Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 1 липня, 11:24:32

У “Софії Київській” відкрили експозицію “Народна ікона Полісся”. Відео

19.10.2012   10:37Агенцiя

Вона знайомить із сакральним мистецтвом Чернігівщини XVIII-XIX століть. 35 творів іконописців-самоуків зберігаються у архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів Стародавній”, який нині відзначає своє 45-річчя.

ОКСАНА ДУПАК, журналіст:
– Найбільш поширені у народних іконах Чернігівщини були образи Богоматері, Ісуса Христа, Святих Миколая, Юрія-Змієборця, Параскеви. Їх писали самоуки переважно для бідних містян й селян, які не могли дозволити собі дорогі канонічні ікони. Богомази обмежувалися нескладними сюжетами. Утім саме такі лики й були близькі простому люду.

ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Образи, розумієте, вони немов би трошки заземлені. Взагалі для українців характерна фольклорність і поетичність світомислення. Ці божества виглядають як добрі, справедливі, до яких можна звернутися з якимось проханням, вони доступні до простої людини.

Часто в іконах самоуків проглядаються національні риси українців. Особливо любили у народі красуню Варвару. Біле личко, брови як шнурочки. У руці тримає патер, вважалось, людина, звернувшись до Варвари у лиху годину, не помре без причастя. І тільки у неканонічній іконі можна побачити поруч ліки Спасителя і Миколи Чудотворця. Рушники, якими прикрашали селяни свої оселі, ікони – з приватної колекції Юрія Дахна. Вишивка білим по білому – так само, як і на Полтавщині, для Чернігівщини була традиційною. У деяких селах подібними візерунками оздоблювали і сорочки.

ЮРІЙ ДАХНО, колекціонер:
– У нас білим по білому жіночих сорочок вишитих тридцять штук. І вони зібрані тільки у наших трьох селах. І цікаво, що цю вишивку не хотіли давати дівчата одна одній, бо вважалось, що віддасть свою долю. А візерунками кольорових вишиванок ділилися з великим задоволенням.

На виставці можна побачити й багато хатнього господарського начиння. За щоб не бралися селяни, на працю надихали улюблені святі. Часто чернігівські художники прикрашали лики трояндами й півоніями, а інколи створювали по-справжньому унікальні ікони. Приміром, ця має два зображення, написані на ребрах під прямим кутом. Якщо дивитись із правого боку, бачимо Богородицю з мечем, який за пророцтвом Симеона уразить душу Діви Марії. Зліва – Ісус Христос йде на Голгофу, що засвідчує: пророцтво старця здійснилось.

ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Наскільки мені відомо, такої оригінальної за технікою виконання ікони у інших збірках музеїв ні України, ні Росії немає. Тільки у нас така ікона є! Ця родзинка чернігівської колекції у Києві перебуватиме лише один день, всі інші експонати у виставкових залах “Софії Київської” кияни можуть побачити до десятого грудня.

Оксана Дупак, Констянтин Царенок, телеканал Київ

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16

Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.

Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55

26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.

«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32

Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.

У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49

Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини