Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 03:35:32

Податкова реформа на місцевому рівні – можливості і загрози

17.08.2012   12:07Агенцiя

15 серпня в Експертному клубі «Чиста політика» відбулася заключна прес-конференція «Податкова реформа на місцевому рівні – можливості і загрози» у рамках проекту «Місцеві податки: громадський моніторинг впливу податкової реформи на фінансову самостійність місцевих бюджетів».

Організатором прес-конференції виступив Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень.

Головною метою прес-конференції  була презентація результатів проекту  та висловлення думок експертів щодо подальшого розвитку податкової реформи в Україні.

Під час заходу президент  Поліського фонду Геннадій Максак розповів про основні реалізовані етапи  проекту:

- Аналіз змін у податковому законодавстві на національному та місцевому рівнях.
- Проведення глибинних інтерв’ю з представниками фінансових підрозділів органів влади та самоврядування на рівні міста Чернігова, Чернігівського району та Чернігівської області.
- Аналіз дохідних частин бюджетів Чернігівської області, Чернігівського району та м. Чернігова за період 2009-2011 років.
- Надання рекомендацій до органів влади та самоврядування місцевого та державного рівнів з метою підвищення ефективності податкової політики.

Керівник проекту Максим Корявець розповів про реакцію суб’єктів прийняття рішень стосовно наданих рекомендацій. Він зазначив, що до переліку органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, що надіслали письмові відповіді на подані рекомендації увійшли: Державна податкова служба (ДПС) України, Чернігівська обласна рада та фінансове управління Чернігівської міської ради.

Зокрема, у листі-відповіді від Першого заступника Голови Державної податкової служби України А.В. Головача було надано інформацію про роботу ДПС у сфері консультаційної та роз’яснювальної допомоги для платників податків. Зокрема, було наголошено на роботі інформаційно-довідкового департаменту ДПС України, який надає інформаційно-довідкові послуги по телефону, факсом та електронною поштою.

У більш практичній площині на надані рекомендації відреагували органи місцевого самоврядування.

У листі від заступника голови Чернігівської обласної ради В. В. Мельничука повідомлялося про  те, що питання оцінки ефективності встановлених на даний час місцевих податків та зборів буде включено до порядку  денного на засіданні постійної  комісії обласної ради з питань бюджету  і фінансів.

В свою чергу листом від начальника фінансового управління  Чернігівської міської ради В.Е. Бистрова повідомлялося, що питання оцінки ефективності встановлених у м. Чернігові місцевих податків та зборів буде розглянуто на засіданні постійної комісії Чернігівської міської ради з питань соціально-економічного розвитку, фінансів та бюджетів.

Керівник проекту зазначив, що подання рекомендацій щодо утримання від введення з 1 липня 2012 року податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, направлених до Міністерства фінансів України, могло стати одним з факторів на шляху до підписання Президентом України 22 червня 2012 року закону № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм». Закон подовжує мораторій на введення в дію податку на нерухоме майно до 1 січня 2013 р.

Експерт проекту Максим Забаштанський надав загальну оцінку процесу впровадження податкової реформи у Чернігівському регіоні та охарактеризував основні перешкоди на шляху вдосконалення податкового законодавства.

Найголовнішим позитивним моментом у впровадженні Податкової реформи  в Україні, на думку експерта, є прийняття Податкового кодексу, який дозволив кодифікувати податкове законодавство. За рахунок цього:
- підвищено стабільність податкової законодавчої бази загалом;
- створено законодавчі передумови для удосконалення електронної системи адміністрування податків та спрощено процес подання податкової звітності;
- скасовано ряд податків та зборів з низькою фіскальною здатністю та високими витратами на адміністрування;
оптимізовано процес адміністрування податкових платежів за рахунок зменшення їх кількості;
створено передумови для підвищення прозорості діяльності суб’єктів господарювання.

Проте, як зазначив експерт, надходження коштів від місцевих податків і зборів під впливом податкової реформи зазнали незначних змін в напрямку зростання, але їх питома вага в структурі доходів місцевих бюджетів залишається дуже низькою, що спричиняє значну фінансову залежність місцевих бюджетів від загальнодержавних джерел фінансування.

Велику питому вагу в структурі доходів досліджуваних бюджетів мають офіційні трансферти, що підкреслює значну централізацію розподілу бюджетних фінансових ресурсів, пряму залежність від Державного бюджету України та низьку фінансову самостійність місцевих бюджетів.

Основною причиною такого стану речей залишається централізована бюджетно-податкова система України, за якої значна частина податкових надходжень спрямовується до Державного бюджету України.

Експертний клуб "Чиста політика"

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.