Чернігівщина — на Європейському регіональному саміті шкільного харчування: обмін досвідом і нові можливості для розвитку
Перший Європейський регіональний саміт шкільного харчування відбувся 12-13 листопада у Києві.
Головна мета заходу – об'єднати зусилля для зміцнення програм шкільного харчування не лише в Європі, а й за її межами.
Саміту передувало приєднання України до Коаліції шкільного харчування у 2023 році. Саме ця зустріч дала можливість продемонструвати досягнення нашої країни в реформуванні шкільного харчування, а також отримати нові ідеї для подальшого розвитку.
Подія зібрала близько 500 учасників із різних куточків України та світу. Від Чернігівщини долучилися заступник голови ОДА Іван Ващенко, начальник Управління освіти і науки ОДА Юрій Музика, керівництво Кіптівської, Куликівської та Чернігівської громад.
Саміт урочисто відкрив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, який у своєму виступі зазначив, що здоров'я наших дітей – безумовний пріоритет України: «1,8 млн учнів середніх шкіл забезпечені харчуванням. З них близько половини харчуються безкоштовно гарячими сніданками або обідами за рахунок коштів, які надає держава. З цього навчального року безкоштовне гаряче харчування доступне для усіх учнів початкових класів. Цього року Уряд спрямував на місця 2 млрд грн».
Загалом, за словами Прем'єр-міністра, реалізуються 172 проєкти, які створять комфортні умови приготування їжі та харчування для понад 150 тис. учнів: «1,5 млрд грн ми виділили на капітальний ремонт шкільних їдалень та на закупівлю для них сучасного обладнання».
Реформу шкільного харчування в Україні іноземним делегатам презентували перша леді Олена Зеленська, міністр освіти і науки України Оксен Лісовий та міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Перша леді нагадала про ключові етапи запуску реформи, яка розпочалася ще до повномасштабної війни, та наголосила на важливості адаптації програми в умовах воєнного часу.
«Їжа – значна складова успіхів у навчанні й житті. Тому найперше ми зібрали за одним столом одночасно багато різних інституцій: Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти і науки, Міністерство економіки, представників громадських організацій, включно з експертами в галузі харчування, кухарів, лікарів, нутриціологів, дієтологів – і почали діяти, крок за кроком», – сказала Олена Зеленська.
Міністр освіти і науки Оксен Лісовий розповів про чотири стратегічні цілі реформи, які сприяють не лише покращенню харчування в школах, а й розвитку місцевих громад та формуванню культури здорового способу життя серед дітей. Йдеться про посилення спроможності громад, модернізацію інфраструктури шкільних їдалень, розвиток кадрового потенціалу та комунікацію здорового харчування.
«Цьогоріч ми маємо 1,5 мільярда гривень субвенцій на облаштування харчоблоків у шкільних їдальнях. Здорове харчування дітей у школах починається з оновлення обладнання та перегляду підходів до всього технологічного процесу. Найголовніше, що ми повинні усвідомлювати: коли говоримо про реформу шкільного харчування, ми маємо на увазі не лише забезпечення дітей обідами, а й більш глобальні питання — створення нової культури здорових харчових звичок», — зазначив Оксен Лісовий.
Міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко поділився досягненнями реформи шкільного харчування, нагадавши, що за чотири роки її впровадження розроблено нове меню для шкіл, розпочато модернізацію матеріально-технічної бази навчальних закладів, а також проведено національні форуми для представників громад.
«Мета реформи шкільного харчування — сформувати у дітей здорові харчові звички та закріпити їх. Бо це про збереження їх здоров’я і зараз, і в майбутньому. Тому попри війну ми продовжуємо активно працювати над втіленням реформи. І нам є чим пишатися: це і оновлені норми харчування, в які закладені усі необхідні для гармонійного розвитку дітей продукти, і затверджене сезонне меню, і вимоги до безпеки харчових продуктів. Ми з радістю готові ділитись цим досвідом з партнерами по Коаліції заради того, аби її амбітна мета — забезпечити кожній дитині до 2030 року можливість щодня отримувати здоровий, поживний обід у школі — була досягнута», — наголосив Віктор Ляшко.
Саміт проходив на двох сценах — головній та регіональній, що дозволило охопити широкий спектр тем.
На головній обговорювалися ключові питання, пов'язані зі шкільним харчуванням та його впливом на суспільство. Учасники зосередилися на кількох основних темах, зокрема, забезпеченні якісного харчування для школярів як в Європі, так і в Україні, а також його впливі на успішність учнів та їхнє загальне самопочуття. Іншою важливою темою стала роль харчування у здоров'ї дітей.
Предметом окремої дискусії став економічний аспект програм шкільного харчування. Спікери обговорювали, як реалізація таких програм не тільки покращує життя учнів, а й може сприяти розвитку місцевих економік через підтримку фермерів та створення нових робочих місць в регіонах.
Ще однією важливою темою саміту стали ініціативи сталого фінансування програм шкільного харчування. Учасники обговорювали механізми забезпечення довгострокового фінансування цих програм, що є критично важливим для їхньої стійкості та подальшого розвитку.
На другій, регіональній, сцені саміту йшлося про реалізацію програм шкільного харчування на місцевому рівні. Зокрема, порушено питання модернізації шкільних їдалень і кухонь, а також необхідності будівництва нових об'єктів і оновлення наявних для покращення інфраструктури. Говорили і про підготовку спеціалістів, які працюватимуть за новими стандартами.
Для всіх гостей саміту протягом першого дня працювала шоу-кухня, де кухарі готували страви зі шкільного меню. Всі учасники мали змогу їх скуштувати, оцінити якість і смак.
Крім того, працювала експозона, де було представлено близько 40 проєктів з різних регіонів України, які на власному прикладі демонстрували, як реформа шкільного харчування реалізується на місцях.
Здобутки та напрацювання презентувала і Чернігівщина. Так, на сьогодні виконується Обласна програма реалізації Стратегії реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року, що передбачає збільшення кількості учнів, охоплених гарячим харчуванням, оновлення харчоблоків та їдалень, підготовку фахівців для організації гарячого харчування в закладах загальної середньої освіти.
Цьогоріч область отримала 52,5 млн грн державної субвенції на харчування учнів 1-4 класів. Додатково Всесвітня продовольча програма ООН упродовж поточного навчального року фінансуватиме 30% щоденних гарячих обідів для школярів молодшої ланки, які навчаються у 242 школах області.
Безкоштовно на Чернігівщині харчуються понад 36 тисяч учнів, із них майже 26,5 тисячі — діти, які постраждали внаслідок воєнних дій, понад дві тисячі — з-поміж ВПО.
Опановувати теорію сучасних технологій здорового харчування продовжують майстри виробничого навчання закладів професійної освіти. Процесом перенавчання охоплено шкільних кухарів та працівників харчоблока.
Зусиллями громад реалізовано два проєкти з модернізації харчоблоків — у Чернігівській гімназії № 34 та Корюківському ліцеї № 1. У десяти закладах загальної середньої освіти за рахунок державної субвенції та співфінансування із місцевих бюджетів триває ремонт харчоблоків на загальну суму 100 млн грн. Окремо за державні кошти будується приміщення для нової їдальні Іванівського ліцею. Крім цього, фінансову підтримку область отримала від організацій DECIDE і ACTED. Триває пошук донорів, які допоможуть реалізувати проєкти зі створення кулінарного хабу з функціоналом опорної кухні на базі Чернігівського центру професійно-технічної освіти та базової кухні в Прогресівському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.
Загалом саміт об’єднав представників більш ніж 20 міжнародних організацій, серед яких — Всесвітня продовольча програма (WFP), Temet International Oy Ltd, Італійське агентство з розвитку співпраці (AICS), Консорціум досліджень у сфері шкільного харчування та охорони здоров’я, JICA, Партнерство з розвитку дітей, KEK-CDC, Швейцарське агентство з розвитку та співпраці (SDC) та Світовий банк, ЮНІСЕФ, Бюро ВООЗ в Україні, ПРООН (UNDP), Швейцарсько-український проєкт «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» DECIDE. У заході взяли участь представники урядів та посольств понад 20 країн.
Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації
Останні новини Чернігівщини
Президентську відзнаку «Золоте серце» отримала волонтерка з Чернігівщини Оксана Тунік-Фриз 16:50
За вагомий особистий внесок у надання волонтерської допомоги та розвиток волонтерського руху відзнакою Президента України «Золоте серце» нагороджена Оксана Тунік-Фриз.
Головний фінансовий документ Чернігова: виконком схвалив проєкт бюджету на 2025 рік 16:18
Сьогодні, 6 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради схвалив пропозиції проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2025 рік.
Директору комунального підприємства повідомлено про підозру у незаконному видобуванні питних підземних вод 15:54
За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру директору одного з комунальних підприємств Прилуцького району у незаконному видобуванні корисних копалин загальнодержавного значення (питних підземних вод), вчинене службовою особою з використанням службового становища (ч. 3 ст. 240 КК України).
Спільна праця аудиторів та Прилуцької міської ради сприяє вдосконаленню процесу управління в громаді 15:31
Аудитори Чернігівщини провели державний фінансовий аудит бюджету Прилуцької міської територіальної громади за період з 01.07.2021 по 31.03.2024 та зафіксували низку чинників, що мали негативний вплив на ефективність роботи та призвели до упущених вигод і неефективних витрат на загальну суму понад 75 млн грн.
Бюджети Чернігівщини у листопаді 2024 року отримали 2,1 мільярди гривень податків 14:50
Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за сумлінну сплату податків та підтримання економічної безпеки нашої держави, забезпечення фінансовими ресурсами Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.