Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 20:36:09

5 причин захопитися онлайн-освітою

14.12.2014   17:31Агенцiя

Масові відкриті онлайн-курси (МВОК) нарешті прийшли в Україну. У світі вони вже спричинили землетрус, який стрімко змінює ландшафт сучасної системи освіти.

Першим вітчизняним проектом безкоштовних масових онлайн-курсів від викладачів українських топ-вузів стала платформа Prometheus.

1. Ідеальна лекція – 6 хвилин

Педагогіка, яка зараз існує в Україні, заснована на дуже невеликих експериментах та надзвичайно малих вибірках даних. При всій повазі, це напівнаукова дисципліна.

Скільки оптимально має тривати лекція, щоб люди додивилися її до кінця, зберігаючи фокус уваги? Будь-яка вчителька у школі скаже, що великі годинні лекції сприймаються не дуже добре. Але яка цифра є оптимальною? В edX встановили конкретну цифру – шість хвилин. Цей висновок було зроблено на підставі аналізу даних про те, як дивляться лекції сотні тисяч слухачів.

На МВОК-платформах ми можемо відслідковувати та аналізувати дані і вносити відповідні корективи. Кожного тижня слухачі складають тести, і ми дивимося статистику, де є провали. Якщо бачимо, що вони погано засвоїли матеріал цього конкретного тижня – починаємо аналізувати лекції. Дивимось, які лекції переглядали багато разів, а які не додивилися. І на підставі цього вже можемо доволі ефективно досліджувати проблему, експериментувати. Наприклад, зробити для однієї лекції три варіанти міні-лекції, крутити їх випадково для різних користувачів, а потім порівнювати результат.

2. Blended education – змішана освіта


Надзвичайно важливий тренд сучасності – blended education (змішана освіта). Завдання платформи Prometheus полягає в тому, щоб інтегрувати онлайн-курси в загальний навчальний процес. На онлайн-платформі студенти можуть дивитись відеолекції провідного викладача, проходити проміжні тести і отримували відповіді на базові питання на форумах. Але саме в кампусі викладачі будуть проводити фінальний контроль, індивідуально відповідати на складні питання, проводити семінари або якісь фізичні лабораторні роботи, які складно перенести в онлайн. Таким чином ми зможемо досягти фантастичних результатів.

Результати змішаної освіти в Каліфорнії дійсно вражають, і ми просто зобов’язані спробувати інтегрувати це в Україні. На відміну від США, тут немає роздрібного законодавства по штатах, і це дає нам перевагу. Ми можемо зробити пілот, зібрати дані, і якщо вони будуть гарні – доволі швидко почати впроваджувати цю систему у вузах.

3. Адаптивне навчання

Адаптивне навчання – це ідея, яку наразі дуже активно просуває Knewton і багато інших компаній. Суть полягає в тому, що система має слідкувати за тим, що людина вже знає і чого не знає, і відповідно реагувати: адаптувати лекції, матеріали, тести під її конкретні знання, успіхи й невдачі.

Класичний приклад – це програма для відкладеного повторення іноземних слів, якою ми всі колись користувалися. Вона відслідковує, наскільки успішно ви запам’ятали ті чи інші слова, і нагадує їх із певним інтервалом. Це найбільш примітивна форма адаптивного навчання.

Ця система буде ефективною під час вивчення будь-якого предмету. Якщо ти одного разу добре вивчив певну тему, склав усі завдання, але через два місяці щось забув, система автоматично запропонує тобі освіжити в пам’яті відповідні нюанси.

Хоча розробка цієї системи доволі складна, і немає ілюзій, що це буде швидко. Але я думаю, що в адаптивного навчання на найближчі 10 років доволі серйозні перспективи.

4. Це суто економічна революція, і вона важлива!

Масові відкриті онлайн-курси – це важіль економічної сили. Ми вкладаємо певні кошти у створення одного курсу, але цей курс тепер доступний, як мінімум, по всій країні. Виходить, що вартість якісного навчання в розрахунку на одного студента може бути в десятки або сотні разів менша. Це суто економічна революція, і вона надзвичайно важлива.

Є величезна кількість людей, які не мали доступу до якісної освіти і через це випадали в економічному відношенні. Вони не були висококваліфікованою робочою силою і, відповідно, дуже мало давали економіці, науці, розвитку. Тепер поступово найкращі з них будуть включені у ці процеси, і це може дати величезний поштовх.

Але це також і небезпека. Адже тепер не лише студенти матимуть доступ до найкращих університетів світу, але й самі університети матимуть доступ до будь-якої країни.

У Технологічному університеті Джорджиї є перша у світі магістерська програма на основі МВОК. Вона приблизно у шість разів дешевша, ніж у кампусі, і дає такий самий диплом. Її проходять суто дистанційно. І тепер виникає питання: навіщо мені диплом магістра, скажімо, українського університету, якщо я можу отримати магістерський ступінь у провідному університеті США? І це, звичайно, велика загроза, тому що якщо цей експеримент буде вдалий, почнеться реальний відтік еліти на Захід.

Але окреме питання – як створити систему верифікованих сертифікатів, для того щоб була впевненість, що це не підробка і що його здобула саме ця людина, а не інша.

5. Людям доведеться вчитися постійно


Lifelong learning (навчання протягом життя) – теж надзвичайно потужний процес. Він пов'язаний із іншими економічними процесами, коли швидка модернізація призводить знищення чи видозміни цілих професій.

Наприклад, водіїв вантажівок і таксі буде доволі швидко витіснено. Створення роботизованого автомобіля завершено, його впровадження – справа максимум 20-30 років.

Навчання протягом життя стає обов’язковим навіть у рамках стабільних професій. Те, з чого ти починаєш сьогодні, може цілковито змінитися за 10-20 років. Людям доведеться вчитися постійно.

МВОК доступні для всіх, але їх слухає не так вже й багато людей, і ще менше людей завершує. Чому так? Це нагадує ситуацію за часів Гуттенберга. Коли він створив друкарський верстат, у Європі вміли читати приблизно 10% людей. Який курйозний збіг – приблизно 10% сьогодні завершують МВОК. Як свого часу вміння читати було прерогативою меншості – так само зараз вміння вчитися самостійно, без зовнішнього контролю – це прерогатива 10% людей.

У Стенфордській лабораторії навчання і в Гарварді дуже активно говорять про те, що вузи поступово мають переходити на формат навчання протягом усього життя. Згідно з теоретичною моделлю, людина починатиме навчання і через декілька років ітиме працювати. Ще через декілька років – повертатиметься на невеликі модулі по два-три місяці. Людина не буде виходити з університету в 22-23 роки – вона буде навчатися доволі стабільно до 30-40 років.

biggggidea.com

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини