Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 11:47:03

Сергій Таран: "Дві найбільші загрози виборам: перша – це підкуп, друга – популізм". ВІДЕО

21.07.2015   12:47

20 липня у Чернігові відбулася прес-конференція політолога Сергія Тарана на тему «Закон про місцеві вибори та децентралізація: нова якість політики?».

Експерт розповів журналістам про децентралізацію, озвучив позитивні та негативні сторони Закону про місцеві вибори, прокоментував п'ять найбільших інтриг закону про місцеві вибори.

- В Україні зараз відбуваються два процеси: перший - децентралізація, другий - боротьба з сепаратизмом та фактично війна. Ці два процеси не поєднуються. Жодна з країн Європи, які проводила децентралізацію та реформи не робила це в умовах війни, - зазначив Сергій Таран.
За його словами ці два процеси мають різні вектори. Але Україна має зробити все це одночасно. Всі країни, які успішно провели децентралізацію у Східній Європі, ніколи не стикалися з подібними проблемами. Наприклад, Польща, яка зараз пишається своєю реформою децентралізації, вони навіть вважають що це їх найкраща реформа. Вони вважають, що найкраща реформа, яка  зробила Польщу Польщею - це передача влади на рівень громад. Інші країни, де відбулася децентралізація ніколи не мали проблем із сепаратизмом.

- Проблеми мав би вирішити закон про місцеві вибори, який теоретично має дати нову якість українській політиці, має запустити більш динамічно місцеву політику, оновити якість української політики, - переконаний Сергій Таран.

Ухвалений закон про місцеві вибори має свої плюси і мінуси. Серед позитивного можливість громадян впливати на партійний список, пошук партіями нових облич та "свіжої крові". Але вже в цьому плюсі є свій мінус. Сергій Таран пояснює:

- Місцева партійна організація двічі подумає чи запрошувати до себе популярних людей в список. Бо ці люди можуть створити їм конкуренцію. Адже одна людина могла роками інвестувати в розвиток партійної структури сили гроші та інші ресурси, піде на вибори, набере популярних осіб вони по рейтингу пройдуть, а ці партійці, які інвестували кошти просто не пройдуть. Тому є великі сумніви, що цей закон стимулюватиме партії шукати нових людей, які у подальшому стануть вагомими конкурентами.

Крім того, закон стимулює конкуренцію не лише між представниками різних політичних сил, а і між кандидатами однієї партії в округах. Тобто кандидат має побороти не лише своїх опонентів, а і перемогти однопартійців в інших округах. Таким чином кандидати будуть воювати на два фронти. І невідомо яка для них боротьба буде гострішою.
На думку політолога питання командності та єдності в  у партіях може буде підірване.

- Ми маємо пам'ятати, що в Україні всі політичні сили і проекти ніколи не гинули через зовнішні чинники. Вони розпадалися через внутрішні суперечки, коли їх  члени сварилися між собою. До українських політичних партій дуже добре підходять слова Володимира Леніна: "Внутрішньополітична боротьба завжди переважає міжпартійну боротьбу". Це калька з висловлювання Дарвіна. Проте для політичних партій завжди на першому місці має бути єдність команди. А у нас політичні проекти живуть не більше 4 років. Новий закон про вибори загострює внутрішньопартійну конкуренцію,  - наголосив Сергій Таран.

При цьому новий закон про місцеві вибори він сприятиме укрупненню політичних сил. Нові політичні проекти, які тільки з'являються, матимуть  менше шансів. А великі партії, які довго живуть в країні, сприяють зміцненню політичної системи. З іншого боку це тактично погано, бо нівелює конкуренцію між політичними силами і консервує той політикум, який є зараз.

Сергій Таран розповів журналістам і про обіцяні п'ять інтриг, які будуть характерні виборчій кампанії на місцевому рівні.

Перша інтрига полягатиме в тому, що насправді місцеві вибори справді матимуть значення. На цих місцевих виборах ми дійсно побачимо, які політичні сили матимуть шанси на наступних парламентських і, головне, президентських виборах. Враховуючи реформу децентралізації, ці вибори матимуть велике значення для українського політикуму.

Друга інтрига - скільки насправді громадян підуть у політику. Це цікаво і на фоні реформи самоврядування, адже передаються повноваження на місця - громадянам - а вони насправді дуже мало цікавляться політикою.

Третя інтрига - наскільки спрацюють дві найбільші загрози: перша - це підкуп, а друга - це популізм. Причому загроза популізму набагато більша, ніж будь-який авторитарний лідер. Тому що, коли авторитарний лідер захоплює владу і утворює диктатуру, то всі знають що з того вийде. А коли популіст втілює інстинкти натовпу, то ніхто не знає до чого це приведе. Майдан 2014 став для всього світу прикладом того, коли диктатор при владі, а Греція 2015 року є демонстрацією того, що буває коли популісти захоплюють владу. До речі, ці два стани можуть постійно заміщувати один одного. І для України дуже важливо вийти з цієї гойдалки.

Четверта інтрига - вибори мерів міст відбуватимуться у два тури. Це цікаво, бо логіка двох турів відрізняється від виборів в один тур. У другому випадку конкурент має найбільший рейтинг. А для першого туру конкурентом стає другий номер, бо треба пройти у другий тур і зібрати голоси інших кандидатів. І це створює зовсім несподівані союзи після першого туру. Я переконаний що це буде зовсім інша динаміка на рівні кожного міста.

П'ята інтрига - конкуренція всередині партійних структур буде не меншою ніж зовні. І для журналістів це означатиме дуже багато цікавого, бо все те, що раніше приховувалося було у вигляді таємної інформації буде у вигляді публічних дискусій, провокацій і також сподіваюся чесної конкуренції.

На думку Сергія Тарана місцеві вибори у 2015 році матимуть зовсім інші дискусії, ніж у 2010 чи 2012 роках. Тоді дебати точилися навколо питань, які розколювали суспільство - вступ до  ЄС чи до митного союзу, до якої церкви ходити, якою мовою говорити. Це абсурдні питання, які розколюють суспільство. Зараз основними темами політики вже не будуть питання ідентичності - це означає те, що суспільство не буде розколюватися. Дискутувати будуть з питань боротьби з корупцією, реформування, тощо. Перше чим буде відрізнятися від кампанії 2010 року - вона буде іншою за змістом. Але на думку політолога основними проблемами місцевих виборів можуть стати підкуп і популізм.
 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.

Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи: як держава планує залучити їх до ринку праці?

Більше 80% фахівців з інвалідністю в Україні не мають роботи: як держава планує залучити їх до ринку праці? 11:35

А ви знаєте, що в Україні понад 2,7 млн людей з інвалідністю? І лише 16% із них мають роботу. Невже так мало фахівців хочуть працювати? Певно, що ні. Одна із причин, що зупиняє людину з інвалідністю податися на вакансію - це відсутність належних умов для роботи.

10 модульних укриттів планують встановити поруч із зупинками громадського транспорту 11:31

Про це повідомив під час загальноміської наради 23 квітня в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако. Зараз у місті вже є шість таких захисних споруд і їх кількість збільшать коштом міського бюджету до 16.

 Корюківські поліцейські повідомили про підозру чоловіку, який чинив домашнє насильство щодо своєї матері

Корюківські поліцейські повідомили про підозру чоловіку, який чинив домашнє насильство щодо своєї матері 11:28

Житель Корюківського району за свої протиправні дії понесе кримінальну відповідальність. Йому загрожує до двох років позбавлення волі.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 11:26

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 3 пожежі.