Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 9 лютого, 20:24:51

Понад 640 медиків та 24 заклади охорони здоров’я первинної ланки медицини Чернігівщини підвищили свою онконастороженість у межах проєкту USAID

14.11.2024   17:07Агенцiя

Благодійна організація «Фонд боротьби з раком» презентувала результати кампанії із залучення первинної ланки медичної допомоги Чернігівщини до заходів із раннього виявлення раку та передала 34 високофункціональні дерматоскопи 24-ом закладам охорони здоров’я (ЗОЗ) області. Захід відбувся днями у Чернігові.

Кампанію із підвищення онконастороженості та посилення спроможності медиків первинної ланки у виявленні онкологічних захворювань Фонд боротьби з раком реалізовує з березня 2024 року у межах Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги» (Програма), що впроваджується за підтримки Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

З метою комплексного підходу до вирішення проблеми занедбаності онкологічних захворювань, Фонд боротьби з раком залучив 39 ЗОЗ області, які надають первинну медичну допомогу, до масштабної навчальної програми із профілактики та раннього виявлення раку, підсилив їхню спроможність через закупівлю обладнання для вчасної діагностики злоякісних новоутворень шкіри та реалізував масштабну інформаційну кампанію, аби підвищити обізнаність жителів Чернігівщини про рак та обстеження, необхідні для його раннього виявлення.

«У компетенції сімейного лікаря – первинна діагностика візуальних локалізацій раку. Саме сімейний лікар, терапевт чи фельдшер, до яких приходить пацієнт першим, мають проінформувати про методи профілактики та скринінгу раку, побачити онкологічну небезпеку та грамотно скерувати до вузьких спеціалістів за потреби. Тому важливо, що у межах Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги» вдалося посилити спроможність і компетентність первинної ланки у цьому», – зауважив начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Андрій Лінник.

Як повідомила президентка БО «Фонд боротьби з раком» Марія Адамчук-Коротицька, вже понад 640 медиків первинного рівня надання медичної допомоги Чернігівщини взяли участь у тренінгах щодо раннього виявлення раку, що відбулися у межах Програми.

«Ми обрали комплексне рішення і працювали так, щоб такий підхід був втілений у всіх складових кампанії. Було важливо посилити компетенції не лише сімейних лікарів, але й медсестер, які в умовах недостатньої кількості лікарів мають і прагнуть розширювати свої повноваження, і фельдшерів, які, особливо зважаючи на логістичні особливості Чернігівщини, часто є єдиною можливістю для людей із віддалених сіл отримати медичну допомогу. Для нас було важливо не лише дати знання, але й інструменти. Тому ми закупили 34 дерматоскопи й наразі здійснюємо закупівлю ще 20, а також забезпечуємо медиків можливістю навчитися працювати із цим приладом», – розповіла Марія Адамчук-Коротицька.

За її словами, інформаційна кампанія спрямована на підвищення обізнаності про 4 види раку (рак шийки матки, рак молочної залози, рак шкіри та рак легень), включає поширення буклетів, листівок плакатів, аудіо- та відеороликів, публікацій для різних видів засобів масової інформації та соцмереж закладів охорони здоров’я та вже має понад 8-мільйонне охоплення.

Керівник Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Заїка розповів, що онкологи вже фіксують вплив заходів Програми: «Ми свідомі того, що ціліснішу картину результатів побачимо згодом. Але ми вже відстежуємо динаміку у діагностичній звітності. Для прикладу, раніше за місяць в онкоцентрі проводили приблизно 600 мамографій. А цього року у жовтні – понад 1000. Ми з колегами вважаємо, що це наслідки впливу навчального компоненту у межах Програми. Онконастороженість медиків зростає, вони формують групи ризику та направляють своїх пацієнтів на обстеження».

Вчасно виявити рак вдалося, зокрема, для пацієнтки сімейного лікаря Чернігівської міської лікарні №2 Сергія Панькіна. Після участі в тренінгах лікар спрямував пацієнтку із групи ризику за віком на мамографію, під час якої виявили рак молочної залози на ранній стадії. Приклади впливу навчальної програми вже фіксують у своїй роботі й медики з інших ЗОЗ області, що залучені до активностей Програми «Відновлення доступу населення до медичної допомоги».

Попереду – завершення навчальної програми, закупівля нової партії діагностичного обладнання для сімейних лікарів, а також створення для них посібника з рекомендаціями щодо вчасного виявлення ранніх ознак онкологічних захворювань. Реалізація Програми на Чернігівщині триватиме до початку 2025 року.



Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації

Останні новини Чернігівщини

 Британські партнери передали 9 генераторів для прийомних родин та дитячого будинку сімейного типу Чернігівщини

Британські партнери передали 9 генераторів для прийомних родин та дитячого будинку сімейного типу Чернігівщини 16:58

Дев’ять генераторів різної потужності поїхали сьогодні до родин із Менської, Сосницької, Корюківської, Понорницької, Семенівської та Киїнської громад.

Платники Чернігівщини сплатили у січні 2026 року 2,2 млрд гривень податків та 1,2 млрд гривень єдиного внеску 16:56

Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінне виконання податкових зобов’язань та вагомий внесок у розвиток економіки й забезпечення функціонування соціальної, освітньої, медичної та інших важливих сфер життя держави та області.

Нічна атака дронами на Чернігівщину: загиблий і поранені, десятки вибухів за добу

Нічна атака дронами на Чернігівщину: загиблий і поранені, десятки вибухів за добу 12:23

Уночі агресор вдарив по Новгороду-Сіверському «геранями».

На вул. Оборонців Чернігова частково обмежать рух транспорту 11:36

З 09:00 10 лютого 2026 року до 13:00 13 лютого 2026 року у зв’язку з проведенням аварійно-ремонтних робіт на водопроводі діаметром 200 мм по вул. Оборонців Чернігова поблизу перехрестя з вул. Гетьмана Полуботка буде перекрито одну смугу руху в напрямку від «П’яти кутів» до вул. Шевченка.

Козелецькі поліцейські оперативно затримали грабіжника

Козелецькі поліцейські оперативно затримали грабіжника 10:51

Поліцейські відділення № 1 (селище Козелець) Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до пограбування 73-річної пенсіонерки в селищі Козелець Чернігівського району. За фактом грабежу поліція розслідує кримінальне провадження.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини