4 лютого: цей день в Україні і світі
ДЕНЬ 1077 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1077 RUSSIAN AGRESSION

4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку, Міжнародний день людського братерства.
Національне свято Демократичної Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка. День Незалежності (1948).
80 років тому в Ливадії (4-11.02.1945) відбулася Кримська (Ялтинська) конференція глав держав Великої Британії, СРСР і США з метою вирішення питань закінчення Другої світової війни та повоєнного ладу.
Православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Ісидора Пилусіотського.
Всесвітній день боротьби проти раку
Проголошено Міжнародним союзом проти раку (UICC).
У 2021 році приблизно у 20 мільйонів людей було діагностовано, 10 мільйонів людей — пішли з життя через злоякісні онкологічні захворювання. За оцінками експертів Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ), без рішучих дій з боку урядів, громадських організацій, медичних працівників, волонтерів, до 2030 року в Європейському Регіоні щорічно реєструватиметься 5,4 мільйона випадків раку та 2,5 мільйона смертей.
Понад одну третину злоякісних захворювань можна вилікувати, якщо вчасно виявити та правильно лікувати. Виникнення 43 % випадків раку можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як: обмеження доступу до паління, боротьба з цим явищем; фізична активність, збалансована, здорова їжа; вакцинація проти вірусів, що викликають рак печінки і шийки матки; уникання тривалого перебування на сонці і в соляріях.
Щорічно 4 лютого під час Всесвітнього дня боротьби з раком ВООЗ і Міжнародне агентство з вивчення раку надають підтримку Міжнародному союзу проти раку в поширенні інформації про заходи щодо полегшення тягаря цього захворювання.
Міжнародний день людського братерства
Відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН A / RES / 75 / 200.
Заснований ООН у 2020 році для сприяння міжрелігійному діалогу, розумінню та миру між людьми різних віровчень, культур і походжень. Цей день натхненний історичним підписанням "Документа про людське братерство заради світового миру і спільного життя" в 2019 році Папою Франциском і Великим імамом Аль-Азхара Ахмедом Ель-Таєбом, що ознаменувало зобов’язання просувати глобальну єдність і братерство. Цей день визнає важливість зміцнення солідарності, толерантності та поваги між людьми, незалежно від їхніх релігійних чи культурних відмінностей.
Цього дня народилися:
150 років від дня народження Людвіґа Прандтля (1875-1953), німецького вченого у галузі механіки, одного з засновників експериментальної аеродинаміки;
145 років від дня народження Климента Васильовича Квітки (1880-1953), українського фольклориста, етнографа, музикознавця, правознавця, чоловіка Лесі Українки;
140 років від дня народження Степана-Максима Володимировича Балея (1885-1952), українського та польського психолога, філософа, педагога;
140 років від дня народження Георгія Володимировича Фольборта (1885-1960), українського фізіолога.
Ще цього дня:
1906 - Департамент поліції Нью-Йорку постановив використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців;
1941 - Запатентований тефлон;
1948 - Британська колонія Цейлон отримала незалежність у Співдружності націй;
1961 - З Анголи почалася колоніальна війна Португалії проти африканських національно-визвольних рухів;
1969 - Ясір Арафат очолив Організацію визволення Палестини;
1970 - Засноване місто Прип'ять;
1971 - Оголошено про банкрутство британської компанії "Роллс-Ройс";
1974 - Після двох років дресирування шимпанзе Нім Чимскі в США написав перше слово;
1992 - Уго Чавес вчинив спробу державного перевороту у Венесуелі (став президентом у 1999);
2004 - Почала роботу соціальна мережа фейсбук. Її заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг;
2005 - Верховна Рада України затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем'єр-міністра України;
2021 - У Запоріжжі сталася пожежа у Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло четверо людей, а ще двоє постраждали.
Церковне свято:
Святого преподобного Ісидора Пилусіотського
Ісидор Пилусіотський народився у багатій родині в єгипетському місті Александрія. Його вчителем був св. Іван Золотоустий. Ісидор, покинувши світські розкоші, поселився у пустелі неподалік міста Пелусій. Згодом він заснував монастир і став там ігуменом, а потім був висвячений на священника.
Ісидор написав багато духовних повчань для ченців і декілька тисяч листів в обороні святої віри від впливу різних єресей.
Ісидор вплинув на Імператора Феодосія II у справі скликання III Вселенського Собору в Едесі 431 року. Багато знущань зазнав від єретиків, але охоче зносив їх з любові до Христа. Помер Ісидор Пилусіотський у глибокій старості 450 року.
Іменини: Андрій, Аркадій, Борис, Василь, Георгій, Дмитро, Іван, Кирило, Михайло, Микола, Олександр, Олексій, Петро, Сергій, Федір, Юрій, Ганна, Катерина.
Останні новини Чернігівщини
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".
Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11
Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.