Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 8 грудня, 11:35:14

5 листопада: цей день в Україні і світі

05.11.2024   10:17Агенцiя

ДЕНЬ 986 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 986 RUSSIAN AGRESSION

5 листопада відзначають Всесвітній день поширення інформації щодо проблеми цунамі.

Православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Галактіона та Епістими.

Всесвітній день поширення інформації щодо проблеми цунамі

Всесвітній день поширення інформації щодо проблеми цунамі був встановлений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН (A/RES/70/203) у грудні 2015 року за ініціативи представників Японії. Ця країна, що розташована в сейсмонебезпечному регіоні, накопичила значний досвід попередження та ліквідації наслідків від цунамі.

ООН переслідувала кілька цілей. Одна - підвищення обізнаності громадян і представників державних структур про особливості такого стихійного лиха, як цунамі. Інша - вироблення практичних кроків на шляху запобігання можливим руйнівним і згубним наслідкам від цього стихійного лиха. Цей напрям, пов'язаний із угодою про зменшення небезпеки від стихійних лих, став активно розвиватися в ООН 2005 року після страшного цунамі 2004 року.

Дату проведення Дня - 5 листопада - також було обрано за ініціативи японської делегації. Цей вибір пов'язаний з історією "Інамура-но-хі" про селянина, який 5 листопада 1854 року пожертвував своїм майном, щоб врятувати жителів свого села. Він підпалив свій урожай, попередивши про небезпеку жителів села, завдяки чому вони врятувалися. Після цунамі він взяв найактивнішу участь у відновленні села.

Ще цього дня:

1913 - Велика Британія анексувала Кіпр і разом із Французькою республікою оголосила війну Османській Імперії;

1914 - Під час Першої світової війни російські війська почали другу облогу Перемишльської фортеці;

1916 - Імператори Німеччини та Австро-Угорщини проголосили створення Королівства Польща;

1935 - Випущено настільну гру "Монополія".

1953 - У Києві офіційно відкрили міст імені Євгена Патона - першу у світі суцільнозварну конструкцію (зроблену тільки за допомогою зварювання, без використання сполучних матеріалів);

1963 - Відкрито станції київського метрополітену "Політехнічний інститут" і "Завод "Більшовик" (тепер "Шулявська");

1964 - Відкриття тролейбусного руху в Чернігові;

1965 - Відкрито станції київського метрополітену "Гідропарк", "Лівобережна" і "Дарниця", а також електродепо "Дарниця".

1968 - Василь Макух вчинив на Хрещатику самоспалення на знак протесту проти колоніального становища Української РСР та окупації Чехословацької Соціалістичної Республіки;

1971 - Відкрито станції київського метрополітену "Святошин", "Нивки" та "Жовтнева" (нині "Берестейська");

2015 - В Україні розпочато Національну програму із запобігання дорожньо-транспортному травматизму дітей та молоді Traffic Challenge.

Цього дня народилися:

530 років від дня народження Ганса Сакса (1494-1576), німецького поета, драматурга, музиканта;

170 років від дня народження Поля Сабатьє (1854-1941), французького хіміка, лауреата Нобелівської премії в галузі хімії (1912);

120 років від дня народження Якова Порфировича Білоштана (1904-1985), українського літературознавця;

100 років від дня народження Ігоря Олександровича Шведова (1924-2001), українського письменника, журналіста, драматурга, актора, засновника і художнього керівника Київського театру історичного портрета (з 1975 р.);

90 років від дня народження Кіри Георгіївни Муратової (1934-2018), української кінорежисерки, сценаристки, актриси.

Церковне свято:

День пам'яті мучеників Галактіона та Епістимії

Галактіон і Епістимія жили близько 250 року в місті Емесі (Фінікія). За переказами, Галактіон був пізньою дитиною: його батьки довгий час залишалися бездітними, але після того, як охрестилися, у них народився син. Його також виховали в християнській вірі і дали йому гарну освіту.

Юнака заручили з дівчиною Епістимією, але з весіллям він не поспішав. Це не дуже подобалося родині нареченої, тоді Галактіон розповів, що одружитися йому не дозволяє те, що дівчина - язичниця. Епістимія прийняла християнство, а хрестив її сам Галактіон. Через деякий час вони роздали своє майно нужденним, а самі пішли на гору Публіон, де були таємні жіночий і чоловічий монастирі. Там вони прийняли чернечий постриг і провели кілька років.

Це були часи правління імператора Деція і намісника Секунда, які влаштовували гоніння на християн. Коли правителю донесли про таємні обителі, він відправив туди своїх воїнів. Ченці встигли втекти в гори, а Галактіон залишився в келії. Його повели на суд до правителя. Епістимія, побачивши це, вийшла з укриття. Обох катували, щоб змусити відректися від віри, але безуспішно. Святі Галактіон і Епістимія померли мученицькою смертю.

Іменини: Гавриїл, Григорій, Тимофій.

Останні новини Чернігівщини

Президентську відзнаку «Золоте серце» отримала волонтерка з Чернігівщини Оксана Тунік-Фриз 16:50

За вагомий особистий внесок у надання волонтерської допомоги та розвиток волонтерського руху відзнакою Президента України «Золоте серце» нагороджена Оксана Тунік-Фриз.

Головний фінансовий документ Чернігова: виконком схвалив проєкт бюджету на 2025 рік 16:18

Сьогодні, 6 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради схвалив пропозиції проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік.

Директору комунального підприємства повідомлено про підозру у незаконному видобуванні питних підземних вод 15:54

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру директору одного з комунальних підприємств Прилуцького району у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (питних підземних вод), вчинене службовою особою з використанням службового становища (ч. 3 ст. 240 КК України).

Спільна праця аудиторів та Прилуцької міської ради сприяє вдосконаленню процесу управління в громаді 15:31

Аудитори Чернігівщини провели державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період з 01.07.2021 по 31.03.2024 та зафіксували низку чинників, що мали негативний вплив на ефективність роботи та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму понад 75 млн грн.

Бюджети Чернігівщини у листопаді 2024 року отримали 2,1 мільярди гривень податків 14:50

Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінну сплату податків та підтримання економічної безпеки нашої держави, забезпечення фінансовими ресурсами Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини