Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 12 липня, 06:44:44

29 січня: цей день в Україні і світі

29.01.2025   08:46Агенцiя

ДЕНЬ 1071 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1071 RUSSIAN AGRESSION

29 січня відзначають День пам’яті Героїв Крут, Міжнародний день мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни.

Ще сьогодні День винаходу бензинового автомобіля, Китайський новий рік.

Православна церква - перенесення мощей святого священномученика Ігнатія Богоносця.

День пам’яті Героїв Крут

Відзначається щорічно в день, коли біля селища Крути в 1918 р. відбувся бій між більшовицькою армією та загоном київських студентів і бійців вільного козацтва. В Україні офіційно цю дату почали відзначати після підписання Президентом України Указу "Про вшанування пам’яті Героїв Крут" № 15/2007 від 15.01.2007 р.

Бій між Армією УНР і Червоною гвардією, що відбувся біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина, був успішним для оборонців української державності — наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога наші зупинили, а здійснюючи організований відступ, зруйнували за собою колії й мости.

Московські нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, але вже не залізницею, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Берестейський мир, який врятував молоду українську державність.

Міжнародний день мобілізації зусиль проти загрози ядерної війни

Відзначається з 1985 р., коли було підписано "Делійську декларацію" (Декларація про принципи вільного від ядерної зброї та ненасильницького миру).

Головною метою події є проведення запобіжних заходів, які спрямовані на попередження загрози ядерної війни. В цей день лунають заклики, пов'язані з припиненням ядерного озброєння.

День винаходу бензинового автомобіля

У 1886 році 29 січня був створений перший бензиновий автомобіль у світі. Саме ця дата вважається Днем винаходу автомобіля на бензині. Цього дня Карл Бенц з Німеччини оформив патент на свою розробку.

Китайський новий рік

Китайський Новий рік у 2025 році святкують 29 січня. Він триватиме до 16 лютого 2026 року.

Символ  року - Зелена Дерев’яна Змія, яка уособлює гнучкість, інтуїцію та здатність до адаптації.

Цього дня народилися:

370 років від початку (29.01–01.02.1655) Охматівської (Дрижипільської) битви;

220 років від дня відкриття (1805) Харківського національного медичного університету (на той час – Медичний факультет Харківського Імператорського університету);

220 років від дня відкриття (1805) Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (на той час – Імператорський Харківський університет);

120 років від дня народження Івана Андрійовича Гарайди (1905–1944), українського вченого, історика, мовознавця, бібліографа, редактора, видавця, педагога, культурного та освітнього діяча Закарпаття.

Ще цього дня:

1907 — Лі де Форест запатентував аудіон, або тріод — перший практичний електронний підсилювач;

1921 — На конференції в Парижі країни — переможці в 1-й Світовій війні визначили суму воєнних репарацій для Німеччини — 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років;

1927 — У Лондоні відкрили "Park Lane Hotel" — перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната;

1929 — У Нашвіллі (Теннессі, США) організована перша у світі школа тренування собак-поводирів;

1978 — Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їх руйнівний вплив на озоновий шар Землі;

1996 — Президент Франції Жак Ширак оголосив про цілковите припинення його країною ядерних випробувань;

2002 — Президент США Джордж Вокер Буш назвав Ірак, Іран та Північну Корею "Віссю зла".

Церковне свято:

Священномученика Ігнатія Богоносця за наказом імператора Траяна кинули на розтерзання звірам в Римі 107 року. Після його смерті християни зібрали кістки святого і довгий час зберігали їх у Римі. 108 року мощі були перенесені до передмістя Антіохії. Останнє перенесення трапилося 438 року. Тоді мощі перенесли до самого міста Антіохія.

Коли Антіохія була захоплена персами, мощі повернули до Рима і залишили в храмі, який був побудований на честь священномученика папи Климента (540 рік).

Священномученик Ігнатій Богоносець вів аскетичне життя. Саме він створив антифонний спів, коли під час богослужіння хор співає по черзі. Також залишив після себе сім архипастирських послань, які наставляли в любові до Бога, вірі і добрих справах.

Іменини: Дмитро, Іван, Костянтин, Роман;

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).