Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 17 липня, 02:27:26

Про каву. Цікаво і з інфографікою

02.10.2016   13:37Агенцiя

Наша активність, як інтелектуальна, так і фізична, найчастіше залежить від нашого розпорядку дня, психологічного налаштування та харчування.

1. Кава стимулює мозкову активність

У каві міститься кофеїн, який в малих дозах стимулює мозкову активність, покращує обмін речовин у організмі, підвищує фізичну витривалість та стимулює приплив енергії. Також відомо, що кава короткочасно покращує увагу та здатність концентруватися, особливо коли людина втомлена.

Але у великих дозах (більше двох чашок напою за раз) кофеїн призводить до занепаду мозкової діяльності та виснаження організму. Тому не варто пити каву чашку за чашкою – від цього більше сил та енергії Ви не отримаєте, а навпаки – може часто змінюватись настрій, Ви можете нервувати та бути дуже емоційним. До речі,  відомо, що смертельна доза – це приблизно 60 чашок кави за 4 години.

2. Не слід боятись пити каву на ніч

Молекули кофеїну починають активуються через 15 хвилин після споживання кави і вже через годину припиняють діяти на організм людини. Кофеїн повністю виводиться з організму через 2-5 годин після споживання напою – цей показник залежить від особливостей організму людини. А те, що після чашки кави хтось не може довго заснути – це міф і психологічна пастка, самонавіювання.

3. Кофеїн як наркотик.

Звичайна чашка кави містить 150 міліграм кофеїну – медики зазначають, що це «лікувальна доза». В свою чергу, багато вчених стверджує, що кофеїн – це наркотична речовина, адже він збуджує ті ж сектори головного мозку, що й деякі наркотики (героїн, кокаїн, амфітамін).

Звикання відбувається непомітно, тому краще не зловживати. При зловживанні кавою можуть виникнути проблеми зі сном, головні болі, шлунково-кишечні розлади, депресивний стан, часта зміна настрою, прискорене серцебиття та пульс, тремтіння м’язів, нервовість та роздратованість. Загалом, кофеїн міститься не тільки в каві, але й в какао, шоколаді, Кока-Колі, чаї, енергетиках та ін. Тому іноді діти отримують стільки ж (а часом і більше) кофеїну з шоколаду та напоїв, як і дорослі з кави.

Кофеїн — ксантиновий алкалоїд, знаходиться у листі бобів кавового дерева, чаю, мате, ягодах гуарани, а також у невеликих кількостях у какао та горіхах кола. Вперше безколірні та оксамитові кристали слабогіркого смаку вдалось виділити з кавового екстракту французьким вченим Пеллетьє та Каванту у 1828 році.

4. Кава і здоров’я.

Чашка кави без молока та цукру не містить калорій. Каву краще пити після прийому їжі – в ній містяться кислоти, які стимулюють шлункову діяльність та перетравлення їжі. Тому слід уникати споживання кави на порожній шлунок – це може призвести до виразки. Кава, зокрема кофеїн ефективний при головних болях, мігренях, здатний знизити ризик розвитку хвороби Паркінсона та Альцгеймера. Ще батько сучасної біології, Карл Лінней, лікував своїх хворих від мігрені кавою, яка здатна звужувати судини.

5. Рейтинг відомих кавоманів.

Відомий філософ Вольтер випивав до 50 чашок кави в день, в свою чергу представник французького реалізму Оноре де Бальзак щодня коштував близько 60 чашок кави. Іншими «фанатами» кави були композитор Людвіг ван Бетховен, який заварював каву рівно із 64 зерен та ще один філософ Жан-Поль Сартр, який годинами смакував каву з однієї і тієї ж чашки у «Cafe de Flore». Ще однією «кавовою зіркою» можна назвати імператрицю Катерину ІІ, на одну чашку якої приходилось 81,9 г. кави, а це 4 чайні ложки.

6. Кава з наукової точки зору.

Доведено, що любов до кави у нас в крові: нещодавно вчені відкрили CYP1A2 ген, який відповідає за те, як і скільки людина п’є кави. Ще один цікавий факт: для істинних прихильників кави астрономи Карл Глейзбрук та Айван Болдрі з університету Джонса Хопкінса  зробили цікаве відкриття: наш Всесвіт має кавовий колір.
Також, вагому роль у популяризації кави відіграли хіміки. Наприклад, першу версію розчинної кави у 1901 році створив Саторі Като, вчений-хімік з Чикаго. Тепер хіміки нам ще й підказують, що в каві міститься близько 1200 хімічних компонентів, а 800 з них – ароматичні з’єднання, які і складають смак та аромат кави.

300 чашок
на рік випиває середній українець

Письменник Віктор Гюго використовував її як фарбу для своїх картин, художник-сюрреаліст Сальвадор Далі бачив естетичну красу у проливанні її на сорочку, а письменниця та феміністка Жорж Санд вважала, що її найкраще готує композитор Фридерік Шопен. І все це про каву! І для справжніх шанувальників цього напою, ми радимо ознайомитися із простою історією розвитку кавової культури в світі.

ОS

Останні новини Чернігівщини

У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36

Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.

Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42

Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.

ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01

Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.

Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40

Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини