Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 09:50:30

Давайте уважніше ставитись до Землі!

17.06.2014   07:18Агенцiя

17 червня 1994 року в м. Париж, Франція, була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням, яка набрала чинності 26 грудня 1996 р. Цей день міжнародна спільнота відзначає, як Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами. Україна приєдналася до Конвенції в 2002 році (Законом України від 04 липня 2002р. №61-ІV).

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою в природі покликаний звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з даними природними явищами.

Високий рівень розорюваності угідь, в тому числі на схилах, значне розширення посівів просапних культур та практично повне припинення виконання комплексу робіт по захисту ґрунтів, порушення системи обробітку ґрунту приводить до погіршення стану земель держави, Чернігівської області зокрема.

В результаті використання важкої техніки відбувається ущільнення ґрунту, розвиваються ерозійні процеси, надмірне використання добрив призводить до засолення ґрунтів, разом з тим, з року в рік, родючість зменшується, однією з причин чого є виніс з полів родючого шару ґрунту. На даний час великий відсоток земель являються розораними і знаходяться в постійній експлуатації.

В Чернігівській області найбільш небезпечними деградаційними процесами є агрохімічна і агрофізична деградація ґрунтів, розвиток ерозійних процесів, радіаційне забруднення земель.

В регіоні постійно приділяється значна увага питанням збереження та підвищення родючості ґрунтів, що є найважливішою умовою сталого та безпечного виробництва сільськогосподарської продукції області. З цього приводу, в квітні 2014 року, Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації проведена нарада щодо підтримання та нарощування ґрунтів, зменшення шкідливого техногенного впливу на них. На території Чернігівської області проводяться обстеження та паспортизація земель, відстежується тенденція щодо зміни агрохімічних показників якості грунтів, під впливом яких формується урожай сільськогосподарських культур.

На території області налічується 9435,38 га деградованих та малопродуктивних земель, які потребують консервації шляхом створення захисних лісових насаджень та шляхом залуження, з них деградованих земель – 3665,31га, малопродуктивних земель – 5755,07 га, техногенно забруднених земель – 15,0 га.

Розв’язання проблем, пов’язаних із раціональним використанням і охороною земель, зокрема боротьба з опустелюванням та деградацією земель здійснюється шляхом:
- впровадження науково обґрунтованих сівозмін, елементів біологізації землеробства, прогресивних технологій збереження та відтворення родючості ґрунтів і ведення землеробства;
- створення та відновлення полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень на землях сільськогосподарського призначення (у ярах, балках, на пісках, уздовж берегів річок, водойм та на деградованих і забруднених сільськогосподарських угіддях).
- впровадження ґрунтозахисної системи землеробства з контурно-меліоративною організацією території;
- запобігання деградаційним процесам ґрунтового покриву на найбільш ерозійно-небезпечних територіях, зокрема на землях сільськогосподарського призначення, консервація деградованих, малопродуктивних та техногенно-забруднених земель.

Питання охорони земель в умовах загострення екологічної ситуації в Україні має стати одним з найважливіших напрямків державної політики та відігравати головну роль у діяльності підприємств, установ, організацій та громадян. Поліпшення стану землі відкриває значні резерви збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції і забезпечує суттєве оздоровлення екологічних умов життя людини.

Отже, природа не в змозі нескінченно пробачати помилок людини. Необхідно зупинити процес зміни грунту в бік опустелювання. І це ще можливо, якщо людство буде думати не тільки про сьогоднішній день, а й про майбутнє.

Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації закликає громадськість приєднатися до Всесвітнього дня боротьби з опустелюванням та посухами шляхом уважного відношення до даного народного багатства, долученням до збереження та невиснажливого використання земельних ресурсів.

Довідково: Опустелювання – це деградація земель під впливом будь-яких природних та антропогенних чинників. Опустелювання може спричинити тяжку довгострокову втрату відновлювальної здатності землі з усіма страшними наслідками, які можна уявити щодо флори і фауни, залежних від неї, а також викликати непередбачені зміни характеру клімату в локальному і регіональному, якщо не глобальному, масштабах.

Причиною жахливої деградації земель є надмірна антропогенна діяльність – неправильна експлуатація ґрунтів, нераціональна вирубка лісів тощо.


С. Бурковська – відділ економіки природокористування, моніторингу навколишнього природного середовища та зв’язків з громадськістю Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації
 

Останні новини Чернігівщини

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.