Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 19 квітня, 10:59:12

Презентація довідника "Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року"

03.03.2012   16:28Агенцiя

2 березня у м Корюківка Чернігівської області відбулися меморіальні заходи з нагоди 69-тих роковин знищення цього міста 1-2 і 9 березня 1943 р. разом із усіма мирними жителями.

У заходах взяли участь керівництво Чернігівської обласної державної адміністрації, Чернігівської обласної ради, Українського інституту національної пам'яті, Корюківської районної та міської влади, Української спілки в'язнів - жертв нацизму, Всеукраїнського громадського об'єднання "Союз "Народна пам'ять", представники Чернігівського земляцтва у м. Київ, Чернігівської обласної організації ветеранів, громадських та молодіжних організацій, вчителі, працівники культурних установ, свідки Корюківської трагедії, учнівська молодь та жителі міста і району.

У той же день проведено презентацію довідника "Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року" в актовому залі Корюківської школи мистецтв. Вона розпочалася з демонстрації фрагментів документальних фільмів телеканалу "Інтер" "1377 спалених заживо" (автор і режисер Іван КРАВЧИШИН) та Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії "Сівер-центр" "Корюківська трагедія 1943 рік" (автор і режисер Тетяна МИРГОРОДСЬКА).

Під час відкриття заходу начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Людмила БАБИЧ від Корюківщини насамперед відзначила заслугу голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира ХОМЕНКА та заступника голови облдержадміністрації Віктора ТКАНКА у справі відновлення історичної справедливості до загиблих.

Вона також наголосила: "Ми високо цінуємо співпрацю з Українським інститутом національної пам'яті на чолі з його директором, членом-кореспондентом Національної академії наук України Валерієм СОЛДАТЕНКОМ, його допомогу у справі вшанування жертв Корюківської трагедії на державному рівні.

Вдячні за допомогу щодо вшанування пам'яті загиблих корюківчан Українській спілці в'язнів - жертв нацизму, громадській організації інвалідів війни, Збройних Сил Святошинського району Києва, чернігівському земляцтву і, звичайно, його корюківському відділенню у столиці, Чернігівській обласній організації ветеранів та всім іншим громадським організаціям області та України, всім подвижникам".

Л. БАБИЧ поінформувала про роботу в районі щодо увічнення пам'яті жертв трагедії. Зокрема, у минулому році науковими співробітниками Корюківського історичного музею та комісією відділу культури зібрано близько 40 нових свідчень, виявлено 150 нових прізвищ жертв Корюківської трагедії, встановлено 35 невідомих місць поховань періоду березня 1943 року.

У минулому році одним із останніх вагомих проектів співпраці Корюківського історичного музею з Українським інститутом національної пам'яті за сприяння облдержадміністрації та райдержадміністрації стало видання довідника "Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року".
Перший заступник директора Українського інституту національної пам'яті, доктор історичних наук, професор Володимир КРИВОШЕЯ привернув увагу до фундаментальних засад формування політики національної пам'яті: тріумфу і трагедії. Такою є загальноприйнята у цивілізованому світі формула збереження минулого державних націй. Саме за цією логікою і розгортається робота зі вшанування жертв Корюківської трагедії 1943 р.: знання та оцінка трагедії, а далі тріумф життя - збереження пам'яті у відродженій Корюківці. Один із серйозних кроків - видання мартирологу.

Голова Української спілки в'язнів - жертв нацизму, колишній малолітній в'язень нацистського концтабору "Саласпілс", академік Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності Маркіян ДЕМИДОВ розповів про діяльність Спілки щодо інформування європейської громадськості про невідому для них Корюківську трагедію 1943 р. Він високо оцінив створення мартирологу - пам'ять народу не убієнна. М. ДЕМИДОВ передав директору Корюківського історичного музею Олексію Бакуті для установи книгу "Наша доля - вам застереження" - буклет дитячих малюнків конкурсу "Дитинство та юність за колючим дротом в 2 світовій війні".

Начальник управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації Андрій ПОДОРВАН підкреслив, що Указ Глави держави "Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії" поставив заходи щодо вшанування пам'яті загиблих у березні 1943 року на державний рівень. Вперше за майже 7 десятиліть завдяки позиції Президента в Україні заговорили не лише про Корюківку, а й про необхідність пошанування всіх жертв мирного населення у роки війни. А Корюківка - як місце найбільшого нацистського злочину, має стати всеукраїнським символом, місцем всеукраїнського вшанування пам'яті. Він поінформував про діяльність облдержадміністрації у цій справі.

Один із упорядників довідника, представник Українського інституту національної пам'яті у Чернігівській області, науковий співробітник Сергій БУТКО розповів про нове видання, яке здійснено за рахунок коштів Корюківської райдержадміністрації. Він підкреслив, що представлений до уваги читачів довідник "Мартиролог встановлених жертв Корюківської трагедії 1943 року" є проміжним результатом цілеспрямованої роботи дослідників. Мета цього - першого - видання полягає у підготовці найближчим часом остаточного зведеного списку встановлених жертв Корюківської трагедії, публікацію якого планується здійснити у 2012 році у другому виданні.

Довідник відкриває вступна стаття упорядників, де дається стислий опис трагедії та її оцінки відповідно міжнародного права як злочин проти людяності та військовий злочин.
У першому розділі вміщені списки жертв:
список встановлених жертв Корюківської трагедії березня 1943 р. (за матеріалами другого тому "Книга. Скорботи України Чернігівська область") - 1246 осіб;
список жертв Корюківської трагедії (за свідченнями очевидців, зібраними упродовж 2010-2011 рр.) - 134 особи;
список мешканців єврейської національності, які загинули під час Корюківської трагедії 1-2 березня 1943 р. (за матеріалами "Книга Скорботи України. Чернігівська область") - 51 особа;
списки встановлених жертв німецької окупаційної політики у м. Корюківка в 1941-1943 рр. - 206 осіб за даними "Книги Скорботи України" та 5 осіб за свідченнями 2010-2011 рр.;
У другому розділі представлені виявлені у м. Корюківка 35 місць поховань загиблих під час Великої Вітчизняної війни, в тому числі жертв трагедії в березні 1943 р.
У третьому розділі подано фотодокументи з фондів Корюківського історичного музею: фотокартки 10 невідомих жертв Корюківської трагедії.

С.БУТКО наголосив: "Тотальне знищення всього населення Корюківки виявило наочний факт, який дає відповідну характеристику загиблим мешканцям як громаді. Аналіз списків встановлених жертв трагедії за матеріалами другого тому "Книга Скорботи України Чернігівська область" показав, що серед 1246 вбитих карателями 1-2 березня 1943 р. у місті є 51 єврей. Отже, вони вижили після спеціального розшуку та суцільного винищення нацистами впродовж 1941-1942 рр. окупації - політики холокосту, що стало можливо тільки завдяки людяного, гуманного ставлення до них Корюківської селищної громади".

Анатолій ЛАДНИЙ, помічник народного депутата України, керівника парламентської фракції "Реформи заради майбутнього" у Верховній Раді України Ігоря Рибакова, наголосив на необхідності належного вшанування пам'яті жертв Корюківської трагедії. Він сказав, що березнева трагедія 1943 року перервала життя тисяч жителів містечка, знищила цілі родини, завдала втрат декільком поколінням корюківчан, а значить надзвичайно важливим є встановити повний список загиблих, відновивши таким чином історичну справедливість.

Своїми враженнями про трагедію окремого українського містечка в скорботному списку часів Другої світової війни поділився голова Всеукраїнського громадського об'єднання "Союз "Народна пам'ять" Ярослав ЖИЛКІН із м. Кривій Ріг, який відвідав меморіальні заходи разом із знімальною групою ТРК "Рудана" (м. Кривій Ріг). Він розповів, що коли довідався про нацистський злочин такого масштабу й жорстокості, то вирішив цю моторошну історію якнайшвидше донести до громадськості. Як керівник творчої групи проекту створення документального фільму про Корюківську трагедію 1943 р. він повідомив, що його презентація відбудеться вже в найближчий час. Зйомки фільму були проведені у січні 2012 р. Я. ЖИЛКІН також заявив про намір сприяння та допомоги корюківчанам у справі перепоховання жертв на територію майбутнього Меморіалу.
 

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини