Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 квітня, 03:30:44

У Чернігові встановлено пам’ятний знак загиблому герою війни

24.09.2013   12:03

У рамках заходів із нагоди 70-ї річниці визволення Чернігова від фашистських загарбників у місті відкрито пам’ятний знак Герою Радянського Союзу Гнідашу Кузьмі Савелійовичу на вулиці, яка носить його ім’я.

Заступник міського голови – керуючий справами виконкому Станіслав Віхров на урочистій лінійці в школі №24 наголосив, що пам'ять про героїв-визволителів священна і ми повинні шанувати їхній подвиг в ім’я життя.

У церемонії відкриття пам’ятного знака та в урочистостях узяли участь відомий краєзнавець, Почесний громадянин міста Чернігова Герард Кузнецов та голова міської ради ветеранів Ірина Четвертак. Г. Кузнецов, якому якраз цього дня виповнилося 88 років, пригадав події часів війни, розповів про внесок Гнідаша в справу визволення міста.

Учні школи привітали гостей і ветеранів самодіяльним концертом.

Гнідаш Кузьма Савелійович (1914 – 1944) (підпільний псевдонім «Кім») – командир оперативно-диверсійного центру в тилу ворога розвідувального відділу штабу 1-го Білоруського фронту, майор, Герой Радянського Союзу.

Народився у с. Салогубівка Талалаївського району Сумської області. Після отримання диплома тракториста був призваний до лав Червоної Армії. Коли почалася Велика Вітчизняна війна, К. С. Гнідаш був комісаром танкового батальйону. Воював на Південно-Західному, Центральному та 1-му Білоруському фронтах. Був тричі поранений.

У червні 1942 р. переправлений за лінію фронту на чолі розвідувального-диверсійного загону, що діяв з травня 1942 р. у Київській, Чернігівській областях та у південній Білорусі.

Під командуванням К. С. Гнідаша було створено декілька партизанських загонів. Під безпосереднім його керівництвом був пущений під укіс 21 ешелон з живою силою і бойовою технікою ворога, затоплені на Дніпрі та Десні 10 пароплавів і 14 барж, знищено 30 автомашин і більше тисячі солдат і офіцерів ворога.

На початку вересня 1943 р. в окупованому Чернігові працювала рація підпільної групи Гнідаша.

У грудні 1943 р. Кузьма Савелійович на чолі розвідувального-диверсійної групи десантований до Білорусі. Лише за перший місяць бойової діяльності загону він виходив в ефір 90 разів. Передані ним розвідувальні дані допомагали радянській авіації наносити удари по фашистських об’єктах.

19 червня 1944 р. у бою з карателями біля м. Слонім Кузьма Гнідаш був оточений гітлерівцями. Захищаючись, особисто знищив близько 20-ти фашистських солдат. Був поранений в ногу, не маючи можливості рухатись, залишився у замаскованій лісовій землянці разом зі своєю групою. Однак карателі виявили землянку і тоді, не бажаючи здаватися у полон, партизани підірвали себе гранатою.

Похований у м. Слонім Гродненської області (Білорусь).

Наказом президії Верховної Ради СРСР від 24 березня 1945 р. «за зразкове виконання бойових завдань, командування на фронті, боротьби з німецько-фашистськими загарбниками і проявлені при цьому мужність і героїзм» майоруГнідашу Кузьмі Савелійовичу присвоєно звання Героя Радянського Союзу (посмертно).

Нагороди - Медаль «Золота Зірка» Героя Радянського Союзу, два ордени Червоного Прапора, Медаль «Партизанові Вітчизняної війни» 1-го ступеня.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.