Стан посівів викликає занепокоєння через складні погодні умови
Різкий перепад температур, відсутність снігового покриву – величезний стрес для озимих культур. Не менш негативно вплинула на рослини і посуха, яка почалася з середини липня і спричинила розтягування періоду посівної. Як результат – в південних районах області місцями настільки низька зволоженість грунтів, що зерно не проростало. Як сильно вплинуть складні погодні умови на врожайність, Чернігівська обласна Державна телерадіокомпанія дізнавалась в департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації.
Цього року озимих посіяно на площі понад двісті двадцять п’ять тисяч гектарів, що на двадцять тисяч більше, ніж минулого. При цьому значно зросла кількість саме пшениці, а жита, навпаки, зменшилась. Це пов’язано з нерентабельністю останнього – вже понад два роки культура не затребувана на зерновому ринку.
Та стан посівів викликає занепокоєння. Аграрії відзначають: такої посушливої осені, як цьогоріч, не було вже кілька десятків років. «Посуха почалася з середини липня, нетипова погода спричинила розтягування періоду посівної, хто сіяв за рекомендаціями науковими, хто чекав опадів. Тому розтягнулися дещо в часі» — каже директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Олександр Савченко.
У грунті недостатньо продуктивної вологи, відзначають фахівці обласного центру з гідрометеорології. Тож в доброму стані знаходиться лише 22% посівів, в задовільному – 54, а решта – в слабкому й зрідженому.
Олександр Савченко: «Буквально ті днів 10, що була плюсова температура, навіть в деяких районах вегетація відновилась, дещо покращили ситуацію дощі і відтавання снігового покриву, але сильно воно не відобразилось на покращенні. Крім того, стресова температура дуже сильно вплинула, зокрема різкий перепад з плюса до мінус десять».
А це – удар по озимині. Така ситуація може негативно вплинути на рівень врожаю, кажуть аграрії. Як і підвищення цін на пально-мастильні матеріали – через це добрив було внесено менше запланованої кількості. Окрім зернових, посіяно майже 24 тисячі гектарів ріпаку. Культура ця дуже примхлива й вибаглива до температурного режиму.
Олександр Савченко: «На сьогоднішній день уже є дані, що 4 тис га повністю загинуло, решта під великим питанням. Фаза розвитку була недостатня, є великий ризик, що всі ці площі будуть пересіяні на весні».
Та у департаменті агропромислового розвитку запевняють, що хвилюватися за продовольчу безпеку не варто. Хоч погодні умови і не дуже сприятливі, область зможе забезпечити себе необхідним.
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.