«Діалог влади та бізнесу»: легалізація заробітної плати та відповідальність за порушення
Вимоги законодавства України з питань праці та відповідний держнагляд під час війни – сьогоднішня тема чергової онлайн-зустрічі «Діалог влади та бізнесу».
Ця регіональна платформа працює в межах ініціативи Президента України Володимира Зеленського.
Державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства про працю в області здійснює управління інспекційної діяльності Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці. За словами його керівниці Тетяни Осадчої, під час дії воєнного стану проводяться превентивні планові перевірки з питань праці. На цей рік таких, по суті інформаційних, заходів заплановано близько тисячі. Спочатку на підприємство направляється повідомлення про проведення перевірки (не пізніше, ніж за 10 днів), яка може відбутися лише за згодою сторони, яка перевіряється. У разі недопуску перевірка переноситься на наступний період.
Втім здійснюються і позапланові перевірки, зокрема за зверненнями фізичних осіб (або профспілок) про порушення трудового законодавства. Підставою може бути і виявлення порушень строків виплати заробітної плати більш як за один місяць, а також настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Варто зазначити, що фізична особа може звернутися як до центрального органу (м. Київ, вул. Вавілових, 10, https://kyiv.dsp.gov.ua/), так і регіонального (м. Чернігів, вул. П’ятницька, 39, https://cn.dsp.gov.ua/). Важливо, що при проведенні позапланової перевірки до уваги беруться лише зазначені у зверненні питання. У протилежному випадку – це порушення з боку інспектора праці.
Як поінформували представники Держпраці в області, надходить багато листів з повідомленнями про можливі неоформлені трудові відносини на підприємствах. У такому випадку передбачена лише інформаційно-роз’яснювальна робота із вказаними суб’єктами. Також звертаються громадяни щодо недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, зокрема трапляються випадки невиплати всіх коштів при звільненні, неіндексованої заробітної плати та інші.
Особлива увага – на заборгованості по заробітній платі. Наразі в області сім підприємств-боржників перебувають на контролі Державної служби з питань праці. Після перевірки підприємств видані приписи, що нині на виконанні.
Важливий момент – фінансові санкції під час війни до роботодавців не застосовуються. Виносяться попередження та приписи. Якщо не усунути порушення у термін, передбачений приписом (орієнтовно 2-3 місяці), на центральному рівні розглядається застосування штрафу. Розмір такої санкції складає 24 тисячі гривень (якщо сплата у десятиденний термін – лише половина суми).
«Дійсно, під час дії воєнного стану обмежені позапланові перевірки. Але превентивна діяльність управління інспекційної діяльності проводиться. Це корисний механізм для кожного роботодавця, що допоможе убезпечити від негативних наслідків у разі виявлення порушень. При цьому всі мають пам’ятати, що порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками – однаковий для всіх суб’єктів господарювання. Тому й дотримання законодавства з питань праці – обов’язкове для всіх. Це, перш за все, про здоров’я і добробут наших людей», – наголосив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.
До слова, легалізації зайнятості присвячена інформаційна кампанія «Виходь на світло!», адже тільки задекларована праця забезпечує стабільність і захист для працівників, сприяє розвитку економіки та підвищує обороноздатність нашої країни.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).