На Афоні знайшли записи про батьків святителя Феодосія Чернігівського
Через двісті років після смерті. Ієрей Микита та Марія – досі ці імена згадувались як імена батьків святителя Феодосія Чернігівського тільки на основі сновидіння київського старця Олексія Голосіївського.
Старцю уві сні явився святитель Феодосій і попросив помолитися за його батьків, назвавши їх – ієрей Микита та Марія. До сьогодні у дослідників було чимало сумнівів: чи можна довіряти таким «джерелам» і вносити до біографії святителя імена батьків лише на підставі сновидіння, нехай і такого шанованого старця, як Олексій Голосіївський? Через 200 років після смерті Феодосія – 18-го лютого, в день вшанування його пам’яті, дослідник афонської спадщини з Чернігівщини Сергій Шумило знайшов на Святій Горі імена батьків Феодосія, записані ним власноруч.
На Святій горі Афон в архіві одного з монастирів досліднику з Чернігівщини пощастило знайти поминальний запис, здійснений нашим видатним релігійно-культурним діячем XVII століття святителем Феодосієм (Углицьким) Чернігівським.
Як стверджує директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило, який, власне, і знайшов та опублікував запис, він зроблений у 1695 році, за рік до смерті Феодосія. Зроблений запис Феодосієм власноруч. У ньому – не лише імена батьків, але й багатьох родичів. У поминальному записі афонського пом’янника записані такі родичі: Іоанн, ієромонах Никон, Василій, Тетяна та архімандрит Іоанн.
«Найцікавіше, – каже Сергій Шумило, – що, як засвідчено в багатьох вітчизняних джерелах, на момент канонізації святителя Феодосія, у 1896 році, імена його батьків не були відомі і тому ніде в житії не були названі. Вперше ці імена були внесені до житія після 1896 року на підставі видіння київського старця Олексія Голосіївського, – продовжує дослідник. – Старцю уві сні явився святитель Феодосій і попросив помолитись за його батьків, назвавши їхні імена: ієрей Микита та Марія. Тож видіння старця було правдиве».
Так, уперше за 200 років після смерті Феодосія стали відомі імена його батьків. Було чимало сумнівів, чи можна довіряти таким «джерелам» і вносити до біографії святителя імена батьків лише на підставі сновидіння, нехай і такого шанованого старця, як Олексій Голосіївський.
До речі, у згаданому афонському пом’яннику робили записи на вічний спомин представники української козацької старшини та церковні діячі, які здійснювали пожертви на Святу Гору Афон в XVII-XVIІI століттях. Чернігівський архієпископ Феодосій якраз і був одним із таких жертводавців. Серед жертводавців тут також числяться знамениті чернігівські козацькі полковники Борковський, Лизогуб, Полуботок та інші.
Сергій Шумило переконаний, що недарма натрапив на таку знахідку, до того ж у день вшанування святителя Феодосія Чернігівського. Дослідник афонської спадщини продовжує працювати над збором унікальних матеріалів козацько-афонського рукопису XVII-XVIІI століть. На основі зібраних фактів Сергій Шумило планує видати книгу, яку презентує в Україні.
Віталій Назаренко. Фото Сергія Шумила
Останні новини Чернігівщини
Ліцей №12 отримав сучасне обладнання для занять з робототехніки від міста-побратима Градець-Кралове 17:27
У межах партнерства між Черніговом та містом-побратимом Градець-Кралове (Чеська Республіка) Чернігівський ліцей №12 отримав цінну допомогу — сучасні навчальні набори для занять з робототехніки.
Семенівська та Гончарівська громади отримали сучасні автівки за підтримки міжнародних партнерів 16:44
Минулого тижня Стабілізаційна платформа, яка працює на замовлення Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, передала фургони Volkswagen Crafter Семенівській та Гончарівській громадам.
Викрали дівчину, вимагаючи повернути неіснуючий борг, – підозрюються двоє жителів Ніжина 16:12
За процесуального керівництва Ніжинської окружної прокуратури повідомлено про підозру двом жителям міста Ніжина у вимаганні, вчиненому за попередньою змовою групою осіб,в умовах воєнного стану та незаконному викраденні людини (ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 146 КК України).
Поліція в обличчях: «На варті справедливості в умовах війни» – історія слідчої поліції з Новгорода-Сіверського Галини Острик 15:34
Капітан поліції Галина Острик — слідча слідчого відділення Новгород-Сіверського райвідділу поліції.