбою з різних боків, тому у «мічених» грошей замазані краї банкнот. Крапки, плямки всередині не можуть свідчити про те, що вона мічена.

Уважно вивчивши мої 50 гривень, Денис Дригайло заспокоїв: гроші не зіпсовані, і ними спокійно можна розраховуватися в магазині.

Таким чином, касир супермаркету відмовилася мене розрахувати безпідставно. Що ж робити тим людям, котрі виявили у себе в гаманці справді зіпсовані банкноти?

— У першу чергу звертайте увагу на те, які гроші вам намагаються дати, і в жодному разі не беріть, банкноти, що мають пошкодження у вигляді загального або локального (плями) забруднення різного кольору, – попереджає начальник відділу готового обігу і масових операцій Управління Нацбанку в Чернігівській області Анатолій Макієвський. — Якщо ви віднесете такі гроші в банк, він зобов’язаний буде їх прийняти й передати на експертизу. Якщо ця банкнота з тих, котру попсували в зоні АТО, то вона буде вилучена і передана в МВС.

За словами експерта, брати гроші на експертизу чи міняти механічно пошкоджені купюри зобов’язані всі комерційні банки, їх філії та відділення. Проте буває, що вони не хочуть цим займатися, іноді їм легше відправити людину до Національного банку.

Загалом, у Нацбанку кажуть, що зіпсованих купюр не так і багато, адже більшу частину грошей із зони АТО банки встигли вивезти на підконтрольну Україні територію.

Якщо купюру забруднено фарбою в побуті, в обігу вона має право бути лише тоді, коли плями не більші, ніж 4 квадратні сантиметри. Банкноти з невеликими забрудненнями, написами лишаються в обігу. Після спеціальної експертизи банк поверне вартість банкноти, пошкодженої в побуті (якщо вона обгоріла, потрухла, порвалася), головне, щоб лишилося не менше 55% від її площі.

— Хочеться побажати, щоби фізичні особи не брали сумнівні гроші під час торгових операцій, звертали увагу на те, що їм дають і не впадали у крайнощі через найменшу випадкову рисочку на банкноті, яка не втратила ознак платіжності, – застерігають наостанок фахівці Національного банку.


Вікторія Гаврик

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).