Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 21 жовтня, 11:07:26

Через обізнаність населення до подолання епідемії ВІЛ/СНІДу

30.11.2011   12:54

29 листопада з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом під гаслом “Через обізнаність населення до подолання епідемії” відбулася прес-конференція головного лікаря центру Миколи Дейкуна та навчання для представників ЗМІ з питань профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу, ознайомлення з матеріально-технічною базою та організацією роботи центру.

Однією з визначальних характеристик ВІЛ-інфекції, як підкреслив Микола Дейкун, є те, що ця хвороба коригується поведінкою. Змінюючи власну поведінку, можна уникнути зараження. Відповідно, представники авторитетних у суспільстві, зокрема, серед молоді, груп – педагоги, журналісти тощо – мають бути ознайомлені зі шляхами передачі ВІЛ-інфекції та володіти основними відомостями про неї.

ВІЛ-інфекція – це невиліковна інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту і характеризується повільним пошкодженням імунної системи.

ВІЛ-інфіковані люди можуть жити без будь-яких ознак хвороби і виглядати та почуватися здоровими, але при цьому передавати вірус іншим. СНІД – це заключна стадія ВІЛ-інфекції, коли імунна система вже не може протистояти інфекційним та іншим захворюванням.

Разом з тим, існує лише три шляхи передачі інфекції: статевий – при незахищеному статевому контакті; парентеральний – через кров при користуванні одним інструментарієм серед споживачів ін’єкційних наркотиків; від ВІЛ-інфікованої матери до дитини – під час вагітності, пологів або грудного вигодовування.

Як повідомила Ніна Товчига, заступник головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, у 2010 році в Україні під диспансерним наглядом перебувало 110 тис. ВІЛ-інфікованих осіб, з них понад 14 тис. з діагнозом СНІД.

Чернігівська область не є виключенням в епідемічному середовищі України. Станом на 1 листопада 2011 року в області під медичним наглядом перебувало 2301 ВІЛ-інфікованих, з них 283 хворих на СНІД. Протягом 10 місяців 2011 року взято під медичний нагляд 343 ВІЛ-інфікованих.

Серед цих осіб статевий шлях інфікування ВІЛ становить 57%, парентеральний шлях введення наркотичних речовин – 41%, діти, народжені від ВІЛ-позитивних матерів, становлять 1,3%, шлях інфікування не уточнений у 0,7%.

Небезпека домінування статевого шляху серед усіх випадків зараження полягає в тому, що він може сприяти поширенню захворювання серед усіх верств населення, а не тільки серед груп ризику.

За віковою структурою найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції зареєстрована у віці 30–39 років (47%) та 25–29 років (20%), сумарно вікова група 20–39 років складає 67%.

Протягом 10 місяців 2011 року зареєстровано 94 випадки смерті ВІЛ-інфікованих, з них 50 випадків смерті від СНІДу, 44 – смерті від іншого захворювання.

Робота з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу у Чернігівській області проводиться на виконання обласної Програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки. У всіх районах та містах області прийняті місцеві програми.

Координуючим органом щодо протидії ВІЛ – інфекції та туберкульозу на регіональному рівні є обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при облдержадміністрації.

В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Чернігівська область протягом чотирьох останніх років займає 1 місце серед областей України за кількістю обстежень на ВІЛ. Здати кров для обстеження можна у будь-якому медичному закладі області. У всіх районних та міських лікарнях створені і функціонують кабінети довіри. Дослідження здійснюються у лабораторії обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, яка оснащена сучасною апаратурою та обладнанням.

На Чернігівщині також забезпечено доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до проведення антиретровірусної терапії. В обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом підготовлені та працюють 4 команди, які забезпечують медико-соціальний супровід хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Ліки у таблетованій формі пожиттєво надаються хворим за рахунок обласного бюджету. Завдяки застосуванню високоактивних ретровірусних препаратів та попередження більшості поширених опортуністичних інфекцій вдається продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих та значно підвищити його якість. Планується, що до кінця 2012 року АРВ-терапію в області отримуватимуть 650 чоловік.

Завдяки вжитим заходам на Чернігівщині відбулося гальмування темпів приросту захворюваності до 5% на рік. Зокрема, відбулося зниження рівня передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини з 25% у 2004 році до 3% у 2011, вирішено питання 100% забезпечення дітей до року сухими молочними сумішами за рахунок коштів обласного бюджету. Спостерігається також зменшення рівня інфікованості серед кандидатів у донори, вагітних, осіб з хворобами, що передаються статевим шляхом; зменшення кількості ВІЛ-інфікованих у віковій групі 15–24 роки.

Після завершення прес-конференції представники ЗМІ області мали змогу оглянути сам обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Центр забезпечений сучасним медичним обладнанням. У його складі функціонують амбулаторно-поліклінічне відділення, лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції, кабінет “Довіра” та інші підрозділи. Прийом ведеться за 8 спеціальностями: терапія, фтизіатрія, наркологія, дерматовенерологія, педіатрія, інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, акушерство та гінекологія.

Чимало журналістів скористалися нагодою пройти швидке і безболісне тестування на ВІЛ-інфекцію, і вже через 15 хвилин після забору крові отримали результати обстеження. Такий самий тест безкоштовно можуть пройти всі охочі громадяни.

Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу: http://spidcentr.com.ua

Центр знаходиться за адресою: 14005, Чернігів, вул. Щорса, 3, тел./факс (04622) 4-40-56, електронна пошта: spidcentr@mail.ru

Телефон кабінету “Довіра” – (0462) 660-926, (04622) 4-04-71.

Останні новини Чернігівщини

«Готель «Слов’янський» знову виставлено на приватизаційний онлайн-аукціон

«Готель «Слов’янський» знову виставлено на приватизаційний онлайн-аукціон 09:01

5 листопада відбудеться онлайн-аукціон з приватизації майнового комплексу Державного комерційного підприємства «Готель «Слов’янський». Об’єкт розташований за адресою: Чернігівська обл., м. Новгород-Сіверський, вул. Монастирська, 2а.

Кабмін погодив призначення Назіма головою Прилуцької РДА

Кабмін погодив призначення Назіма головою Прилуцької РДА 08:58

Кабінет Міністрів на засіданні 20 жовтня погодив призначення Володимира Назіма на посаду голови Прилуцької районної державної адміністрації Чернігівської області.

Підприємці Чернігівщини стали більше експортувати товарів до ЄС

Підприємці Чернігівщини стали більше експортувати товарів до ЄС 08:54

У вересні 2021 року Чернігівською митницею за зверненнями суб’єктів ЗЕД видано 206 сертифікатів з перевезення товару форми EUR.1.

Туристично інформаційному центру Чернігова виповнилося три роки

Туристично інформаційному центру Чернігова виповнилося три роки 08:50

На день народження, 20 жовтня, зібралася команда активних його учасників, які створюють проєкти для розвитку Міста легенд.

У Корюківській територіальній громаді запрацювала поліцейська станція

У Корюківській територіальній громаді запрацювала поліцейська станція 08:49

Начальник Головного управління Нацполіції у Чернігівській області Володимир Нідзельський відкрив поліцейську станцію у селі Наумівка Корюківського району.