Весняне полювання на гуску незаконне
Так склалося, що велика кількість пернатих приваблює багатьох охочих їх вполювати. Проте, відстріл мігруючих птахів навесні є екологічно особливо небезпечним, а весняне полювання визнано аморальним і заборонено на території Європейського Союзу.
У 2002 році Рада Європи виступила з вимогою заборони весняного полювання в тих країнах, де воно ще відбувається. У 2003 році заборонили весняне полювання в Туреччині та Болгарії. У США та Канаді весняне полювання заборонено з 1913 року. На сьогоднішній день весняне полювання подекуди заборонено також у Росії і Білорусі, а у громадських колах цих країн постійно тривають дебати щодо її повної заборони.
Шкідливий вплив весняного полювання на довкілля очевидний. Поряд з безпосереднім знищенням птахів, зокрема рідкісних і червонокнижних, розганяються зграї та руйнуються гніздові пари, які у всіх видів гусок, лебедів та деяких качок на час міграції вже сформовані. З врахуванням того, що більшість гусеподібних моногамні, це є трагедією для тварин. Замість перепочинку, внаслідок зумовленого мисливцями стресу, відбувається загальне послаблення вже і так виснаженого зимівлею та тривалими перельотами організму пернатих, що негативно позначається на кількості потомства, життєздатності дорослих птахів і майбутніх пташенят. Постріли, наявність мисливців і собак у мисливських угіддях створює небезпеку загибелі та фактор турбування для представників місцевої фауни, для яких весна є періодом розмноження і виведення потомства. Перелік негативних екологічних наслідків весняного полювання можна продовжувати ще довго. До того ж, весняний трофей через низьку якість м’яса виснажених птахів немає ніякої цінності.
На сьогоднішній день в Україні весняне полювання заборонено також, а на охочих до такого полювання згідно із законом чекає відповідальність.
Це може бути адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі до 2040,00 грн., позбавлення права полювання на строк до трьох років, конфіскації рушниць, інших використаних під час полювання знарядь і засобів та незаконно добутого. У разі знищення червонокнижних птахів, а також незаконного полювання на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду, порушників може бути притягнуто до кримінальної відповідальності. При цьому, притягнення до відповідальності не звільняє порушників від обов’язку відшкодувати шкоду, завдану унаслідок незаконного добування тварин.
Для недопущення незаконного полювання, під час весняної міграції птахів Державна екологічна інспекція у Чернігівській області традиційно посилює контроль у галузі збереження та використання тваринного світу на території регіону. До рейдових перевірок залучають громадських інспекторів з охорони довкілля, співробітників органів внутрішніх справ, представників користувачів мисливських угідь та засобів масової інформації.
Вкотре закликаємо громадян дбайливо ставитись до навколишнього природного середовища, не порушувати закон, а мисливців до того ж вгамувати мисливську пристрасть і дочекатись дозволених строків полювання. Також запевняємо про невідворотність настання покарання винних осіб.
Дякуємо за розуміння!
У статті використано інформацію з сайтів Полювання та риболовля (www.hunt-fish.com.ua), Українське товариство охорони птахів (www.birdlife.org.ua), Про полювання (www.about-hunt.narod.ru), та з книги “Біологія лісових птахів і звірів”, Львів: Поллі, 2005, фото запозичене з сайту Сус@нин.про (www. susanin.udm.ru).
Державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області Андрій Павленко
Останні новини Чернігівщини
У Городнянській громаді визначали сильні сторони та можливості для розвитку 15:21
Представники влади, бізнесу та громадськості Городнянської громади взяли участь у першому засіданні з розробки стратегії розвитку.
Комплексний підхід та об’єднання зусиль: область відвідав очільник Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик 15:15
Сьогодні Чернігівщину з робочим візитом відвідав голова Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик. На зустрічі в ОВА з представниками дотичних структурних підрозділів облдержадміністрації говорили про реалізацію соціальної політики та пріоритети в роботі на наступний рік.
Преміями і стипендіями відзначили митців області 15:14
Відповідні розпорядження підписав начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.
Ринок праці області за 11 місяців цього року – мовою цифр 09:14
Протягом січня – листопада 2024 року на Чернігівщині 13,8 тис. безробітних перебували на обліку та отримували послуги служби зайнятості.
У Чернігові обговорюють проєкти меморіалів російсько-української війни 09:12
У Чернігові презентували й обговорили проєкти меморіалів російсько-української війни, створені сучасними митцями в рамках проєкту «Лабораторія практик меморіалізації». Мова йде про розробку пам'ятних місць, що стосуються облоги Чернігова у 2022 році, та меморіалу Борцям за Волю та Незалежність України.