Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 21 червня, 03:33:21

Корисні каракулі: арт-терапія не виходячи з офісу

17.04.2017   13:30Агенцiя

Поради психолога

Дудлінг і зентангл на сторожі душевного здоров'я

Дивне слово «дудлінг» означає всього лише несвідоме малювання – ті самі каракулі і начерки на полях, які ми робимо, сидячи на нудній нараді або приймаючи телефонні дзвінки. Так-так, Пушкін теж дудлінгував – хоча йому навряд чи сподобалася б така назва.

Останні кілька років психологи, дизайнери і фахівці з розвитку креативності звернули на ці каракулі пильну увагу. Як показали дослідження, це, здавалося б, абсолютно безглузде заняття, приносить нам істотну користь.

Чим корисне несвідоме малювання?

По-перше, дудлінг допомагає сконцентруватися, хоча з боку це може виглядати так, ніби ви заглиблені у малювання і відволіклися. Коли ми слухаємо монотонну мову, наша свідомість ніби «спливає» – ми починаємо мимоволі думати про щось більш цікаве, мріяти, перебирати подумки особисті справи і завдання. Навіть якщо тема загалом цікава, особливість нашої уваги така, що вона поступово починає розсіюватися. Щоб зупинити цей процес і повернутися, потрібне зусилля волі. Якщо ж ви креслите на листочку паперу безглузді карлючки, то необхідний рівень концентрації підтримується автоматично, і вам не потрібно витрачати сили, аби весь час повертати себе до завдання.

По-друге, дудлінг допомагає ефективніше запам'ятовувати. Люди, які зафарбовували фігурки, поки слухали інформацію, потім на 30% краще могли цю інформацію відтворити.

По-третє, «малювати каракулі – значить допомагати собі думати», – вважає Санні Браун, автор книги «Дудлінг для творчих людей». Працюючи з такими компаніями як Disney і Sharpie, Санні переконалася, що спонтанне малювання не тільки підвищує концентрацію, а й допомагає бачити ситуацію більш повно, знаходити творчі рішення для проблем, розвивати креативність і мислення «поза рамками». Санні пропонує використовувати малюнки на полях як мову для візуального уявлення своїх ідей, і впевнена, що чим більше людина дозволяє собі малювати, тим легше їй буде створювати незвичайні ідеї.Щоб дудлінг спрацював, важливо дотримуватися таких правил:

1. Малюнок не повинен бути складним і осмисленим, не повинен перетягувати на себе увагу – чим він простіший і автоматичний, тим краще спрацює для підтримки концентрації. Якщо не знаєте, з чого почати, спробуйте заповнювати лист одноманітними повторюваними рисками, зафарбовувати клітини, обводити вже написані слова.

2. Дудлінг не працює, якщо вам потрібно сприйняти інформацію візуально – тоді він конкурує із завданням. Використовуйте цей прийом на лекціях, конференціях, доповідях, при прослуховуванні аудіокниг, коли обговорюєте або обмірковуєте завдання.

3. Ні в якому разі не оцінюйте створені малюнки і не чекайте, що вони повинні бути красивими, правильними (рівними, акуратними) або якимись ще особливими. Це підтримка для вашої нервової системи, а не конкурс малювання, так що розслабтеся, і дозвольте руці рухатися, як вона сама хоче.

Медитація з ручкою і папером

Вільне малювання – прекрасний засіб арт-терапії. Якщо ви відчуваєте себе пригнічено, емоційно виснажені, схвильовані, стривожені або розгублені, то «малюнок ні про що» може стати одним із способів психологічно себе підтримати і розвантажити (особливо, якщо поблизу немає особистого психотерапевта). Зентангл – це техніка, яка особливо підходить перфекціоністам, тим, хто не впевнений, що вміє малювати. Назва походить від zen – врівноваженість, спокій і rectangle – прямокутник. Для малювання зентангла потрібно розкреслити аркуш паперу на квадрати, і кожен квадрат заповнити будь-якими однотипними елементами: крапками, колами, ланцюжками, смужками. Поля-квадрати допомагають почати малювати тим, у кого є «страх чистого аркуша», а саме медитативне малювання сприяє психологічному розвантаженню, заспокоєнню, зібраності, покращує координацію очей і дрібну моторику, допомагає розкрити творчі здібності.

bhub.com.ua

Останні новини Чернігівщини

20 червня - День Святої Трійці. П’ятидесятниця

20 червня - День Святої Трійці. П’ятидесятниця 07:24

Дух Святий, за обітницею Спасителя, зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків, на знак того, що Він дав апостолам здатність і силу для проповіді Христового вчення всім народам.

20 червня - День медичного працівника

20 червня - День медичного працівника 07:22

День медичного працівника - свято лікарів та пацієнтів Професійне свято, нині Міжнародний День медичного працівника відзначається в третю неділю червня.

20 червня - День батька (День тата)

20 червня - День батька (День тата) 07:20

Ініціатором першого Дня батька виступила жінка Свято День батька відзначають у третю неділю червня.

20 червня - Всесвітній день біженців

20 червня - Всесвітній день біженців 07:18

Протягом багатьох років різні країни та регіони відзначали власні пам’ятні дні й навіть тижні, присвячені біженцям. Одним з найвідоміших вважається День африканських біженців, який відзначається в кількох країнах 20 червня.

АНОНСИ ПОДІЙ