У Чернігові запрацює виставка, де презентують шаблю гетьмана Івана Мазепи
Експонуватимуть шаблю в Чернігівському обласному історичному музеї ім. В.В. Тарновського. Гетьманську зброю зможуть оглянути всі охочі з 24 січня.
Шаблю гетьмана Івана Мазепи світовій спільноті презентував український боксер Олександр Усик. Спортсмен показав унікальний музейний експонат на ринзі після перемоги над британцем Тайсоном Ф’юрі. Так, в Ер-Ріяді (Королівство Саудівська Аравія) шаблю Мазепи мали змогу побачити мільйони телеглядачів. Її презентація – важливий крок культурної дипломатії. До слова, Олександру Усику пропонували різні експонати для демонстрації після бою, але спортсмен обрав гетьманську зброю.

Сама шабля, імовірно, була зроблена наприкінці XVII століття у Стамбулі (територія Османської імперії). Уздовж клинка шаблі є напис: «Всю надію свою на тебе покладаю, Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!». Іван Мазепа подарував її осавулу Савичу за гарну службу. Згодом його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському. Так вона опинилася в чернігівському музеї.
Шаблю презентують для відвідувачів музею ім. В.В. Тарновського уже 24 січня. 15 січня там відкрили виставку «Честь та звитяга» (європейські військові традиції від часів середньовіччя до середини ХІХ ст.), куди завітав заступник голови Чернігівської ОДА Іван Ващенко.
«Сьогодні відвідав Чернігівський обласний історичний музей ім. В.В. Тарновського. Мені пощастило побачити унікальну та вже легендарну шаблю гетьмана Івана Мазепи. Потримав у руках лише декілька хвилин. За цим експонатом – наша історія й ім’я великого українського гетьмана та державника Івана Мазепи, яке століттями намагалася спаплюжити росія», - зазначив Іван Ващенко.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
Пільгова іпотека для військових на Чернігівщині: як працює програма «єОселя» у 2025-2026 році 11:36
У 2025 році військовослужбовці з Чернігівщини можуть скористатися державною програмою доступного житла «єОселя» на оновлених умовах.
На Чернігівщині судитимуть підприємця за несплату понад 4,6 мільйона гривень податків 10:39
Слідчі поліції Чернігівщини під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо підприємця, який організував протиправну схему, що дозволила йому ухилитися від сплати податків на суму в понад 4,6 мільйона гривень.
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:37
Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 3 дорожньо-транспортні пригоди та 4 пожежі. Внаслідок цих подій 6 осіб постраждали.
17 грудня: цей день в Україні і світі 08:56
День 1393 Російська агресія - Day 1393 Russian aggression
Місцеві бюджети Чернігівщини у січні-листопаді поточного року поповнились на 10 мільярдів гривень податків та зборів 12:37
Головне управління ДПС у Чернігівській області інформує, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-листопад 2025 року надійшло 10 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми до обласного бюджету спрямовано 1,4 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.