До 25-ї річниці Конституції України. Конституційний процес в архівних документах
Напередодні 25-ї річниці Конституції України пропонуємо ознайомитися з копіями архівних документів, присвячених історії прийняття Основного Закону.

Усі презентовані документи перебувають на зберіганні в Державному архіві Чернігівської області.
Сторінки з примірника проєкту Конституції України, внесеного Комісією Верховної Ради України по розробці нової Конституції України в редакції від 27.05.1993 року
27 травня 1993 року; Державний архів Чернігівської області, Ф.Р-9071. Оп. 1. Спр. 7. Арк. 1-48.
Примірник проєкту Конституції належав свого часу Валерію Сарані – українському громадському діячеві, першому голові Чернігівської крайової організації Народного Руху України, члену оргкомітету Установчого з’їзду Народного Руху України. Разом з іншими документами переданий на зберігання до Держархіву області.
Повідомлення Укрінформ «Конституційний договір підписано», розміщене на шпальтах газети «Деснянська правда»
10 червня 1995 року; «Деснянська правда». – 1995. – № 66. – С. 1
Україна переживала складну політичну ситуацію – протистояння Президента України Леоніда Кучми та Верховної Ради в особі її Голови Олександра Мороза. Президент прагнув створити сильну виконавчу владу, здатну ефективно працювати в умовах наростаючої економічної кризи, а Верховна Рада України – зберегти свої повноваження. 8 червня 1995 року дві сторони уклали Конституційний договір – про основні засади організації та функціонування державної влади і місцевого самоврядування в Україні. Строк дії Конституційного договору – до прийняття нової Конституції України.
Витяг з проєкту Конституції України, схваленого Конституційною комісією України 11 березня 1996 року
11 березня 1996 року; «Деснянська правда», – 1996. – № 36–37. – С. 3–4
Для ознайомлення мешканців Чернігівщини з проєктом Конституції України її текст було надруковано на шпальтах обласної газети «Деснянська правда». Також було розміщено рішення Конституційної комісії: «11 березня 1996 року. «Про проект Конституції України». Розглянувши й обговоривши проект Конституції України, доопрацьований Робочою групою, утвореною 24 листопада 1995 року, Конституційна комісія постановляє: 1. Проект Конституції України схвалити та передати на розгляд у Верховну Раду України разом із зауваженнями і пропозиціями членів Конституційної комісії».
Розпорядження голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 25.03.1996 № 210 «Про заходи по обговоренню та роз’ясненню проекту Конституції України»
25 березня 1996 року; Державний архів Чернігівської області, Ф.8853. Оп. 4. Спр. 27. Арк. 144–152
У розпорядженні зазначалося, що у зв’язку з публікацією у засобах масової інформації проекту Конституції України, схваленого Конституційною комісією, затверджуються заходи Чернігівської обласної державної адміністрації щодо забезпечення обговорення та роз’яснення в області проекту Конституції України. Ставилося завдання – створити при обласній державній адміністрації штаб по організації обговорення та роз’яснення проекту Конституції України і робочу групу по обробці, узагальненню пропозицій з районів і міст, окремих трудових колективів і громадян, оперативної передачі їх до Конституційної комісії та Адміністрації Президента України.
За матеріалами Державного архіву Чернігівської області
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.