В Чернігові обговорили проблеми держзакупівель
Сьогодні, 26 вересня, в готелі «Придеснянський» відбувся кругли стіл на тему «Висвітлення результатів проекту «Створення умов для боротьби з корупцією в сфері державних закупівель».
Експерти та журналісти поговорили про те, чому новий Закон про закупівлі не працює, чому зриваються тендери, які способи «обійти» Закон продовжують використовувати та як реагує прокуратура та Антимонопольний комітет на заяви громадських активістів щодо можливих порушень під час закупівель.
Нагадуємо, що з квітня 2014 року Чернігівська обласна громадська організація Центр політичних студій та аналітики реалізовувала в області проект «Створення умов для боротьби з корупцією в сфері державних закупівель».
Протягом шести місяців громадські аудитори проводили комплексний моніторинг державних закупівель регіональних органів влади. Об’єктами дослідження стали тендери в освітній, медичній, будівельній сферах Чернігівської області. Крім моніторингу були проведені спеціальні фокус-групи. Таким чином, після завершення проекту аудитори отримали повну інформацію про державні закупівлі в області.
Частим випадком виявилася наявність відмін тендерів. До того ж єдиним учасником відмінених тендерів часто буває учасник майбутньої переговорної процедури закупівель, з яким і укладається договір.
В документації конкурсних торгів нерідко зустрічаються і дискримінаційні вимоги до учасників торгів. Так, крім визначення у вимогах кількості укладених договорів визначаються і роки або період їх укладання (наприклад, два договори, укладені протягом трьох останніх років, або договори за 2013 рік). Під час громадського моніторингу держзакупівель в ДКТ одного з замовників була виявлена вимога наявності досвіду укладання аналогічних договорів з установами саме державної форми власності. І це при тому, що документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ст.22 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).
Чернігівською обласною громадською організацією «Центр політичних студій та аналітики» було направлено заяви до прокуратури із зазначенням порушень при проведенні держзакупівель та проханням перевірити наведені в заявах факти.
Результатом стало направлення прокуратурою цих заяв за належністю до Чернігівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Відповіді Антимонопольного комітету були однотипними та зводилися до того, що у територіального відділення АКУ відсутні законні підстави здійснювати юридичну оцінку дій замовників торгів.
Тобто, громадськість отримала можливість моніторити держзакупівлі, інформація стала відкритою після прийняття нового Закону, але впливати на процес громадські активісти, як і раніше, не можуть.
В результаті проведення моніторингу та фокус-груп у Чернігівській, Хмельницькій, Дніпропетровській, Херсонській областях експертами «Центру політичних студій та аналітики» були напрацьовані рекомендації, серед яких:
• Повернення обов’язкового навчання членів комітетів з конкурсних торгів.
• Активне інформування замовників та учасників торгів.
• Запровадження пілотних проектів щодо “електронізації” державних закупівель.
• Ліквідація прогалин у нормативному регулюванні процедур держзакупівель.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).