Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 2 серпня, 08:47:40

Про стан, умови існування та утримання зелених насаджень у Чернігові

13.10.2011   09:05

Зелені насадження відіграють важливу соціально-екологічну роль в міському середовищі. Загалом, в Чернігові зелені насадження складають 27% від загальної площі міста, займаючи при цьому 2,1 тис. га. В розрахунку на одного жителя міста площа зелених масивів складає 7 кв. м при нормативному показнику 20 кв. мна одного мешканця міста.

Приблизно 1 тис. га зелених насаджень знаходяться в зоні міської забудови, що становить 13% від площі міст. Про це на розширеній міській нараді інформував начальник комунального підприємства “Зеленбуд” Чернігівської міської ради Володимир Брайко.

До системи зелених насаджень м. Чернігова належать міські насадження загального, обмеженого та спеціального користування. Переважна більшість вкритих лісом площ входить до складу таких лісопарків, як “Ялівщина”, “Кордівка”, лісопарк вздовж Київського шосе та урочище “Святе”.

Зелені насадження є складовою міста і виконують своє призначення, а саме формують естетичність, зменшують інтенсивність сонячної радіації, знижують температуру повітря на 3-5 градусів, підвищують відносну вологість повітря на 15-40%, виділяють речовини – фітонциди, які зменшують концентрацію оксиду вуглецю на 30%, сірчистого газу – до 70%, оксидів азоту – на 35%.

Зелені насадження загального користування нашого міста, охоплені доглядом, складають близько 25%, в той же час по Україні цей показник – майже 40%.

Витрати на утримання 1 га зелених насаджень в місті за 2011 рік складають біля 1800 грн. Належне утримання зелених насаджень за діючою методикою по догляду 1 газелених насаджень потребує 7500 грн. Недофінансування призводить до погіршення санітарного стану рослин, збільшення кількості сухостійних та заражених шкідниками і хворобами дерев.

В. Брайко вказав також на проблему відновлення газонів після розриття зелених зон міста при виконанні робіт, яке в більшості випадків, за його словами, виконується непрофесійно. На всіх зелених об’єктах Чернігова вкрай незадовільно, на його думку, проводиться реконструкція зелених насаджень, що призводить до їх деградації.

У 2011 році працівниками аварійної бригади підприємства видалено 528 аварійних та фаутно-небезпечних дерев. Станом на 1 жовтня дерев, які потребують видалення – 2300 шт., а дерев, які потребують кронування – 770 шт.

Навесні 2011 року робітниками “Зеленбуду” планово висаджено 216 дерев, що майже на 100 дерев більше, ніж минулого року, проте цієї кількості недостатньо.

Відповідно до Закону України “Про благоустрій населених пунктів” охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім тих, які ростуть в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній.

Згідно з рішеннями виконавчого комітету міської ради підприємствам та організаціям міста дозволяється знесення зелених насаджень без виплати відновлюваної вартості, але рішення зобов’язує підприємство висадити дерева в трикратному розмірі. Так, станом на 1 жовтня поточного року було видалено 99 дерев, отже необхідно було б висадити цього року 297 дерев, проте інформації щодо виконаних робіт підприємство не отримало.

Викликає занепокоєння також ситуація з забезпеченням власним посадковим матеріалом та насінням. Насіння та посадковий матеріал, що імпортуються в Україну, в основному не пристосовані до кліматичних умов нашого регіону. З метою вирощування розсади підприємством, за словами керівника, закладений розсадник, в якому заплановано вирощувати адаптовані саджанці дерев та кущів. Збудовані парники, де вирощується розсада квітів. Працівниками підприємства складений календарний план збору насіння різних видів дерев та кущів, адаптованих та найбільш хворобостійких.

У системі заходів із захисту зелених насаджень одними із найголовніших є санітарно-профілактичні, які мають проводитися постійно. Для цього велике значення має розробка та втілення програми утилізації рослинних відходів. Зокрема, однією з масштабних проблем сьогодення є хвороба каштанів в м. Чернігові, одним із засобів боротьби з якою є своєчасне вигрібання та вивезення опалого листя, що потрібно проводити регулярно.

Відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, необхідно вести облік та складати їх реєстр за видовим складом та віком. Обліку повинні підлягати усі види зелених насаджень. Так, силами працівників КП “Зеленбуд” з жовтня 2010 року до травня 2011 року проведена інвентаризація зелених насаджень, які знаходяться на балансі підприємства.

З метою збереження зелених зон в умовах спекотного літа повинні проводитись всі протипожежні заходи, особливо в урочищах “Святе” та “Ялівщина”, а саме вирубка сухостою, прибирання захаращеності, постійне патрулювання охоронців зелених зон і працівників міліції.

Одним із важливих питань В. Брайко назвав питання реконструкції лісопарків. За його словами, парк є осередком культивованої дендрофлори. Паркові насадження позитивно впливають на організм людини, знімають напругу, нервове збудження, підвищують настрій. Крім того, кожен парк має історичну, наукову, пізнавальну цінність.

Підсумовуючи доповідь, начальник підприємства запропонував розробити і затвердити Програму збереження та розвитку зеленого господарства Чернігова, аби зберегти зелене квітуче місто для своїх нащадків.

Останні новини Чернігівщини

2 серпня - Ільїн день або день пророка Іллі

2 серпня - Ільїн день або день пророка Іллі 08:30

2 серпня християни відзначають церковне свято Ільїн день. Це день пам'яті біблійного пророка Іллі.

Смачні рецепти вихідного дня: 10 рецептів домашнього лимонаду

Смачні рецепти вихідного дня: 10 рецептів домашнього лимонаду 10:00

У літку треба ловити та встигнути насолодитися всіма перевагами сезону: позасмагати, купатися в річці чи з’їздити на море, погуляти вночі та посмакувати прохолодними коктейлями та лимонадами, поки знову не настав час чаю з лимоном.

Гороскоп на наступний тиждень з 2 по 8 серпня

Гороскоп на наступний тиждень з 2 по 8 серпня 09:30

Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на наступний тиждень з 2 по 8 серпня 2021 року.

1 серпня - День залізничника

1 серпня - День залізничника 08:30

Відомо, що англійський винахідник Річард Тревітік побудував один з перших паровозиків у 1804 році. Він виявився настільки важким, що зламав залізничну гілку, по якій був пущений.