Щоб чути і бути почутими – і владі, і громадянам потрібна політична воля
У квітні експерти Міжнародного Центру перспективних досліджень у прес-центрі «Чернігівський вибір» презентували результати дослідження «Інклюзивна та легітимна конституційна реформа: вибір процесу».

руки
У зв’язку із політичними процесами в Україні тема конституційної реформи стає все більш популярною та актуальною. Про зміни до Конституції найчастіше згадують українські політики, коли треба змінити правила гри або зробити більш зручні умови для свого правління. Основний Закон за останні 20 років владці змінювали декілька разів, жодного разу не звернувшись до народу України з тим, щоб обговорити зміни та бачення ним (народом) цих змін. Не залучалися до обговорення та дискусій експерти, представники громадських організацій, аналітики. Фактично Президент та народні депутати монополізували установчу владу, позбавивши народ України права впливати на владу.
Але Основний Закон вищий за політичну доцільність певного моменту або бажання конкретного політика чи політичної сили. Конституція – це установчий акт народу, який визначає правила співіснування особи, суспільства і держави. Необхідно закрити можливості перекручування конституційних норм, їх довільного трактування, і створити умови неухильного дотримання Конституції всіма суб’єктами конституційного процесу.
Експерти Міжнародного Центру перспективних досліджень проаналізувавши процеси, що відбувалися в ході конституційної реформи, прийшли до такого висновку: «Конституція України з часу свого прийняття була неодноразово змінена, оскільки її текст містив багато положень, що потребували адаптації до тогочасних реалій українського суспільства. Наразі актуальними є питання перезавантаження політичної системи, дуалізму влади й проведення децентралізації, однак їх вирішення можливе лише після проведення конституційної реформи».
До речі, про децентралізацію та реформу адміністративно-територіального устрою також було корисним внести зміни до Конституції.
Але повертаючись до теми участі народу України у внесенні змін в чинну Конституції або роботи над новим документом. Важливо, щоб українці долучалися до цих процесів. Якщо громадянин хоче бути членом громадянського суспільства, він повинен бути активним, усвідомлюючи, що Конституція – це головні правила для всіх, які будуть безпосередньо визначати його економічне, соціальне та політичне становище.
Експерти МЦПД у своєму дослідженні підкреслюють, що інклюзивність (залучення громадськості) конституційного процесу напряму впливає на її легітимність (обов’язкове визнання та підтримку). Легітимність є обов’язковою ознакою демократичної держави і є запорукою добровільного виконання приписів Основного закону держави її громадянами. Саме широке залучення громадськості до процесу розроблення проекту конституції гарантує якомога більшу концентрацію “низових” ініціатив. Ці пропозиції мають потенціал до відображення реального стану суспільства, демонстрації ставлення громадян до тих чи інших актуальних проблем, які має розв’язати конституційна реформа.
Для проведення ґрунтовної роботи із громадською думкою, її вивчення, систематизації, а також освіти громадян, необхідні значні часові та фінансові ресурси. Досвід різних країн показує, що якісна інформаційна компанія роботи із населенням може тривати роками. Але чим більш якісно була проведена дана робота, тим вищий ступінь залученості громадян до розробки конституційного проекту у кінцевому результаті.
На думку експертів, існує три варіанти участі громадян у реалізації конституційної реформи: безпосередній, представницький та погоджувальний.
Безпосередньою участю громадян у конституційному процесі можна вважати реальну можливість для населення пропонувати ті чи інші принципи, окремі статті або ж навіть проект конституції, які мають бути опрацьовані установчими зборами чи іншими компетентними органами державної влади.
Представницький рівень участі громадян у конституційному процесі передбачає можливість громадян обирати склад установчого органу, який має займатися розробкою проекту конституції.
Та найнижчий рівень – погоджувальний, передбачає можливість затвердження результатів розробки проекту конституції на всенародному референдумі.
Насправді, залучення громадян має відбуватися на усіх рівнях. При цьому важливою умовою є якість реалізації процесів. Наприклад, немає сенсу питатися думки та проводити консультації з громадськістю, якщо потім не враховувати напрацьоване у подальшій роботі.
А щоб чути і бути почутими – і владі, і громадянам потрібна політична воля. Одним, щоб ставити інтереси громадськості вище за свої власні, а другим – не чекати від політиків «дива» та «приходу месії». Також мають бути забезпечені законодавчі рамки для проведення конституційної реформи, а влада має подбати про дієвість цих механізмів. І найголовніше, влада має реалізовувати державну політику, виходячи з інтересів власних громадян.
Можна припустити, що із зміною влади в Україні відкривається вікно можливостей для проведення системної конституційної реформи, яка б відповідала принципам інклюзивності та легітимності. Тому громадянському суспільству необхідно не втратити шанс, бути активним та вимогливим до влади на шляху реалізації природного права установчої влади.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.