Космічні технології втілені в зброю
Протягом останніх років на ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» здійснюється виготовлення систем керування вогнем броньованої техніки та бойових модулів.

З початком проведення антитерористичної операції на Донбасі чимало вітчизняних підприємств ОПК у рази збільшили обсяги виробництва, адже військо потребувало технічного підсилення. Втім після розірвання коопераційних зв’язків із підприємствами РФ деякі з них були змушені шукати нові ніші на ринку ОВТ. Тим, у кого було високотехнологічне, гнучке виробництво, вдалося розширити спеціалізацію, а заразом і поповнити портфель замовлень на свою продукцію. Серед них і ПАТ «Чернігівський завод радіоприладів» («ЧеЗаРа»), на якому сьогодні близько 1000 працівників.
Протягом майже 50 років свого існування підприємство електронної промисловості працює в галузі космічного приладобудування. Заступник генерального директора — технічний директор ПАТ «ЧеЗаРа» Микола Пасічний розповів, що сьогодні фактично жоден космічний корабель не здійснює польоти без апаратури, яку виробляє завод. Зокрема це командно-вимірювальна система «КВАНТ», яка забезпечує контроль роботи двигунів розгінного блоку пілотованих і транспортних кораблів.
Крім того, на підприємстві виготовляють систему «СІРІУС», за допомогою якої збирається інформація з датчиків космічного корабля. Також вона забезпечує збереження інформації на ділянці відсутності радіозв’язку з наступним її передаванням. «СІРІУС» використовується на ракетно-космічних носіях «Зеніт-3SL», «Зеніт-3SLБ», «Зеніт-3SLБФ», «Дніпро», «Циклон» у межах участі України в багатьох міжнародних космічних проектах.
За словами Миколи Пасічного, протягом останніх років на ПАТ «ЧеЗаРа» активно розвивається порівняно новий вид діяльності — виготовлення систем керування вогнем броньованої техніки та бойових модулів. Фахівцям підприємства в короткі строки вдалося створити бойові модулі «Десна» та «ІВА». До речі, останній його виробники вважають унікальною розробкою на вітчизняних теренах у класі полегшених модулів. Аналогів БМ «ІВА» в Україні поки що немає.
Втім основною продукцією для Збройних Сил України є електронно-оптичні системи, що дозволяють знаходити ціль, вести спостереження за полем бою і здійснювати повний комплекс управління системою озброєння бойових машин. Зокрема, до них належать «ТРЕК-М» (встановлюється на БТР-3Е1), «ТАНДЕМ-2» (встановлюється на БМП-1), «ТРІАДА» і «ПАНОРАМА-2П», яка є пристроєм колового огляду для пошуку і виявлення цілей командиром екіпажу машини. Всі вони пройшли випробування та встановлюються на різні зразки української техніки. Також на заводі вже розроблені направляюча для ПТКР транспортно-пускового контейнера на бойовому модулі, механізми повороту башти та механізми підйому озброєння БМП, БТР та іншої легкоброньованої техніки.
Триває робота і над радіолокаційними системами — дітищами заводу в цьому напрямку є мобільна РЛС кругового огляду «Дельта» та «Дельта-М». Для ВМС України фахівці заводу освоїли виробництво універсального комплексу управління вогнем «Катран» для всіх типів кораблів та катерів і корабельної артилерійської установки КАУ-30.
У співпраці з ДП «ВО «Південний машинобудівний завод», ДП НДІ «Квант», ПАТ «НВО «Київський завод автоматики імені Г. І. Петровського» заводу «ЧеЗаРа» вдалося налагодити виробництво продукції за різними спрямуваннями — від космічного і військового до цивільного. Словом, нині підприємству є що запропонувати війську для його підсилення.
http://na.mil.gov.ua/29112-kosmichni-texnologi%D1%97-vtileni-v-zbroyu
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.