Примусове вивезення населення Чернігівщини в Німеччину в 1942-1943 роках
18 січня – День пам’яті: 75 років з часу початку примусового вивезення населення України в Німеччину (остарбайтерів).
Остарбайтери (нім. OSTARBEITER – “східні робітники”) – німецький термін для означення осіб, які були вивезені нацистами з східних окупованих територій, переважно з України (з майже 3 млн осіб, які були вивезені з території СРСР, 1,7–2,4 млн осіб – українці), під час Другої світової війни на примусові роботи до Німеччини.
18 січня 1942 року із Харкова до Кельна вирушив перший ешелон із 1117 робітниками. Масштабне використання робітників із України розпочалося 1942 року і тривало до 1945-го.
ПРИМУСОВЕ ВИВЕЗЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ЧЕРНІГІВЩИНИ (1942-1943 рр.):
• ЧЕРНІГІВ – 695 осіб
• Батурин (колишній райцентр) – 75
• Бахмач – 99
• Березне (колишній райцентр) – 31
• Бобровиця – 26
• Борзна – 280
• Варва – 150
• Городня – 41
• Гремяч (колишній райцентр) – 45
• Дмитрівка (колишній райцентр) – 50
• Добрянка (колишній райцентр) – 151
• Іваниця (колишній райцентр) – 69
• Ічня – 375
• Козелець – 101
• Комарівка (колишній райцентр) – 137
• Короп – 60
• Корюківка – 200
• Куликівка – 77
• Лосинівка (колишній райцентр) – 25
• Любеч (колишній райцентр) – 240
• Мала-Дівиця (колишній райцентр) – 73
• Мена – 124
• Михайло-Коцюбинськ (колишній райцентр) – 89
• НІЖИН – 415
• Нова Басань (колишній райцентр) – 118
• Новгород-Сіверський – 300
• Носівка – 78
• Олишівка (колишній райцентр) – 131
• Остер (колишній райцентр) – 233
• Понорниця (колишній райцентр) – 200
• ПРИЛУКИ – 6000
• Ріпки – 40
• Семенівка – 10
• Сосниця – 143
• Срібне – 787
• Тупичів (колишній райцентр) – 20
• Холми (колишній райцентр) – 107
• Сновськ – 1687
• Яблунівка (колишній райцентр) – 52
У Чернігівській області проживало станом на 1 січня 1941 р. – 1.784.000 осіб.
Насильно вивезено:
– 41.578 осіб (за даними київської дослідниці Тетяни Пастушенко, яка посилається на німецького історика Марка Шпоерера);
– За підрахунками Управління НКВС у Чернігівській області, які оприлюднені в книзі “Хронологічний довідник про тимчасову окупацію німецько-фашистськими загарбниками населених пунктів Чернігівської області і визволення їх Червоною Армією. 1941–1943. / Упоряд.: П.В. Дніпровський, С.В. Малкієль. – Чернігів, 1947. – С. 3.” число остарбайтерів складало 60.766 осіб.
Сергій Бутко, Український інститут національної пам’яті
Останні новини Чернігівщини
Чернігівська громада стала учасницею проєкту літніх клубів «Грай. Дій. Змінюй» 17:17
Чернігівська міська територіальна громада за результатами відкритого конкурсного відбору стала однією з переможниць проєкту літніх клубів для дітей та підлітків «Грай. Дій. Змінюй», який реалізує громадська організація DOCCU у межах проєкту PlayItForward у співпраці з міжнародною неурядовою організацією War Child Alliance в Україні.
Рада громад області: освіта, інвестиції, житло для ВПО та інші важливі питання розвитку 16:55
Чергове засідання Ради територіальних громад області відбулося у Чернігові 27 липня. На порядку денному – низка питань, що постійно в полі зору й на контролі ОВА, зокрема освоєння освітніх субвенцій, робота центрів життєстійкості, забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом, розроблення інвестиційних планів, забезпечення сталого мобільного зв’язку.
Анна Юр'єва — чемпіонка Європи серед юніорок з веслування на байдарках і каное! 16:13
З 23 до 26 липня в місті Сегед (Угорщина) відбувся чемпіонат Європи з веслування на байдарках і каное серед юніорів та молоді до 23 років, який зібрав найсильніших молодих спортсменів континенту.
У Чернігові вшанували українців, які загинули в полоні 15:37
У Чернігові вшанували пам’ять Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні.
Робота без бар’єрів 15:14
Водій, охоронник, вагар, логіст, менеджер, робітник з благоусторою– 10робочих місць у поточному році облаштовано роботодавцями Чернігівщини для людей з інвалідністю в межах компенсаційної програми служби зайнятості.