25 вересня - проведено першу у світі операцію з переливання крові від людини до людини
Кров — одне з лікувальних засобів, відомих із старовини, — є рухливої ??внутрішнім середовищем організму і виконує важливі функції для нормальної життєдіяльності організму.

Проте відповідне її застосування і розробка методів її консервації стали можливими зовсім недавно, як і переливання крові (гемотрансфузія), тобто введення крові з лікувальною метою в судинне русло хворого, як цілісної крові, так і її клітинних компонентів і білкових препаратів плазми.
Лікар Джеймс Бланделл (1790-1878) — один з основоположників гемотрансфузії та дитячої реаніматології — 25 вересня 1818 провів першу у світі операцію з переливання крові від людини до людини.
Цей британський акушер здійснив перше вдале переливання людської крові пацієнтці з післяпологовим кровотечею. Використовуючи в якості донора чоловіка пацієнтки, Бланделл взяв у нього майже 4 унції крові з руки і за допомогою шприца перелив жінці. У 1825-1830 роках він провів 10 трансфузій, 5 з яких допомогли пацієнтам.
Бланделл розумів серйозність цієї процедури, тому досить чітко розробив технологію забору крові та її переливання, а також винайшов перші зручні інструменти і опублікував результати своєї діяльності.
У процесі дослідження він підмітив ряд дефектів, які супроводжували процедуру: згортання крові, її несумісність, нерідко приводила до смерті хворих, і повітряна емболія, у зв'язку з якою Бланделл запропонував ряд методів моніторингу. Але він же і зазначив, що ніякої моніторинг не в змозі запобігти смертельні ускладнення гемотрансфузії.
Сьогодні в медицині є ефективні методи, альтернативні переливанню крові. Створюються центри безкровної медицини. Цей напрямок розвивається в усьому світі і являє собою сукупність принципів і методів, спрямованих на максимальне збереження власної крові хворого. І великий внесок у цю важливу справу вніс Джеймс Бланделл.
Останні новини Чернігівщини

У Чернігові відзначили Українських добровольців всіх часів 16:13
14 березня на честь Захисників України визвольних змагань минулого вшанував пам’ять і поклав квіти від імені Українського інституту національної пам’яті та рухівців – борців за незалежність України в XX столітті до пам'ятного каменя «Борцям за волю України. Жовтень 1992 р.» у Чернігові регіональний представник Інституту.

Скільки переселенців отримали нове житло в 2025 році 16:09
Цього року вже понад 5 тис. сімей переселенців отримали компенсації у вигляді житлових сертифікатів на купівлю нового помешкання за державною програмою "єВідновлення".
Чернігівський автозавод запрошує на роботу 14:31
ТОВ «Чернігівський автозавод», що входить до складу корпорації «Еталон» і славиться виробництвом автобусів та тролейбусів, нагально потребує працівників.
Кібербулінг: що робити, коли вас або вашу дитину цькують в інтернеті 14:28
«Це просто жарт», «Не сприймай це так серйозно», «Та чого ти ображаєшся?» — чи доводилось вам чути ці слова після того, як вам сказали щось образливе?

Підпалювали залізничні об’єкти – за вчинення диверсій неповнолітні постануть перед судом 14:25
Ювенальними прокурорами Чернігівської обласної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно п’ятьох неповнолітніх мешканців Ніжинського району за фактами вчинення диверсії, а також незакінченого замаху на диверсію в умовах воєнного стану, в період збройного конфлікту – вчинення підпалів і пошкодження об’єктів, що мають важливе народногосподарське та оборонне значення.