Чернігівська вишивка і "Спадок нації": у бібліотеці ім. М.Коцюбинського яскраво відзначили Міжнародний День вишиванки
Історик, етнолог, фольклорист, мистецтвознавець, музейний співробітник, одна з фундаторів Чернігівського музею народного декоративного мистецтва, заслужений працівник культури України, кавалер Ордена княгині Ольги ІІІ ступеня… А ще майстриня, член Спілки майстрів народного мистецтва та Спілки краєзнавців України.

Це все – про наукового співробітника Чернігівського історичного музею Віру Зайченко, яка 16 травня, у День вишиванки, представила в бібліотеці ім. Коцюбинського свою нову книгу «Чернігівська вишивка. Рушники».
Історією вишивки Віра Володимирівна займається вже багато років. Причому не просто описує музейні колекції, а досліджує старовинні техніки вишивки, та сама використовує їх. «Щоб описати як це вишивається, я спочатку мала сама спробувати. І коли виходить так, як на зразку, тоді я ту техніку описую», – говорить Віра Зайченко.
У творчому доробку Віри Володимирівни уже кілька ґрунтовних досліджень, присвячених вишивці. «Вишивка козацької старшини XVII-XVIII ст.», «Вишивка козацької старшини. Техніки», «Вишивка Чернігівщини».
Нині ці книги можна знайти лише у бібліотеках, адже вони користуються такою популярністю, що розійшовся не лише україномовний, але й англомовний та франкомовний наклад, – зауважила заступник директор Чернігівського історичного музею Людмила Линюк. «Віра Зайченко фактично дала життя чернігівській вишивці, дослідила чим саме вона відрізняється від вишивки інших регіонів України, ввела у науковий обіг таке поняття як «вишивка козацької старшини», яке тепер широко використовують інші дослідники», – розповіла Людмила Линюк.
Віра Зайченко разом із колегами понад півтора роки в експедиціях Чернігівщиною збирала експонати для Чернігівського музею народного декоративного мистецтва, який містився у Катерининській церкві. На жаль, зараз музей не має змоги виставити всі наявні у фондах експонати – немає місця. Адже після передачі храму церковній громаді, нового приміщення музею так і не надали. «Збирали по селах рушники, вишиті сорочки, все це доводилося самій прати, подекуди латати, – згадує Віра Зайченко. – найбільше цікавих експонатів виявили у Новгород-Сіверському, Сосницькому, Ріпкинському районах».
Деякі раритети придбати так і не вдалося. «Я пригадую, як у селі Чорнотичах побачила червоний рушник, їх дуже небагато зустрічається, а тут такий гарний, вишитий білим і блакитним. Як я уже вмовляла господиню, але та не погодилася продати», – розповіла Вра Зайченко. Але кілька таких червоних рушників все ж є в колекції музею, вони теж представлені у новій книзі «Вишивка Чернігівщини. Рушники».
Всього до каталогу увійшло 510 рушників, усі вони детально описані. Віра Зайченко наголосила, що навчитися вишивати може кожен, а вишити сорочку чи рушник для своїх близьких – це не лише творча насолода, а й пам’ять на довгі роки. Після презентації усі присутні мали змогу переглянути перший документальний фільм з історії української вишивки «Спадок нації».
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.