Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 03:11:28

Національний заповідник “Чернігів стародавній” представляє в столиці України виставку “Народна ікона Полісся”

12.10.2012   11:04Агенцiя

17 жовтня Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” відкриває в Національному заповіднику “Софія Київська” виставку “Народна ікона Полісся”.

В експозиції будуть представлені цінні експонати сакрального мистецтва XVIII-XIX століть з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”.

Ядро колекції було сформовано на основі здійснення пошукових експедицій по Чернігівській області. Більшість найцінніших зразків іконопису, представлених на виставці, було практично врятовано від знищення під час масового закриття та руйнування православних храмів за радянських часів. Географія зібраних у колекції заповідника ікон охоплює майже всі райони Чернігівщини.
Народна ікона, яка широко побутувала серед сільських і міських верств населення, репрезентує значний пласт народної культури, тісно пов’язаний з декоративно-ужитковим мистецтвом і фольклором.

Найбільш розповсюдженими з народних ікон на Чернігівщині були: образи Богоматері, Ісуса Христа, св. Миколая, св. Юрія Змієборця, великомучениці Варвари, св. Параскеви, св. Іоана Воїна, арх. Михаїла та ін. Значно рідше зустрічаються сюжетні євангельські композиції: “В’їзд в Єрусалим”, “Успіння Богоматері”, “Воскресіння Христове” та ін.

Представлені твори іконопису вирізняються поміж собою як за стилем і манерою виконання, так і за рівнем професійної майстерності, та репрезентують класичну течію народного іконопису з обов’язковими стилізованими зображеннями великих квіток троянд чи півоній обабіч святих на нейтральному чорному або з додатковим дрібним рослинним орнаментом брунатному тлі.

Органічним доповненням до українських ікон у народному мистецтві і побуті завжди були вишивані і ткані власноруч рушники. Представлені на виставці зразки рушників Чернігівщини із колекції сучасного збирача предметів старовини із села Москалі Чернігівського району Юрія Дахна відмічені композиційним хистом, соковитістю барв, надзвичайною майстерністю виконання, різноманіттям сюжетів та декоративністю.
Юрій Дахно збирає свою колекцію вже кілька десятиліть. У його колекції вишивані рушники, сорочки, наволочки, скатертини, історичні документи, є навіть титульна сторінка із зошита українського композитора Григорія Верьовки. Не в кожному музеї зустрінеш таку багату колекцію – близько двох тисяч експонатів.

Виставка “Народна ікона Полісся” працюватиме у виставкових залах пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська” з 17 жовтня по 12 грудня 2012 року за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 24.

http://naiz1.pp.net.ua/news/nacionalnij_zapovidnik_chernigiv_starodavnij_predstavljae_v_stolici_ukrajini_vistavku_narodna_ikona_polissja/2012-10-12-1379

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.