Фонд соціального страхування інформує
Наш співрозмовник – завідувач юридичного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності – Грищенко Олександр Вікторович.
Грищенко Олександр
- Олександре Вікторовичу, скажіть будь-ласка, яка роль відведена Фонду в частині контролю за дотриманням норм чинного законодавства у сфері соціального страхування?
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності забезпечує надання допомог з тимчасової непрацездатності, вагітності і пологів, на поховання, послуг з оздоровлення застрахованих осіб та членів їхніх сімей.
Статтею 28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” від 18.01.2001 року № 2240 передбачено здійснення контролю за дотриманням порядку використання страхувальниками коштів Фонду, достовірністю поданих ними та застрахованими особами відомостей.
Кошти, спрямовані на фінансування всіх видів допомог в області, збільшуються щороку у відповідності до зростання рівня оплати праці. У 2012 році на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг, направлено 124 млн. грн., тоді як у 2011 році – 114 млн. грн.
Отже, природною є необхідність проведення контрольних заходів з перевірки правомірного, ефективного та цільового використання коштів страхувальниками, а також відшкодування збитків, заподіяних бюджету Фонду. Виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду і його робочими органами використовуються всі можливості щодо упередження незаконного заволодіння коштами Фонду. Розроблено дієві заходи для протидії зловживанням, в ході яких опротестовуються всі спроби присвоїти страхові кошти.
Контроль і подальше формування філософії страхувальника про безперспективність намірів діяти всупереч норм чинного законодавства у сфері соціального страхування є одним з пріоритетних завдань.
- Сьогодні роботодавці залучають вагітних жінок у так звані „шахрайські схеми”. Чи є така проблема в Чернігівській області?
Дійсно, декілька років тому в області була ситуація, коли суб’єкти підприємницької діяльності чи господарювання за злочинними схемами укладали з вагітними жінками трудові договори за декілька днів до початку відпустки по вагітності та пологах. Вони встановлювали їм необґрунтовано високі посадові оклади і виплачували премії, які значно перевищували заробітну плату інших працівників і керівника організації. Сумарно зарплата найманих вагітних жінок дорівнювала або наближалась до максимальних розмірів доходу, з якого справляються страхові внески і розраховується допомога (тобто штучно завищувався середній заробіток). Професійного досвіду і навичок для встановлення такого окладу в них не було.
Отже, згадані суб’єкти, не стільки були зацікавлені у працевлаштуванні вагітних, скільки в отриманні у такий спосіб невиправдано великих коштів із Фонду у вигляді відшкодування на виплату допомоги по вагітності і пологах.
При виявленні фактів виплати допомоги у великих розмірах працівниками робочих органів Фонду, по кожному випадку здійснювалися тематичні перевірки страхувальників і, в разі підозри на зловживання та вбачаючи ознаки шахрайства, пов’язаних з такими виплатами, матеріали направлялися для перевірок до правоохоронних органів. З грудня 2008 року фінансування витрат по „шахрайських схемах” було припинено.
Сьогодні цю проблему подолано, завдяки здійсненню контролю за кожним випадком нарахування допомоги у значних розмірах.
Глибоко переконаний, що кардинально вирішити її можливо лише шляхом внесення відповідних змін до Закону України № 2240, а саме „Сума допомоги по вагітності та пологах за весь період відпустки не повинна перевищувати суму заробітної плати (доходу), з якої сплачені страхові внески до Фонду, отриманої застрахованою особою за останні 12 календарних місяців перед настанням страхового випадку, крім випадків, коли застрахована особа не отримувала заробітну плату у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
У всіх випадках сума допомоги по вагітності та пологах в розрахунку на місяць для застрахованої особи не може бути менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку”.
Розмовляла Вікторія Дудко
Останні новини Чернігівщини
Приземлився в районі «Епіцентру»: над Черніговом збили російський безпілотник 17:31
У небі над Черніговом 23 січня збили російський безпілотник, який приземлився в районі гіпермаркету «Епіцентр».
Підозру отримали 13 військових посадовців за незаконне нарахування понад 13 000 000 гривень додаткових виплат, — Нацполіція 16:39
Кошти нараховувались військовослужбовцям, які фактично не знаходилися у зоні ведення активних бойових дій, особам, котрі взагалі не проходили службу або взагалі самовільно залишили військову частину. Серед підозрюваних — командири частин, керівники та службовці окремих підрозділів, колишній начальник обласного ТЦК та СП.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще восьмеро чернігівців 16:16
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затвердив виконавчий комітет Чернігівської міської ради 22 січня.
Державними нагородами відзначено мешканців області 15:15
З нагоди Дня Соборності України Президент Володимир Зеленський відзначив чотирьох мешканців Чернігівщини – медикиню, донора та енергетиків. 20 січня 2025 року Глава держави підписав відповідний Указ.
Чергові перемоги юних біологів з Чернігівщини 14:31
З 14 до 16 січня Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді МОН України спільно з провідними закладами освіти та науковими установами країни організували VI Всеукраїнський турнір юних біологів «Neobio».