Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 16 липня, 01:40:32

31 жовтня: Велесова ніч, Самайн чи Хелловін?

31.10.2019   07:11Агенцiя

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада в Сполучених Штатах відзначається одне із найпопулярніших та комерційно успішних свят — Хелловін. За кількістю витрат на святкування День всіх святих поступається у першості лише Різдву.

Його комерційна успішність часто сприймається, як єдина причина, чому в Україні також з кожним роком активніше підтримують традиції Хелловіна. Ніби, свято це нам зовсім чуже, й привезене лише для успішного продажу костюмів й ажіотажу на вечірках.

І яке здивування викликає у людей той факт, що свято насправді не американське. Його у Штати привезли ірландці, а традиції, які перейняв Хелловін — явно вказують на походження від кельтського свята Самайн.

Якщо поглянути ще ближче, то ми помітимо його коріння і на території нинішньої України. Свято це було відоме як Велесова ніч. Ми постараємось розповісти вам про Велесову ніч лише цікаві факти, прикмети та обряди, які існували у наших предків.
Велесова ніч — значення свята

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада — настає магічний час, важливий для природи, світу живих та навіть світу мертвих. Коло Року передається від Білобога до Чорнобога, а ворота в потойбічний світ “Наві” аж до світанку відкриті і всі надприродні сили й створіння можуть увійти в наш світ — “Праві”. Це основне значення, ночі, коли духи з того світу спокійно блукають по землі, покладене в основу нашого свята, кельтського Самайна й популярного американського Хелловіну.

Оскільки духи померлих можуть вийти до нас, чути нас і бачити — у вечір на Велесову ніч було прийнято вшановувати пам’ять предків. Родина збиралась за столом за вечерею, говорила про померлих родичів, згадувала все найкраще про них. На ніч залишали у окремій тарілці трохи частувань до них пращурів, котрі завітають в гості.

Традиції свята

Стрибки через багаття, проходження по розпеченому вугіллю та інші обряди з вогнем символізували очищення душі та тіла від зла.

У цю ніч — ідеальний час для того, щоб зануритись у глибини своєї підсвідомості та віднайти нові життєві сили. Тим, хто на Велесову ніч досягне успіху у самопізнанні та подоланні власних страхів, пророкується перехід на “новий рівень” світосприйняття.

На вікні для душ померлих родичів у домі ставили свічку, а до ідола Велесу підносили дари — яблука, горіхи, гарбузи.

Поширеними були магічні обряди, гадання, а усім прикметам надавалось особливе значення.
Обряди на Велесову ніч

Частували домовика:

Пригощали вечерею у це свято не лише духів предків, але й домовика. Адже він оберігає родинне вогнище і також знаходиться поряд. Аби почастувати домовика, йому наливали чарку солодкого вина, а у тарілку ставили солодощі: цукерки і печиво.

Запитували у предків:

Якщо у цей час людина знаходилась у незручному становищі, її турбували роздуми і життєві проблеми — можна було запитати поради у померлих родичів.

Назвати ім’я померлого, від якого хочеш отримати пораду, озвучити йому своє запитання і чекати віщий сон із відповіддю.

Боялись незнайомців:

Знайомитись із новою людиною всі боялись і уникали в цей день, а особливо надвечір, незнайомців. Вважалось, що така людина принесе нещастя. А ще люди побоювались, що то злі духи вбираються в людську подобу, щоб втертись у довіру і заподіяти зло. Може у цю прикмету вірить хтось і зараз, тож не дивуйтесь, якщо ввечері 31 жовтня люди будуть не дуже привітними.

Щедрість заради багатства:

Існувала прикмета, що як поділишся грошима в цей день із бідними, то достаток обов’язково до тебе повернеться. Тож брали всі монети з гаманця і роздавали нужденним.

Виконання бажання:

Звісно ж, ніч сповнена магією приваблювала людей, які хочуть зробити все для здійснення своїх мрій і бажань. Замовляли і закликали їх до себе різними способами: просили допомоги у Велеса, клали записки з бажаннями на ніч під подушку, спалювали цей листок і розвіювали тощо.
Прикмети на Велесову ніч

Якщо не можеш в домі запалити свічку, розтопити піч чи камін — то обряд очищення від злих духів був невдалим і вони таки змогли потрапити в оселю.

Зазвичай, побачити у сні померлого родича — погана прикмета, що пророкує загрозу для життя чи хвороби. Але у Велесову ніч це навпаки — дуже добра ознака. Значить вони наглядають за вами і будуть захищати.

Всі знають про те, що чорна кішка — це супутниця відьми та взагалі магічна істота. Її бояться зустріти на шляху. Але чомусь у цю ніч більше боялись саме чорної собаки. Вірили, що як побачиш її у дворі, то скоро чекай нового ворога, який попсує життя. Біла ж собака навпаки віщувала вірних друзів та приємні знайомства.

Віддавати гроші бідним просто так — можна було, а от позичати навпаки. Вважалось, що як віддаси комусь хоч трохи грошей у борг — будеш бідувати весь наступний рік.


Вікторія Демидюк

Останні новини Чернігівщини

Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23

14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.

У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41

Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.

За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07

Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.

Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35

13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".

Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11

Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини