Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 09:41:50

Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров’я

24.12.2014   08:18Агенцiя

В листопаді Чернігівська обласна ГО «Центр політичних студій та аналітики» та Чернігівська міська молодіжна ГО «Освітній центр «Ініціатива» розпочали в Чернігівській області реалізацію проекту «Підвищення фінансової прозорості та бюджетної підзвітності місцевих управлінь охорони здоров’я».

Протягом шести місяців громадські аудитори (у Волинській, Запорізькій, Херсонській та Чернігівській областях) проводитимуть антикорупційний моніторинг державних закупівель в сфері охорони здоров’я, підготують серію аналітичних досліджень та журналістських розслідувань про державні закупівлі в даній галузі  в умовах нового законодавства, а також про ефективність реалізації регіональних бюджетних програм  в медичній сфері.

Метою реалізації проекту є запровадження комплексної системи громадського контролю за повнотою бюджетних видатків з цільових програм та здійсненню закупівель розпорядниками бюджетних коштів, які відповідальні за централізовану закупівлю ліків, медичного обладнання, товарів та послуг для закладів охорони здоров’я та уразливих верств населення, що у свою чергу дозволить підвищити ефективність та прозорість використання бюджетних коштів у сфері охорони здоров’я в області.
В Чернігівській області під моніторинг потрапили обласні, чернігівські міські, куликівські, бахмацькі та городнянські районні програми профілактики та лікування туберкульозу, гепатитів та ВІЛ-СНІДу.

Але уже при попередньому огляді проблеми виявилося, що місцеві програми лікування та профілактики гепатитів не приймалися, відповідна державна програма щодо ВІЛ-СНІДу  була прийнята лише два місяці тому, і на даний час з досліджуваних органів влади лише Куликівська райрада затвердила «Програму  забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2014-2018 роки». При цьому за програмою загальний обсяг фінансування до 2018 року складає 30 тис.грн., а це лише 5-6 тис. грн. на рік на весь комплекс заходів. Наприклад, на лікувальні заходи в наступному році планується витратити всього 600 грн.

На відміну від гепатитів і ВІЛ-СНІДу місцеві програми лікування та запобіганню захворюванню на туберкульоз прийняті ще 2012 року, але обласна програма у 2014 році не фінансувалась, як і Бахмацька районна. Чернігівська міська фінансувалась на рівні 15 тис. грн. на рік – це туберкулін для дитячих поліклінік №1 та №2. Куликівська районна програма мала фінансування 20 тис.грн., а Городнянська районна – 45 тис.грн.

Аналіз асигнувань загального фонду бюджету 2014 року протитуберкульозних диспансерів області році показує, що витрати на медикаменти є мізерними (2-4 %), оскільки основна частина коштів - це оплата праці, комунальні послуги та харчування.

На даний час уже формується звіт про проведення державних закупівель для медичної галузі в Чернігівській області у 2014 році. Даний звіт буде оприлюднений в січні 2015 р., направлений депутатам, органам влади. Проаналізуємо, скільки з 122 оголошень про закупівлі завершилися укладанням угод, а скільки було відмінено та з яких причин, які групи товарів було закуплено, на які суми, чи були порушення і т.д. При виявленні фактів, що можуть свідчити про порушення законодавства, інформація буде поширюватися серед ЗМІ та передаватися відповідальним чиновникам та правоохоронним органам.

Крім цього планується також підготовка громадського бюджету на 2015 р., сфокусованого на сфері охорони здоров`я.

Юрист Громадської організації «MART» Інна Сімакіна звернула увагу на те, що в українському законодавстві не закріплено загального визначення поняття «пацієнт». У той же час права пацієнта – це права людини, яка вступила у взаємовідносини з лікувальною установою, тобто особи, що звернулася за медичною допомогою. Але аналізуючи Основи законодавства  України про охорону здоров’я маємо зауважити, що цей акт не містить статті, яка б чітко визначала права людини у разі її звернення за медичною допомогою. Доцільно на законодавчому рівні вирішити питання про прийняття єдиного кваліфікованого нормативно-правового акту у якому б закріплювалися права та обов’язки пацієнта, а також гарантії їх забезпечення.

«Повноцінна реалізація проекту можлива лише за умови створення антикорупційної коаліції за участі громадських аудиторів, уразливих груп населення, профільних громадських організацій, місцевих депутатів та журналістів. Враховуючи специфіку моніторингу використання коштів по вищезгаданим програмам неможливо обійтися без допомоги пацієнтських організацій. Тому плануємо звернутися до пацієнтських організацій за консультаціями і співпрацею» - підсумувала координатор проекту Юлія Бруй.

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини